Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamileliğin İlk Döneminde Oruç Tutmak Doğru mu?

Ramazan ayında oruç tutmak isteyen anne adayları için hamilelik döneminde oruç tutmalarının bebeğe veya hamilelik süreçlerine bir etki yapıp yapmayacağı merak konusu. Bu konuyla ilgili yapılan araştırmalarda hamileliğin ilk aylarında oruç tutmanın anneye veya bebeğe herhangi bir zararı söz konusu değil. Fakat uzmanların görüşlerine göre hamilelikte oruç tutulmaması daha doğru. Bu aylarda bebeğin organlarının yeni yeni oluşması sebebiyle bebeğin sağlığını doğrudan etkileyecek annenin beslenme düzeni konusuna fazlasıyla önem verilmelidir. Meyve, sebze, tahıl grubu, et ve süt ürünleri ve bol sıvılardan oluşan bir beslenme yolu izlenmesi doktorlar tarafından önerilen bir durum. Anne adayının bu dönemde kısa aralıklarla, kaliteli beslenmesi ve bol bol sıvı tüketmesi daha doğru olacağı düşünülüyor. Bu dönemde oruç tutan anne adaylarında kan şekerinin düşmesine bağlı olarak baş ağrıları, sinirli olma durumu, halsizlik gibi sorunlar oluşabiliyor.

Gebeliğin İlk Aylarında Oruç Tutulabilir Mi?

Hamilelik dönemi anne adayının su ve gıda tüketimine en çok ihtiyaç duyduğu dönem olarak biliniyor. Anne adayının yeterli oranda kalori, protein, vitamin ve mineral ihtiyaçlarının karşılanarak gebeliğine devam etmesi, anne karnında gelişimini sürdüren bebeğin sağlıklı bir gelişim süreci geçirmesi vee gebelik döneminden itibaren annenin enerji depolayarak emzirme döneminde bebeğe süt vermeyle ilgili sıkıntı yaşamaması için oldukça önem taşır.

Çok fazla bilimsel araştırmalar olmamakla birlikte hamileliğin ilk aylarında oruç tutmanın anne adayına herhangi bir zararı olmadığı söylenenler arasında. Bu konuyla ilgili yapılan açıklamalar, anne adayları ile gerçekleştirilen anket ve konuşmalar üzerinden yapılıyor. Yapılan anket ve konuşmalardan çıkan sonuçlar da hamile kadınların bazılarının hamileliğin ilk dönemlerinde oruç tutmakta bir sorun yaşamadığı bazı anne adaylarının ise sağlık sorunları yaşadığı şeklinde.

Oruç tutulduğu sırada kan şekerinin düşmesine bağlı olarak yağ hücresi yıkımı ve devamında kanda toplanan keton maddesinin bebeğe geçerek beyin gelişimini nasıl etkilediği yönünde kesin bilgiler olmadığından, gebeliğin ilk ve son üç ayında hamilelerin oruç tutması doktorlar tarafından tavsiye edilen bir durum değil.

Hamile bir kadının yaklaşık 16 saat boyunca aç ve susuz kalması da önerilen bir durum değil. Anne adayının 2-3 saat aralıklarla beslenerek düzenli bir beslenme programına uyması gerekiyor. Ayrıca günlük ilaç alması zorunlu olan tansiyon, kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı, böbrek, bağırsak, karaciğer ve mide rahatsızlıkları gibi sorunlar yaşayan hamilelerin de kesinlikle oruç tutmamaları gerekiyor. İshal ve kusma gibi durumlarda da vücut direnci azalacağından risk taşıyabilecek sorunlar oluşmaması için oruç tutulmaması tavsiye ediliyor.

Hamileliğin İlk Dönemlerinde Tutulan Orucun Anne ve Bebeğe Verebileceği Zararlar

Gebelikte tutulan orucun genel olarak bir zararı olmadığı yönünde söylemler olsa da yapılan araştırmalar bunun tam tersi durumun da mevcut olduğunu gösteriyor. Yaşanan bu sağlık sorunları şu şekildedir;

 • İştahta azalma meydana gelebilir.
 • Baş dönmesi, karın ağrısı, midede bulantı gibi rahatsızlıklar ile karşılaşılabilir.
 • Hamilelik döneminde oruç tutan anne adaylarının uzun süreler aç kalmasından dolayı yenidoğan bebeklerde kilo problemi oluşabilir.
 • Anne adaylarının oruç tutmalarına bağlı olarak bebeklerin ultrasonda nefes alıp vermelerinde azalma görülebiliyorken doğumda böyle bir sıkıntı olmadığı ifade ediliyor.
 • Sıvı ihtiyacının karşılanamaması ile birlikte amniyon sıvısının azalması ve buna bağlı olarak düşük riskinin artması durumu söz konusu.
 • Açlıktan kaynaklı kan şekerinde düşmeler yaşanması, buna bağlı olarak yaşam kalitesinde düşüş görülmesi, metabolizmanın ve bebeğin anne karnındayken hareketlerinin yavaşlaması da karşılaşılan sorunlar içerisindedir.
 • Açlıkların uzun sürmesi nedeniyle kan şekerinin düşmesine bağlı olarak halsizlik, sinirlilik ve baş dönmesi gibi sorunlar yaşanabilir.
 • Gastrit sorunu yaşayan anne adaylarının, uzun süre açlık yaşaması sonucunda midenin fazla asit üretmesi ile birlikte midede yaşanan sıkıntılar artabilir.
 • Yapılan bazı araştırmalara göre gebeliğin son döneminde tutulan orucun sezaryen oranını artırdığı söyleniyor.
 • Anne adayında şeker hastalığının başlaması yaşanabiliyor.
 • Yenidoğanın bakım ihtiyaçlarını artırdığı ifade ediliyor.
 • Gebelikten kaynaklı yüksek tansiyon için oruç tutmak hamilelik sürecine tehlikeli bir boyut kazandırabilir.
 • Tutulan orucun yaz aylarına denk gelmesi durumunda, oruç tutulan sürenin uzunluğu ve sıcaklığın fazla olması göz önünde bulundurulduğunda iki kat fazla dikkat edilmesi gerekiyor.

Bütün bu sorunlara karşın hala oruç tutma konusunda ısrar eden anne adaylarının sahursuz oruç tutmamaları ve öncesinde doktorlarına danışmaları hem kendi sağlıkları hem de bebeğin sağlığı için oldukça önem arz ediyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.