Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelere Üryani Eriğinin Faydaları

Hamilelik sürecinde anne adayının beslenmesine ve günlük hayatındaki alışkanlıklarına çok dikkat etmesi gerekir. Bu dönem içerisinde daha çok doğal yollardan beslenmeniz hem annenin hem de bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir. Üryani eriği hamilelik ve emzirme dönemi için içeriğinde birçok vitamin, mineral barındıran bir besin maddesi. Bu nedenle üryani eriğini her gün belirli bir oranda tüketmeniz gerekir.

Üryani Eriğinin Hamilelere Faydaları Nelerdir?

üryani eriği

Hamilelik sürecinde anne adayının fiziksel değişiminden dolayı bazı olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Mesela anne adayı sırt üstü yatmakta zorlanır, beli ağrır ve istediği gibi özgürce hareket edemez. Hareket yeteneği yavaşlar. Bu süreç içerisinde aynı zamanda anne adayında mide ve bağırsak sorunları da ortaya çıkar. Hamilelik döneminin en belirgin sağlık sorunlarından biri olan kabızlık ve bulantı sorunları uzun bir süre meydana gelir. Bu tür sağlık sorunları, heyecanlı bekleyişe biraz da olsun gölge düşürüyor.

Anne adayı çeşitli sağlık sorunlarıyla uğraşmaktan, annelik heyecanını yaşayamıyor. Bu süreçte anne adayı bazı sağlık sorunlarından kurtulmak için doğal çözüm önerilerine ihtiyaç duyar. Hem anne adayına hem de bebeğe herhangi bir zararı dokunmayan doğal ürünleri bu süreç içerisinde kullanabilirsiniz. Ancak herhangi bir ürünü tüketirken ve ürünün miktarı konusunda mutlaka doktorunuza danışın. Hamilelik sürecinde ortaya çıkan farklı sağlık sorunları için en fazla üryani eriği tavsiye edilir. Özellikle sindirim sistemini düzenleyerek, kabızlığın ortadan kalmasına yardımcı olur. Genelde erik çok tatlı bir meyve ancak üryani eriği çok fazla şeker içermediği için diyabet ve obezite konusunda herhangi bir sıkıntı oluşturmaz. Üryani eriği vücutta yer alan kırmızı kan hücreleri için oksijen deposu olarak bilinir. Vücutta yer alan hemoglobin üretimine büyük oranda yardımcı olur. Aynı zamanda kılcal damar zayıflığına da çok iyi gelir. Üryani eriğinin diğer faydaları ise şu şekilde sıralanabilir;

1. Erken Doğumu Önler

hamilelik

Hamilelik gibi ciddi bir süreçte bazı anne adaylarının düşük sorunu her ay gerçekleşebilir. Erken doğum anne adayının en çok korktuğu risklerden biri. Üryani eriğinin içeriğinde büyük oranda magnezyum bulunduğu için kasları rahatlatır. Bu durum da erken doğumu ve doğum öncesi kasılmaları büyük ölçüde engeller.

2. Demirin Emilmesini Sağlar

hamile

Anne adaylarının hamilelik sürecinde en sık yaşadıkları sağlık sorunlarından biri demir eksikliği olarak bilinir. Çünkü çoğu anne adayında mutlaka kansızlık olur. Kalbiniz, sürekli gelişen bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için hamilelik sürecinde daha çok kan pompalar. Kanın daha çok pompalanması sonucunda anne adayında mutlaka kansızlık ortaya çıkar. Demir eksikliğini gidermek ve kan seviyenizi normal değerlere getirebilmeniz için üryani eriği yiyebilirsiniz. Üryani eriği özellikle hamilelik sürecinde büyük fayda sağlar. Üryani eriği demirin daha fazla emilmesini sağlayarak, C vitamini içerir.

