Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamburger Yerken Sorgulamanız Gereken 11 İçler Acısı Durum

Çocuklarımız her geçen gün daha fazla bağımlı oluyor! Neye mi? Hamburger, patates kızartması ve kızarmış tavuk gibi hazır yiyeceklere! Doğallıkla yakından uzaktan alakası olmayan, besin değeri düşük, kilo aldıran bu besinler fast food yani hazır besin olarak hayatımıza öyle bir girdi ki çıkaramıyoruz. Büyük hamburger zincirlerinin her köşe başında açtıkları restoranları yüzünden sağlığımızı tehlikeye atan bu besinler günlük hayatımızın birer parçası haline geldi. Gelin hamburger yalanın arkasındaki gerçeği beraber inceleyelim.

1. Hamburger Etten Yapılmıyor!

Geçtiğimiz haftalarda, dünya çapında ünlü bir aşçı olan İngiliz Şef Jamie Oliver’ın, Mcdonald’s’a karşı açtığı davayı kazandığı haberi sosyal medyada çokça paylaşıldı. Haberin içeriğinden anlayacağınız üzere Mcdonald’s hamburgerlerinin et olmadığını ve içerisinde zararlı birçok madde içerdiğini savunan Jamie Oliver haklı çıktı. Mcdolnald’s, et yerine kesilen hayvanların atık olarak bakılan kısımlarından yani tendon, yağ ve bağ doku gibi bölümlerden elde edilen bir macunu kullandıklarını kabul etti. Jamie Oliver, Mcdonald’s’ta servis edilen hamburger ya da nugget gibi ürünlerin besin olamayacağını söyledi. Her yerde görmeye alıştığımız hamburger zincirlerinin aslında nasıl da sağlığı tehdit ettiğini, insan hayatını hiçe saydığını ortaya çıkaran Jamie Oliver sayesinde yediğimiz ürünlerin etle yakından uzaktan alakası olmadığını anladık. Ayrıca Jamie Oliver evde sağlıklı hamburgerler yapılabileceğini söylüyor ve harika hamburger tarifleri vererek insanları zincir restoranlardan uzaklaştırmaya çalışıyor.

2. Hamburgerler Amonyak İçeriyor

Jamie Oliver’ın açtığı aynı davanın sonucunda, hamburgerlerin içerisinde amonyak bulunduğu da açığa çıktı. İnsanlar için zehirli olan amonyağın hamburger yapımında kullanılması büyük bir tehlike anlamına geliyor. Her hamburger yediğimizde kendimi biraz zehirliyor, sağlığımızı tehlikeye atıyoruz. Özellikle küçük çocukların bayılarak yedikleri hamburgerlerin onları yavaş yavaş zehirlediğini hatırlayalım ve bir daha hamburger alacağımızda bunu aklımıza getirmeye çalışalım.

3. İçinde Yok Yok

Amonyak ve hayvansal yağdan oluşan macun, hamburgerin sağlıksız içeriğinin sadece iki örneğiydi. Bununla beraber hamburgerlerin binbir çeşit katkı maddesi içerdiğini hatırlatmak isteriz. Uzun yıllar boyunca bekletilen ve hiç bozulmayan hamburgerlerin hikayelerini duymuşsunuzdur. Hamburgerlerin içerisine konulan çeşit çeşit katkı maddesi ve koruyucu sayesinde bozulmayan, çürümeyen, üzerine sineğin bile konmak istemediği bir sözde”besin” elde etmiş oluyorlar. Doğada bile yeri olmayan bu katkı maddesi dolu besini tüketip tüketmemek ise size kalmış.

4. Obezitenin Bir Numaralı Sebebi

Hamburger, kızarmış tavuk ve patates kızartması gibi besinler, obeziteye yol açan en önemli etkenler. Obezite sıralamasında yıllardır birinci sırada olan Amerika’nın en büyük problemi de aslında sürekli hazır besin tüketilmesi. Hamburger, pizza, nugget, patates kızartması gibi yüksek kalorili, besin değeri düşük ve yağlı besinlerin sabah kahvaltısından akşam yemeğine kadar her öğünde yer etmesi nedeniyle Amerika’da hem hayat kalitesi azalıyor, hem hastalıklar artıyor, hem de ölüm yaşı her geçen gün düşüyor. İçerisinde bol bol rafine yağ, şeker, sodyum, gıda boyası ve tatlandırıcı içeren bu hamburger ise sağlıksızlığın başını çekiyor.

