Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelerin Bitki Çayı İçmesi Zararlı Mı?

Hamilelik dönemi anne adaylarının en önemli ve ciddi bir süreci olarak bilinir. Bu süreçte anne adayına bazı kısıtlamalar yapılması gerekir. Anne adayının hamilelik sürecinde bazı besinleri çok tüketmesi bazı besinleri de hiç tüketmemesi gerekir. Bu süreç içerisinde anne adaylarının aklına gelen bir soru da, hamilelikte bitki çayı içilmesi zararlı olur mu?

Hamilelikte Bitki Çayı İçilmesi

bitki çayları

Bitki çayları ya da besin takviyeleri gibi ürünlerin hamilelik gibi vücudun çok hassas olduğu ve değişime çok kolay adapte olmadığı süreç içerisinde kullanmak çok doğru değil. Vücudun ihtiyacı olan ürünleri kullanmak için doktorunuza başvurmanız gerekir. Gıda takviyelerinden biri olan bitki çayları için de aynı koşullar geçerli. Hamilelik gibi çok önemli bir süreçte bazı bitki çayların içerken belirtilen miktarı aşmadığınız sürece herhangi bir sakıncası yok. Fakat hamileliğin ilk üç ayında bitki çayı içmemek gerekir. Gelişim içerisinde olan fetüse sakıncası olabilir. Bazı bitki çayları hamilelik sürecinde çok zararlı olabilir. Hamilelik döneminde zararlı içeceklerden kaçılarak doğal olduğu için bitki çayları tercih edilir. Bitki çaylarının içerisinde insan vücuduna yarar sağlama özelliğine sahip olan birçok madde bulunur. Bitki çayları bağışıklık sistemini güçlendirici ve hastalıklara karşı koruyucu etkisi olan antioksidan açısından çok zengindir. Örneğin, zencefil, zerdeçal, ıhlamur gibi sakinleştirici özelliği olan bitki çaylarını belirli ölçülerde içebilirsiniz. Bu tür bitki çaylarını içerken içerisine şeker yerine bal ilave edebilirsiniz. Çünkü bal, bazı bitki çaylarının içerisinde yer alan antioksidan seviyesini arttırır ve bitki çayı vücuda daha fazla yarar sağlar. Fakat bazı bitki çayları çok kuvvetli bir etki gösterdiği için hamilelik sürecinde içilmesi sakıncalı olur. Kışın çok sık tüketilen ada çayı, bazı solunum sistemi hastalıklarına iyi gelse de tansiyon hastaları için tamamen risk barındırır. Hamilelik sürecinde de fazla içilen bitki çayı kan basıncını yükseltir ve bu durumda çarpıntı durumu ortaya çıkabilir. Bu dönemde çok fazla bitki çayı içilmesi doğum ağrılarının başlamasına, erken ya da düşük doğuma sebep olabilir.

Bitki çaylarını günde en fazla üç fincan kadar içebilirsiniz. Doktorunuzun izni olmadığı sürece doğal olduğunu ve size faydalı olduğunu düşündüğünüz ek gıda kullanmamanız gerekir. Hamilelik gibi çok önemli olan bir süreçte bitki çayı içecekseniz, hiçbir karışım yapmadan sade bir şekilde için. Birçok bitkinin karıştırılmasıyla elde edilen çaylar arasında çoğu zaman kimyasal etkileşim olabilir. Bu durum hem anneye hem de bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle sade bir şekilde tek bir bitkiden elde edilen çayları tercih etmeniz daha doğru olur. Bazı doktorlar bitkisel çayların içerisine limon bile sıkılmasını tavsiye etmiyor. Çünkü bitki çayının içerisine limon sıktığınız zaman istenilen oranda fayda sağlamıyor.

Hamilelikte Hangi Bitki Çayları Tüketilmeli?

Bitki-Çayları

Hamilelik döneminde vücudunuz değişime adapte olmaya çalışır. Bebeğinizin sağlığı açısından doktorunuzun önerdiği besinleri tüketip, önermediği ve yasakladığı besinleri hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Hamilelik süreci çok önemli bir dönem olduğu için her faydalı olduğunu duyduğunuz ürünleri ve ek gıdaları tüketmemelisiniz. Doğal olduğu için çok sık olarak tüketilmek istenilen bitki çayları buna güzel bir örnektir. Anne adayları, bebeğine faydalı olduğunu düşündüğü bitki çaylarını, bu süreç içerisinde daha çok içer ancak bazı çayların anne ya da bebek için fayda bir yana zararı dahi bulunur.

Hamilelik sürecinde günde en fazla üç fincan içebileceğiniz bitki çayları, nane, limon, zencefil, ıhlamur, ahududu, elma, portakal, kuşburnu, papatya, rezene ve yeşil çay şeklinde sıralanabilir.

İçeriğinde kafein olmayan ve aynı zamanda anne adaylarının mide bulantısını azaltan zencefil, melisa, papatya, kuşburnu ve ahududu gibi bitki çayları öncelikle tercih edebileceğiniz çaylar olabilir.

Eğer bitki çayı içmek isterseniz, hazır olan bitki çayı almak yerine, taze meyve ve bitkilerden kendiniz kurutarak, yapabilirsiniz. Elma, armut ya da portakal gibi meyveleri ince dilimler şekilde keserek, kurutabilirsiniz. Daha sonra onun çayını hazırlayabilirsiniz.

Hamilelik gibi ciddi ve önemli bir süreç içerisinde kesin olarak bitki çayları zararlı ya da zararsız demek yanlış olur. Doktorunuzun tavsiye edebileceği bitki çayları yarar sağlarken, bazı bitki çayları da fetüsün gelişimini olumsuz bir şekilde etkiler. Hangi bitki çayını içebileceğinizi doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte Hangi Bitki Çayları İçilmemelidir?

bitki çayı

Anne adaylarının hamilelik sürecinde kesin olarak içmemesi gereken bazı bitki çayları var. Bu bitki çayları, aloe vera, karanfil, sarıçiğdem, kimyon, fesleğen, lavanta, ökse otu, tarçın, sinameki, safran, akçaağaç, melek otu, yasemin ve kekik şeklinde sıralanabilir.

Siyah ve yeşil çayın içeriğinde bulunan kafein plasentadan geçerek fetüse ulaşma ihtimali olduğu için özellikle hamilelik sürecinde içilmemesi gerekir. Hamilelik sürecinde tüketilmemesi gereken bitki çaylarının rahim kasılmaları gibi zararlı bir etkisi olabilir.

Bitki çaylarının içilmesi bir yana aynı zamanda bitki çaylarının hazırlanışı da bir o kadar önemlidir. Çoğu insan bitki çaylarını demlikte uzun süre kaynatır. Bitkisel çayların genel olarak kaynamış ve birkaç dakika dinlendirilmiş suyun içerisine atılması gerekir. En fazla 5 dakika kadar suyun içerisinde bekletilmelidir. En geç yarım saat içerisinde tüm bitki çayının içilmesi ve daha uzun süre bekletilmemesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.