Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamileliğin İlk Haftalarında Aferin Kullanımı Zararlı mı?

Hamilelik sürecinde annenin normal zamanlarda yaptığı alışkanlıklar bebeğe zarar verebilir. Bu durum karşısında anne her zamankinden daha dikkatli olmalıdır. Hamileliğin ilk haftaları genellikle annenin gebe olduğunu bilmeden geçirdiği haftalardır. En sık sorulan sorulardan biri de bu süreçte Aferin kullanımının zararlı olup olmadığı sorusudur. Soğuk algınlığında oldukça etkili olan Aferin ve gebelere dair tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hamileliğin İlk Haftalarında Soğuk Algınlığı

Hamilelik döneminde annenin bedeninde her zamankinden farklı olarak hassasiyetler oluşur. Bu hassasiyetler sonucunda bağışıklık sistemi de etkilenerek her zamankinden daha fazla hasta olma ihtimali ortaya çıkar. Özellikle kış aylarında bir gebelik süreci yaşayan anne adaylarının hastalık süreci daha ağır ve uzun sürebiliyor. Özellikle insandan insana yakın temas vasıtasıyla geçiyor olması annenin bu süreçte kendini diğer insanlardan iyi koruması gerekmekte.

Grip virüsünün kuluçka süresi vardır. Bu kuluçka süresinde hasta olan bir kişide belirtiler görülmez. Gebe biriyle konuşan veya tokalaşan bir kişi kuluçka süresinde anne adayının hasta olmasına neden olabilir. Hamilelik döneminde belirtilerin geçmesi için için doktorunuzun önermiş olduğu tavsiyelerin dışına çıkmamaya özen gösterin kendi tercihinize göre yapacağınız bir ilaç tüketimi hem sizin hem de bebeğin sağlığını ciddi bir şekilde tehdit edebilir.

Soğuk Algınlığının Belirtileri Nelerdir?

Soğuk algınlığında öncelikle anne adayında burun akıntısı başlar. Burun akıntısını vücudun kendini savunma mekanizmalarından biridir. Bununla beraber çok sık hapşırma görülebilir. Özellikle sabahları kalktığında şiddetli baş ağrıları kafanın ağırlaştığı hissi gibi durumlarla da karşılaşması söz konusudur. Enfeksiyon hızlı bir şekilde boğaza yerleşerek buradan anne adayının sürekli olarak öksürmesine neden olur. Boğaza gelen enfeksiyon kısa sürede kulağa da taşınarak anne adayının kulak ağrılarının da yaşamasına neden olur.

Hamileliğin İlk Haftalarında Aferin Kullanmak Zararlı Mıdır?

Hamileliğin ilk haftalarında genelde anne daha belirtileri tam olarak görmemiştir. Bu nedenden dolayı da anne hamile olduğuna kanaat getiremez. Bu durum karşısında günlük hayatta her zaman yaptığı davranışlara devam eder. Ancak belirtiler kimi annede kendini ilk günden gösterirken kimi annelerde genelde altıncı haftaya yakın belirtiler görülür ve bu süreçte embriyo çoktan rahim içine tutunmuş ve gelişmeye başlamıştır. Her türlü ihtimale karşı annenin en ufak bir belirti karşısında hamilelik testi yaptırmasında yarar vardır. Özellikle korumasız ilişkiler sonrası mutlaka bu testi yaptırmalıdır.

Eğer anne hamile olduğun bilmeden ya da bilerek soğuk algınlığı durumu karşısında en çok kullanılan ilaçlardan bir olan Aferin’i kullanmak istiyorsa bu durum biraz tehlike arz edebilir. Çünkü bu ilaçların yan etkileri doğrudan bebeği etkileyebiliyor. Özellikle hamileliğin ilk haftalarında bebeğin tek amacı rahim duvarında tutunabilmek. Kimi ilaçlar annenin düşük yapmasına neden olabilir. Bırakın ilaçları kimi doğal bitkiler bile bu duruma yol açabilir. Uzmanlar hamileliğin ilk üç-dört haftalarında ilaç kullanımının zararlı olmayacağını söylüyor. Ancak bu durum her zaman böyle olmayabilir. Aferin’i kullandıktan sonra ciddi semptomlar görmeseniz hatta iyileşseniz bile çocuğunuz bundan kötü bir şekilde etkilenebilir. Bu yüzden grip olan ya da yazımızdaki gibi soğuk algınlığı geçiren anne adaylarının mutlaka her kararı doktor kontrolünde almalıdır. Aksi halde hem çocuk hem de annenin sağlığı tehlikeye girebilir.

Hamileliğin İlk Haftalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hamileliğin ilk haftaları ciddi ve kritik haftalardır. Çünkü bebek düşmelerinde genelde bu haftalar belirleyici olur.

  • Anne kesinlikle bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanmamalıdır.
  • Alkol sigaara gibi anneye zarar veren aynı zamanda bebeğe de zarar verecek olan alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.
  • Bebeğin rahim duvarında tutunabilmesi adına annenin takip ettiği beslenme programı önemlidir. Olabildiğince bağışıklığı artıran besinler tüketmelidir. Hastalıklara karşı alınabilecek en iyi önlem budur.
  • Enfeksiyon riski oluşturabilecek her durumdan kaçınmalıdır. Özellikle uzun süreli kapalı ve kalabalık ortamlarda kalınmamalıdır. Kalınan ortamın sürekli olarak havalandırılması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.