Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamileliğe Hazırlanırken Yapılması Gerekenler

Genellikle yeni evlenen çiftlerden bazıları hemen hamile kalmaya, çocuk sahibi olmaya karar verirken, bazı çiftlerde, çocuk sahibi olmayı bir süre ertelemek isterler. Eğer hemen çocuk sahibi olmaya karar verdiyseniz:

Hamileliğe hazırlanmak demek, bebeğinize alacağınız kıyafetler, odasının hazırlanması, oyuncak alımı ya da kendinize alacağınız kıyafetler değildir. Rahat huzurlu, sağlıklı bir hamilelik geçirmek demektir. Bu da biraz size bağlı bir durumdur. Stresten ne kadar uzak durursanız hamileliğiniz o kadar rahat ve doğacak bebeğiniz de o kadar huzurlu olacaktır. Sakın unutmayın ki hamilelik boyunca yaşadıklarınız mutlu veya mutsuz huzurlu veya stresli mutlaka, doğduğunda yaşadığınız halleri bebeğiniz ile de yaşayacaksınız.

1. Doktor Kontrolüne Girmek

Doktor kontrolü

Bu yüzden eğer hamile kalmaya bir bebeğinizin olmasına karar verdiyseniz, hamile kalmadan önce kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurunuz. Erkek ve kadında bir sıkıntı, bir problem yok ise, normal şartlarda da istemeseniz bile hamile kalma şansınız yüksektir. Bu yüzden hamile kalmadan önce bir doktora gitmeniz tavsiye niteliğindedir. Çünkü oldukça zorlu aylar sizi bekliyor ve bebeğinizi taşıyabilmek için hamilelik boyunca anne adayındaki değişikleri hamile kalmadan önce bilmeniz sizi bir takım sıkıntı ve endişelerden kurtaracağı gibi sağlıklı ve rahat bir hamilelik dönemi geçirmenizi sağlayacaktır.

Hamilelik öncesi ve hamilelik sonrasın da kendinize belirleyeceğiniz doktorunuz, bebeğiniz olana kadar ve sonrasında size her konuda yardımcı olacaktır.

2. Gerekli Tahlilleri Yaptırmak

Tahlil

Hamileliğe hazırlanırken doktorunuz sizden bir takım tahliller yapmanızı isteyecektir. Bunun sebebi, kontrolü ve takibi, hamilelikte, doğumda veya doğum sonrasında oluşabilmesi muhtemel olan anormal durumların ortaya çıkma riskini en aza indirmek ya da riski ortadan kaldırmaktır. Doktorunuzun size verdiği tahlillerin sonuçlarına göre sizi yönlendirmesi, mesela kansızlık, enfeksiyonel bir durumda vereceği bilgiler ile belki de hamileliğinizin takibinin yönü değişecektir. İlk kez hamile kalıyorsanız çok heyecanlısınız demektir, doktorunuz size kansızlık var diyorsa endişelenebilirsiniz ancak endişelenecek bir durum söz konusu değildir, tıp ve teknoloji her konuda ilerlediği gibi sağlık konusunda da oldukça uzun yollar katetti.

Eğer ikinci veya üçüncüye hamile kalmaya karar verdiyseniz, daha önceden yaşadığınız hamileliğinizin detaylarını doktorunuz ile paylaşın. Bundan önce düşük yapmış olabilirsiniz, dış gebelik diye bilinen yalancı hamileliği yaşamış olabilirsiniz, erken doğum yapmış da olabilirsiniz. Tüm bunlar, doktorunuzun hamilelik boyunca size uygulayacağı tahlil ve kontroller, sağlıklı bir hamilelik süreci geçirebilmeniz adına şimdiki hamileliğinizde farklı bir yol izlemesine yardımcı olacaktır. Hamilelik öncesinde yapılması gereken testler, hepatit C, B, HIV ve kızamıkçık testleridir. Yapılacak smear testi de rahim ağzındaki enfeksiyon tespiti içindir.

3. Zararlı Alışkanlıkları Terk Etmek

Zararlı alışkanlıklar

Hamile kalmaya karar veren kişiler, eğer alkol kullanıyorsa, eğer uyarıcı ilaçlar kullanıyorsa, eğer sakinleştirici kullanıyorsa bu ilaçları uzman bir doktorun gözetiminde bırakmalıdır. Sigara kullanıyorsanız sigarayı da bırakmanız gerekecektir.  Gün içinde çok fazla sigara tüketiminiz varsa hiç olmazsa en aza indirmeniz gerekir.

4. Kullanılan İlaçları Gözden Geçirmek

İlaçları gözden geçirin

Yine hamile kalmak ve çocuk sahibi olmak isteyen bireyler gerek tansiyon için, gerek şeker için, gerekse başka bir rahatsızlık için ilaç kullanma zorunluluğu varsa, doktorunuza hamile kalmak istediğinizi söyleyip, hamilelik ve hamileliğe hazırlık aşamasında tedavinin nasıl olması gerektiği konusunda yardım almalısınız. Çünkü bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar, hamileliği önleyen ilaçlardır. İlaçlar değiştirilebilir veya farklı bir tedavi yöntemi önerilebilir.

