Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

HAMİLELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu yazımızda bayanların hamilelik durumlarını anlamalarını sağlayacak belirtilerden bahsedeceğiz. Ancak öncelikle hamilelik hakkında birtakım bilgiler vereceğiz. Hamilelik 40 haftalık bir süreci kapsamaktadır. Bu 40 hafta içerisinde ana rahmi içerisindeki bebek gelişimini tamamlar ve erken doğum olmadığı sürece normal şartlarda 40 hafta sonunda doğum işlemi gerçekleşir.

Doğum işlemi 2 farklı şekilde gerçekleşmektedir. Bunlardan ilki normal doğum, diğeri ise sezeryan yani ameliyat yolu ile gerçekleşmektedir. Hamile olup olmadığınızı ise anlamanızın pek çok yolu vardır. En kısa 2 haftalık bir süre sonunda hamilelik konusunda belirli semptomlar gözetilerek karar verilebilir. Yani en erken hamilelik semptomu 2 hafta sonra gerçekleşmektedir.

Ancak doktorunuza gittiğinizde 4 haftalık hamile olduğunuz söylenecektir. Bunun sebebi ise hamileliğin son periyot döneminin bitiminden itibaren başlandığı kabul edilmektedir. Çünkü ilk aşamada hamileliğin ne zaman gerçekleştiğine dair kesin bir süre hesaplanamamaktadır.

Her hamileliğin tahmin edilmesi daha farklı ve zorluklar içerebilir. Ancak kabul görülen genel hamilelik semptomları göğüs bölgesinde daha hassas olunması, sürekli yorgunluk, halsizlik, hasta hissetme durumu hamilelik işareti olup, periyot öncesi kafa karışıklığına sebep olan unsurlardandır. Şimdi de hamilelik için çeşitli semptomları çok daha ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

1.Göğüs Bölgesinde Hassaslık

irmik

Tabir olarak tüylerin diken diken olması, göğüs bölgesinde ve göğüs uçlarında karıncalanma ve hassasiyet gibi unsurlar hamileliğin belirtileri arasında yer almaktadır. Bu hassasiyetin gerçekleşmesinin de bir sebebi vardır. Hamilelikte artan kadınsal hormonlar, kadınsal bölgelerden olan göğüse doğru hareket eder. Bu yüzden o bölgede duyarlılık artmaktadır. Bu da hamileliğin ilk erken belirtilerinden biridir. Hamileliği takip eden hafta içerisinde bu farklılığı bayanlar gözlemleyerek, bir fikir oluşması sağlanabilir.

2.Hislerde Farklılık

2011 YILI BUTCE GORUSMELERINE TBMM GENEL KURULUNDA DEVAM EDILDI. GORUSMELERE KATILAN SANAYI VE TICARET BAKANI NIHAT ERGUN KONUSMA YAPTI. (ANADOLU AJANSI - DILEK MERMER) (20101220)

Hamileliğin erken aşamalarında belirli yiyecek ve içeceklere karşı istek meydana gelecektir. Yediğiniz besinlerden ağzınızda metalik bir tat oluşacaktır ve fırında pişen gıdalara karşı ekstra bir hassasiyete sahip olacaksınız. Bir hamilelik hormonu olan progesteron kendinizi daha aç hissetmenize sebep olacaktır. Ancak bu hormonun isteklerine cevap vermek yani yediğiniz miktarı arttırmak, mentrual döngü için bir hata olacaktır. Sabah uyandığınızda halsizlik meydana geliyor ise, tükettiğiniz atıştırmalıklarda azalmaya gitmek, sabah halsizliğinizi hafifletecektir. Hamilelik sürecinde özellikle ilk zamanlarda yediğiniz ve içtiğiniz şeylerden tat alamayabilirsiniz. Özellikle kahve, çay, alkol, baharatlı veya kızarmış yiyecekler ve yumurtanın tatları ve kokuları artık hoşunuza gitmeyebilir. Bu gıdaları severek tüketiyor dahi olsanız, hamilelik sürecinde bu besinlerden uzak durmak isteyebilirsiniz.

3.Enerji Seviyesi

hamilelik-belirtileri-nasıldır

Hamilelik sırasında günlük enerjinizde de birtakım değişiklikler meydana gelebilir. Özellikle hamileliğin ilk 4 haftasında yani başlangıcında sabah uyandığınızda halsiz hissedecek, gün içerisinde de eski enerjinizin olmadığını göreceksiniz. Bunun sebebi de vücudunuzun, karnınızda büyüyen bebeğe de destek olmasıdır. Ayrıca hamilelik zamanlarında daha duygusal olduğunuzu farkedeceksiniz. Bu belirti de hamilelik sürecinde gerçekleşmektedir.

4.Sabah Bulantısı

hamile2

Hamile bayanların sabah uyandıklarında mide bulantısının meydana geldiği belirlenmiştir. Hamilelik süreci içerisinde en çok gerçekleşen semptomlardan biridir. Ancak her bayan üzerinde tamamen gerçekleştiği söylenemez. Sabah bulantısının sebebi tam olarak bilinmemekte ancak hamilelik sırasında salgılanan hormonların, sabah bulantısını tetiklediği düşünülmektedir. Sabah bulantısı hamilelik sırasında herhangi bir gün, herhangi bir sabah ve herhangi bir an gerçekleşebilir. Kesin ve belirgin bir saati yoktur. Ayrıca hamile bayanlar bu süreç içerisinde herhangi bir besini çok fazla isteyebilir. Ayrıca yine aynı şekilde farklı bir besinden nefret edebilir, hatta kokusuna dahi dayanamayabilir. Bunun sebebi de hormonal düzensizliklerden kaynaklanmaktadır. En sevdiğiniz yemek dahi olsa midenizin bulanmasına sebep olabilir. Bu yüzden doktorunuza danışarak belli besinlerin yer aldığı diyet listesi oluşturabilirsiniz. Böylece herhangi bir mide bulantısı sorunu yaşamaz ve bebeğin de sağlıklı bir şekilde gelişmesi sağlanabilir.