5. Çocukların Gelişimini Kötü Etkiliyor

Ülkemizde birçok ailenin derdi iştahsız çocuklarıdır. Yemek yesin diye hem annenin hem babanın sabahtan akşama kadar arkasında dolaştığı çocuk, bir hamburgerci gördüğü anda hamburger diye tutturmaya başlar. Aile de “Yeter ki yesin.” mantığı ile çocuğa istediği hazır besinleri alır. Çok tanıdık geldi değil mi? Maalesef bu sahnede yanlış olan bir şeyler var. Çocuğunuz sadece yemek yesin diye onun sağlıksız besinler tüketmesine izin vermemelisiniz. İçerisindeki katkı maddelerinden amonyağa kadar çocuğunuzun hem fiziksel hem de zeka gelişimini etkileyecek binbir çeşit zararlı madde bulunan hamburger çocuğunuza sadece zarar verecektir. Bunun yerine evde kendiniz, çocuğunuz için sağlıklı ve besin değeri yüksek hamburgerler yapabilir, bütün aile yiyebilirsiniz.

6. Tok Tutmuyor, Beslemiyor

İçerisinde ne lif ne de vitamin barındıran hamburger kısa süreli bir tokluk hissinin ardından daha fazla acıkmanıza neden olur. Kolayca sindirilen ama sindirim sonucu vücuda hiçbir besin katkısı olmayan hamburger, sürekli yemek yemenizi sağlar ama vücudunuza asla faydalı bir şey vermez.

7. Bağımlı Yapıyor

Besin değeri bakımından bomboş bir yiyecek olan hamburger, sık sık acıkmaya ve kan şekerinin düşmesine neden olur. Hamburger yedikten yarım saat sonra sindirilir ve içerisinde yararlı hiçbir besin maddesi bulunmadığı için kan şekerinizi düşürüp sizi tekrar acıktırır. Bu nedenle üst üste çok sayıda hamburger yiyebilirsiniz. Doğal olarak yavaş yavaş bağımlı olmaya başlarsınız. Ayrıca içeriğindeki koruyucuların, katkı maddelerinin ve bütün o tatlandırıcıların da sizi yavaş yavaş bağımlı ettğini hatırlatmak isteriz.

8. Hayvanlara İşkence Ediyorlar

Yemek sektöründe kullanılmak üzere yetiştirilen hayvanlar pis, daracık ve korkunç yerlerde tutuluyor. Yağlı ve etli olmaları için hareket etmelerine izin verilmiyor. Yavrular doğar doğmaz verimi düşürmemek adına annelerinden ayrılıyorlar. Kısacası hayvanlar korkunç ortamlarda yetiştiriliyor. Hızlı kilo almaları için midelerinden ameliyat bile ediliyorlar. Hamburger üretmek için hayvanları keseceklerinde ise hayvanlara resmen işkence ediyorlar. Seri bir üretim için hayvanların canları hiçe sayılıyor ve canice öldürülüyorlar.

9. Pişmeden Önce Ete Bile Benzemiyor

Öldürülen bu hayvanların etleri hamburger yapımında bile kullanılmıyor. Hamburgerler, hayvanın atık kısımlarının karıştırılması ile elde edilen pembe bir macundan elde ediliyor. Bu macunun içerisine bakterileri öldürsün diye karbon hidroksit ekleniyor. Pişmemiş hamburger karbon hidroksit nedeniyle pespembe görünüyor. Eski hamburger zinciri çalışanlarının yaptıkları açıklamalara göre hamburger pişmeden önce ete bile benzemiyor.

10. Dünyamıza Zarar Veriyor

Hamburger reklamlarını izlediğinizde, hamburger zincirlerinin arkasındaki gerçeği görmenizi engellemek istiyorlar fakat bu büyük restoran zincirleri dünyamıza zarar veriyor. Sürekli artan et ihtiyacı nedeniyle sürekli daha fazla hayvan kesiliyor ve üretiliyor. Doğal dengenin bozulmasına neden olan bu durum aynı zamanda daha fazla yer ihtiyacı anlamına geliyor. Hayvanlara yem üretmek amacıyla ormanlar katledilip tarım arazilerine dönüştürülüyor . Sürekli daha fazla alana ihtiyaçları olan büyük hamburger zincirleri her geçen gün daha fazla ağaç kesiyor, daha fazla ormanı ve hayvanı katlediyor. Hamburger paketlemesinde kullanılan paketleme kağıtları doğada çözünmüyor, dev bir çöp yığını olarak birikmeye devam ediyor. Çok sayıda hayvan demek, tonlarca dışkı demek. Bu dışkıların yaydığı metan gazı, fabrikalar, diğer atıklar hepsi küresel ısınmada çok önemli rol oynuyor.

11. Kendinizi, Sağlığınızı ve Dünyanızı Düşünün

Bütün bu etkilerin yanında sık sık hamburger tüketmek insanda yüksek kolesterol, kemik problemleri, kardiyovasküler rahatsızlıklar, sindirim problemleri gibi çok ciddi hastalıklara neden oluyor. Sürekli hazır gıda tüketmek sizi bağımlı yapıyor ve adeta bir uyuşturucu gibi çalışarak beyninizde biyokimyasal değişiklikler yapmaya olanak sağlıyor. Bu nedenle hamburger yemeden önce bir kez daha düşünmenizi tavsiye ediyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.