5. Yaşam Kalitesini Artırmak

Yaşam kalitesi

Beslenmenize dikkat etmeniz hamilelik döneminde karnınızdaki bebeğinizin gelişimi için önemlidir. Özellikle yağlı gıdalardan uzak durmalısınız yani fazla tüketmemelisiniz. Evinizde beslediğiniz ev hayvanınız varsa sizin ve bebeğinizin açısından beslediğiniz hayvanlara dikkat etmeli bir süre bakımını evdeki bir bireye emanet etmelisiniz. Tüylü hayvanların tüyleri toksoplazma denilen bir hastalığa neden olduğu için size böyle bir önerimiz olabilir. Ayrıca doktorunuza danışmadan herhangi bir ilacı almayın, mümkün olduğunca radyasyon olan yerlerden, radyasyon yayan araç gereçten uzak durun. Yine hamile kalmak isteyen siz anne, baba adayları, yüksek ısılı hamam, sauna türü yerler -sıcak su havuzları küvetler de buna dahildir – sperm üretiminde olumsuz etkenlerdir, dikkat edilmesinde fayda vardır.

Aşırı kilonuz veya kilo kaybınız varsa bir uzman doktora görünmek faydalı olacaktır. Çünkü, hamilelik boyunca alınacak kilolar, hamilelik döneminde size sıkıntı olabilir. Hamilelik boyunca en ideal kilo alımı ortalama ayda bir kilodur. Ayrıca hamilelik öncesi doktora gitmenizi gerektiren diğer problemler de, kadının yaşının ilerlemiş olması yani menopoz başlangıcında olması, düzensiz adet dönemleri, ikiden fazla düşük yaşandıysa, önceden geçirilmiş pelvik enfeksiyon (yumurtalık iltihabı, genital veya üreme sistemi iltihabı gibi), erkeklerde prostat enfeksiyonu, testislerin küçük olması ve sperm sayılarının yetersizliği gibi durumlar da doktora başvurmanız gerekmektedir.

Çocuk sahibi olmak isteyen anne adayları eğer doğum kontrol hapı kullanıyorlarsa, kullandıkları bu doğum kontrol haplarını bırakmaları gerekmektedir, düzenli cinsel ilişki hamile kalma olasılığını arttırır. Yumurtlama dönemi hamile kalmak için en uygun zamandır. Hamile kalmayı planlayanlar için özellikle adet kanamalarının yirmi sekiz günde bir, adet kanamaları düzenli olan kadınlar da yumurtlama tarihi, adet başlangıcından on dört gün sonradır.

hamilelikte egzersiz

Bazen kadınlarda az yumurta üretimi olur, yaş ilerledikçe yumurtlamanın az olması hamileliğin tedavi yöntemiyle gerçekleşmesi demektir. Yumurtalıkların az üretilme sebepleri ise: yumurtalıklarda bulunan kistler, geçirilen kemoterapi gibi rahatsızlıklar, aşırı sigara tüketimi, erken menopoz, sayılabilir. Eğer kadının ailesinde erken menopoza giren kişiler (anne, kız kardeş, teyze) varsa gerekli önlemler alınmalıdır. Yumurtalık rezervlerinin az olduğu durumlarda bir uzman doktora başvurarak, yumurtalık sayısının durumuna göre tüp bebek tedavisine başlanabilir. Eğer spor yapıyorsanız veya düzenli olarak egzersiz, hamilelik öncesinde sizi ruhen ve fiziken rahatlattığı gibi, hamilelik boyunca da egzersiz yapmanızı kolaylaştıracak, doğumunuzun kolay olması açısından faydası olacaktır.

Hamile kalmayı kolaylaştıran bazı etkenler vardır, bir kısmını yukarıda belirttik. Eğer kısırlık söz konusu değilse, korunmuyorsanız bir yıldan kısa bir süre önce hamile kalma olasılığınız yüksektir. Bir yılın sonunda hamilelik gerçekleşmediyse kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurabilirsiniz. Çiftlerin haftada iki veya üç kez ilişkiye girmeleri hamile kalma şansını arttırmaktadır. Her gün ilişkiye girmeniz bu şansı arttırmaz. Çünkü erkekte biriken spermler boşalmayı sağlar, her gün ilişki yeterli sperm olmayacağından çok etkili olmaz hamilelik beklentisi için. İlişkiye girilen şekil önemli değildir. Erkeğin vajina dışına çıkmadan tamamen vajinanın içine boşalması gerekmektedir. Kadın ise ilişki sonrası bir süre sırt üstü yatmalı, hemen kalkmamalıdır. Hemen ayağa kalkmak veya tuvalete gitmek spermlerin dışarıya gitmesine sebep olur. İlişki sonrası vajinanın içi yıkanmamalıdır. İlişki sırasında kayganlaştırıcı krem, yağ ve benzeri ürünler kullanılmamalıdır. Kullanılması gerekiyorsa bu amaç ile üretilen su bazlı kayganlaştırıcı kullanılması en uygun olandır.

Hamile kalmayı kolaylaştıracak gıdalar ve içecekler yoktur. Hamile kalmayı kolaylaştırıcı ilaçlar da yoktur. Ancak kısırlık teşhisi varsa doktor gözetiminde kullanılacak ilaçlar vardır. Ancak çiftler kendilerine göre, kulaktan duyma şeklinde ilaçlar kullanmamalıdır. Kadınların hamile kalma şansının en yüksek olduğu yaş yirmi yaş ile otuz yaş arasıdır. Erkekte ise yaş söz konusu değildir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.