Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamileler Pilates Yapabilir Mi?

Anne adaylarının hamilelik sürecinde yediklerine, içtiklerini, psikolojik durumuna ve egzersizlerine çok dikkat etmesi gerekir. Hamilelik süreci ilerledikçe, anne adayının vücut yapısında büyük değişiklikler olur. Anne adayı, bebeğin pozisyonu ve yanlış duruş şekliyle bazı durumlarda ağrı çekebilir. Anne adayının hamilelik sürecinde yanlış hareketler yapması, enerji seviyesinde düşüklük olması, kramp, solunum güçlüğü ve ağrıların olmasına neden olur. Hamilelik süreci çok ciddi bir dönem olduğu için yanlış herhangi bir hareket yapmaktan kaçınmanız gerekir. Yapacağınız yanlış bir hareket sizin ve bebeğiniz için tehlike oluşturabilir. Hamilelik döneminde anne adayları çok kilo aldığı için rahat hareket etmede zorlanır. Bu dönemde anne adayının hem mutlu olması hem de gevşemesi için mutlaka spor yapması gerekir.

Hamilelikte Pilates Yapılması Uygun Mu?

hamilelikte pilates

Yaşamın her anında spor yapılması insanların kendini daha mutlu hissetmesini ve daha zihinde olmasını sağlar. Her yaş döneminde herkes spor yapabilir. Özellikle anne adayları hamilelik sürecinde kendini yormadan ve zorlamadan bazı egzersizleri yapabilir. Hafif egzersiz hareketleri olan pilates en güzel spor dalından biridir. Hamilelik döneminde ağır hareketlerden kaçınarak pilastes yapmanızda herhangi bir sakınca yok. Pilates hem hamilelik sürecinde ortaya çıkabilecek olumsuz ruh halinden çıkmanızı sağlayarak rahatlatır hem de doğuma daha çok hazır olmanıza yardımcı olur. Pilates vücudunuzun daha esnek bir yapıya gelmesini de kolaylaştırır. Aynı zamanda doğum sırasında esnekliğin oluşmasını sağlar. Her kadın vücut ağırlığı, kilosu ve yağ oranı gibi farklı faktörlere bağlı olarak, kendine özel bir hamilelik süreci geçirir. Bu nedenle hamilelik sürecinde yapacağınız pilates hareketleri tamamen size özel olmalı. Pilates hareketlerini özellikle hamilelik pilatesi dersi veren hocalarından öğrenmeniz ve onun size eşlik etmesi önem arz eder. Egzersiz alışkanlığı, fonksiyonel durum, sağlık durumunuz gibi faktörlerin değerlendirilmesi yapılması gerekir. Daha sonra, tüm veriler elde edildikten sonra egzersizlerin kaç gün olduğu, hangi hareketi kaç set ve kaç tekrarla yapmanız gerektiğini hocanız belirler. Bebeğiniz her gün biraz daha büyüdüğü için bir egzersiz, diğer ayda size zor gelmeye başlar. Bebeğinizin büyümesi ile duruş şekliniz, hormonlarınızın değişmesiyle birlikte de elastiklik özelliğiniz azalır. Bu nedenle her ay daha farklı ve daha kolay egzersizlerin seçilmesi, uygulanması gerekir. Eğer hamilelik sürecinde çalışma hayatınıza ara vermeyecekseniz, size özel egzersiz programı yapılmalıdır. Çalıştığınız yerde oturarak bazı egzersizleri rahatlıkla yapabilirsiniz. Hamilelik sürecinde bazı anne adayları sırt üstü yatmakta zorlanır. Bu durumda pilates hareketleri, hangi bölgenin rahatlatılması amaçlanıyorsa, ona göre egzersiz belirlenmelidir.

Hamilelikte Neden Pilates Yapılmalı?