3. Kabızlık ve Hemoroidi Önler

hamile

Anne adaylarının hamilelik süreci boyunca hormon salgılaması artar. Rahmin büyümesi, sindirim sistemini olumsuz bir şekilde etkiler. Bu durumda sindirim sistemi organlarının çalışma hızını yavaşlatır. Bu nedenle hamilelik süreci boyunca şişkinlik, kabızlık ve aynı zamanda hemoroid gibi sağlık sorunları ortaya çıkar. Çok su içmemeye ve sağlıksız bir şekilde beslenmeye bağlı olarak özellikle kabızlık durumu çok sık bir şekilde meydana gelir. Kabızlığı durdurmak için laksetif türü bitkiler kullanılır. Ancak hamilelik sürecinde düşük tehlikesi oluşturabileceği için laktesif gibi bitkilerin kullanılmaması gerekir. Üryani eriği hamilelik sürecince tüketilmesi gereken bir besin. Çünkü üryani eriği içeriğinde yer alan lifler bağırsak hareketlerini artırır ve kabızlığın olmasını engeller. Üryani eriğini hem hamilelik süreci boyunca hem de emzirme döneminde tüketebilirsiniz. Herhangi bir sakıncası bulunmaz. Aynı zamanda üryani eriğinin yapısında yer alan birçok vitamin, mineral ve folik asit bebeğin gelişimini büyük oranda destekler.

4. Stres ve Yorgunluğu Önler

hamile

Hamilelik sürecinde fiziksel ve hormon değişimden dolayı birçok anne adayı kendini hep yorgun ve halsiz hisseder. Genel olarak hep uykuları gelir. Ne kadar çok uyusalar da hep yorgun olarak uyanırlar. Çok fazla uykunun ve halsizliğin neyden kaynaklandığı tam olarak bilinmez. Üryani eriğinin içeriğinde yer alan potasyum ve antioksidan sayesinde anne adayının kaybettiği enerjiyi tekrar kazanır. Güne daha enerjik başlar.

5. Kemikleri Güçlendirir

hamile

Anne adayının hamilelik gibi çok önemli bir süreçte kemik yapısının çok iyi koruması gerekir. Çünkü her gün biraz daha büyüyen fetüs anne adayındaki kalsiyumun çoğunu alır. Bu nedenle anne adayının kalsiyum değeri çok azalır. Bebeğiniz kemik ve iskelet yapısını daha güçlü oluşmasını sağlamak için annenin kalsiyum deposundan takviye yapar. Bu nedenle anne adayı hamilelik süreci boyunca kalsiyum takviyesi alır. Diş çürümesi bu nedenle hamilelik sürecinde daha çok olur. Kalsiyum ve D vitamini açısından çok zengin bir besin olan üryani eriğini hamilelik sürecinde mutlaka tüketmeniz gerekir. Böylece kaybettiğiniz kalsiyum değerini, normal değerlere tekrar döndürebilirsiniz.

6. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

hamile

Hamilelik sürecinin en önemli sorunlarından biri bağışıklık sisteminin daha güçsüz bir hale gelmesi. Bağışıklık sistemi zayıfladığı zaman, anne adayı her türlü hastalığa daha açık bir duruma geliyor. Hastalıklara daha kolay bir şekilde yakalanıyor. Anne adayının hamilelik sürecinde hasta olması bebek için de sakıncalı bir durum. Bu önemli süreç içerisinde soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi yaygın olan hastalıklara yakalanmamak için üryani eriğini her gün belirli miktarda tüketebilirsiniz. İçeriğinde yer alan C vitamini ile vücudunuzu daha güçlü yapar. İnsan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasına yardımcı olur.

7. Gestasyonel Diyabet Kontrolünü Sağlar

hamile

Hamilelik süreci içerisinde bazı sebeplere bağlı olarak şeker hastalığı ortaya çıkabilir. Birçok anne adayında görülen şeker hastalığı önemli bir sağlık sorunu. Gestasyonel diyabet hastalığından korunmak istiyorsanız, hamilelik sürecinde yapmanız gereken diyetinizde düşük glisemik indekse sahip olan besinlere daha çok yer vermelisiniz. Glisemik indeks oranı düşük olan üryani eriğini hamilelik sürecinde sizi şeker hastalığından koruyacak besinler arasında yer alır.

8. Kan Basıncını Düzenler

hamile

Preeklampsi adı verilen gebelik zehirlenmesi ve aynı zamanda yüksek tansiyon, hamilelik sürecinde olan anne adaylarında görülen çok ciddi sağlık problemleri. Üryani eriği ile bu tür ciddi sağlık sorunlarından büyük ölçüde korunabilirsiniz. Üryani eriğin içeriğinde yer alan potasyum minerali ile birçok sağlık sorunundan kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda üryani eriğinin içeriğinde bulunan lifle, gebelik zehirlenmesi riskinde de korunursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.