5.Periyot Aksaması

Hamileliğin en belirgin semptomlarından biri de periyot yani regli döneminin aksamasıdır. Çoğu bayan, hamilelik testinden önce periyot döneminin aksamasını hamilelik belirtisi olarak görür ve diğer semptomları araştırır. Ancak bütün periyot aksamaları da hamilelik anlamına gelmez. Başka sebeplerden dolayı da bu tip aksamalar meydana gelebilmektedir. Ayrıca bayanlar hamilelik sırasında bazı kanamalar yaşayabilir. Kanamalar hakkında bilgileri doktorunuza sormanızı tavsiye ediyoruz. Böylece hangi tip kanamanın normal, hangi tip kanamanın ise tehlike arz ettiğini öğrenmiş olursunuz. Kanama, oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu yüzden gereken önemin gösterilmesi gerekir.

6.Nefes Darlığı

nefesdarligi

Hamilelik belirtilerinden biri de nefes sorunlarının yaşanmasıdır. Bu sorunlar çok çabuk yorulmanız ve nefessiz kalmanız anlamına gelmektedir. Özellikle merdiven çıkarken nefessiz kalabilirsiniz. Böyle bir durumda lütfen telaş yapmayınız. Bunun sebebi hamilelik olabilir. Karnınızda büyüyen bebek de oksijene ihtiyaç duymaktadır. Bu da sizin birazcık nefessiz kalmanız anlamına gelir. Çünkü hamilelik sırasında karnınızda büyüyen bebek, akciğerlerinize ve diyaframa baskı yapar. Bu yüzden nefes problemleri oluşabilir. Tehlikesiz bir süreçtir. Herhangi bir önlem almanıza gerek yoktur. Hamilelik sürecinde devam edecektir.

7.İdrar Sıklığı

idrar-kacirma

Hamilelik sırasında sık sık idrar atma isteği meydana gelmektedir. Özellikle gece uykunuzun ortasında ani bir tuvalet ihtiyacı ile uyanabilirsiniz. Hamilelikte vücut daha fazla sıvı üretmektedir. Bu fazla sıvının bir kısmı ter olarak atılsa da kalan kısmının idrar olarak atılması gerekir. Bu yüzden gece uykularınız bölünebilir ve sık sık idrar atımı yapabilirsiniz. Bu da hamileliğin bir diğer belirtisi olarak göze çarpmaktadır.

8.Ağrılar

Hamilelikte-baş-ağrısı-çekenler-dikkat

Hamilelik de çeşitli ağrılar da meydana gelebilir. Bunlar baş ağrısı, sırt ağrısı gibi ağrılardır. Baş ağrısı da bir hamilelik belirtisidir. Ancak baş ağrısının pek çok sebebi olabileceği için semptomların arasına dahil etmek yanlış olur. Baş ağrısının meydana gelmesinin sebebi hormonların aktivitelerini arttırmasıdır. Baş ağrısı rahatsız edici derecede fazla ise doktorunuza danışarak, bebeğe de zarar vermeyecek şekilde ufak dozajlarda ağrı kesici alabilirsiniz.

Hamilelikte meydana gelen bir diğer ağrı çeşidi de bel ağrısıdır. Normalde bel ağrısı probleminiz yok ise ve aniden bir bel ağrısı yaşamaya başlamış iseniz bunun sebebi hamilelik olabilir. Hamilelik sırasında belde bulunan ligamentler esnemeye başlar. Çünkü karnınızda daha fazla yere ihtiyaç duyulacaktır. Bu da sırt ağrısına sebep olmaktadır. Vücudunuzdaki dengesizlikten dolayı kilo alabilirsiniz. Ayrıca hormonal dengesizlikten dolayı sinirlerinizde farklılaşma meydana gelecek ve aniden gereksiz bir şeye üzülüp ağlayabilir veya gülebilirsiniz.

Hamilelik hakkında sizlere vereceğimiz semptomlar yukarıdaki gibidir. Bu etkilere rastlıyor iseniz, hamile olabileceğiniz anlamına gelmektedir. Semptomlardan eminseniz, hamilelik testi yapabilirsiniz. Ancak hamilelik testi de yüzde yüz doğruluk ile çalışmamaktadır. Bu yüzden doktorunuza danışmak ve ultrasonda inceleme yapmak garanti bir sonuç olacaktır. İlk aşamada sadece bu semptomlar ile karar vermek imkansızdır. Örneğin periyot gecikmesi genel olarak hamile olduğunuz anlamına gelmez. Çoğu zaman bayanlar meydana gelen gecikmeleri hamilelik olarak yorumlamaktadır. Bu gibi durumlarda emin olmak için mutlaka bir sağlık uzmanına ya da doktora danışılmalıdır. Hamilelik durumunda da alkol ve sigara gibi zararlı şeylerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca eşya taşımak gibi ağır işler yapmanız da bebeğe zarar verecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.