hamilelikte pilates

Hamilelik döneminin güzel olduğu kadar vücut değişiminden dolayı sıkıntı olabilecek yanları da var. Hamilelik sürecinde vücut değişiminden kaynaklanan sıkıntıları, ağrıları hafifletmek için pilates yapabilirsiniz. Pilates yaptığınız zaman kendinize olan güveniniz artar ve vücut değişimlerinden en az şekilde olumsuz etkilenirsiniz. Hamilelik diyabetinden büyük oranda korunmuş olursunuz. Sizin gibi diğer anne adaylarıyla tanışır ve daha fazla sosyalleşirsiniz. Kendinizi daha mutlu ve enerjik hissedersiniz. Vücut ve beyin koordinasyonunuz tamamen artar. Kan dolaşımı hızınız artar. Kalp egzersiz toleransı devam eder ya da artmış olur. Solunum farkındalığı artar ve kontrolünüzü sağlamış olursunuz. Doğum anında daha kolay ve daha motive bir şekilde hazırlanırsınız. Doğum anı için tüm korkularınız yok olur. Doğum sonrasındaki süreçte bedensel olarak iyileşmeniz kolay olur. Doğum öncesi yapmış olduğunuz egzersizler varsa, onun sayesinde eski kilonuza dönmeniz kolaylaşır. Fitness seviyeniz artar. Pilates yaptığınız için üzerinizdeki ağırlık yok olur ve kendinizi daha mutlu edersiniz. Kemik sağlığınız daha çok korunmuş olur. Depresyon ya da anksiyete ihtimali azalır. Kas uzunluğu ve esnekliğiniz kalıcı olur. Omurganızın sağlamlığı daha çok artar. Hamilelik sürecinde ortaya çıkan ağrılarınız azalır ve duruşunuz düzgün bir hale gelir.

Bebeğiniz her ay belirli bir oranda büyümesine bağlı olarak belde ya da leğen bölgesinde ağrı, kas gerginliği gibi durumlarda, özellikle pilates yapabilirsiniz. Pilates çoğu doktor tarafından doğum öncesi ön hazırlık olarak görülür. Hamilelik sürecinde hormonların değişime uğraması, anne adayını doğuma hazırlamak için olur. Pilateste omurgaya stres bindirmemek için nötral omurga pozisyonu, leğen kasları en derin karın kaslarının da çalışmasını sağlar. Özellikle bu kasların daha güçlü olması doğumun daha kolay olmasını sağlar. Haftada 1 ya da 2 kere pilates egzersizleri yaptığınız zaman, anne adayının uzun süre ayakta durma, doğru pozisyonda oturma, belli hareketleri yaparken omurgayı koruyacak şekilde doğru hareketleri öğrenme ve herhangi bir yeri ağrıdığı zaman ne yapması gerektiği konularında anne adayını ve aynı zamanda eşini bilinçlendirmek gerekir.

Hamilelikte Pilates Yapılmaması Gereken Durumlar

hamilelikte pilates

Hamilelik sürecinde pilates egzersizlerine başlamak için genel olarak 14.haftaya kadar beklenir. Haftada yaklaşık olarak üç gün yapılması uygun görülür. Doğru ve deneyimli hamilelik pilatesi eğitmeni eşliğinde yapmanız doğru olur. Herhangi bir hastalığınız varsa ya da çalışıyorsanız haftada 1, 2 gün sizin için yeterli olur. Pilates yerine farklı bir spor uygulamak isterseniz de, hamilelik sürecinizin 14. Haftasına kadar beklemeniz daha doğru olur. Eğer hamilelik öncesinde de pilates yapan biriyseniz, hamileliğinizin ilk üç ayında da devam edebilirsiniz. Hamilelik süreci öncesinde herhangi bir egzersiz yapmadıysanız ve hareketsiz bir hayatınız varsa, çok dikkatli bir şekilde pilates egzersizlerini yapın. Hamilelik sürecinden önce ya da bu sırada ortaya çıkan bazı hastalıklarınız varsa pilates ya da farklı sporlardan bir süre uzak durun. Pilates yaparken, vajinal kanama, kontrolü az hipertansiyon, ortopedik kısıtlık, epilepsi, hipertiroid, rahim içi gelişim geriliği, çok fazla sigara kullanımı, çoğul hamilelik, hamilelik sürecinin 2 ve 3. döneminde kanama, hamileliğin 26. haftasında plasentanın daha önde olması sorunu, hamilelik süreci boyunca ortaya çıkan doğum sancısı, nefes darlığı, baş dönmesi, göğüs ağrısı ve aynı zamanda hamilelik sürecinde hipertansiyon gelişimi varsa pilates egzersizlerine bir süreliğine ara verin. Hamilelik sürecinde anemi, kardiyat aritmi, Tip 1 diyabet, ileri derecede obezite ve kronik bronşit gibi sağlık sorunlarınız varsa, pilates ya da farklı bir spor egzersizlerini yapmamanız daha faydalı olacak. Bu tür sağlık sorunlarınız bulunuyorsa, doktorunuza danışarak yürüyüşler yapabilirsiniz. Sporda yaptığınız egzersizlerden aldığınız faydayı, yürüyüş yaparak da alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.