Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelik Testi Adet Gecikmesinden Kaç Gün Sonra Yapılır?

Gebelik testi, hamileliğin varlığını veya yokluğunu kolay şekilde saptamaya yarayan yöntemlerden biridir. Evde veya doktor muayenesi esnasında uygulanabilen hamilelik testi aracılığıyla gebeliğin varlığı tespit edilebilir. Ancak testin kesin sonuç vermesi için doğru zaman zarfında yapılması önemlidir. Özellikle “koryonik gonadotropin” hormon seviyesi ölçülerek yapılan HCG testi, uygun zamanda yapıldığı takdirde %99 oranında güvenilir sonuç verir. HCG testinin, hastane veya klinik ortamda yapılması mümkündür.  İdrar testi ise eczanelerden alınarak ev ortamında gerçekleştirilebilir.

Hamilelik Testi Kaç Günde Belli Olur?

gebelik testi

Gebelik testinin kesin ve net sonuç verebilmesi için ilişkiden sonra en az 15 gün boyunca beklemeniz gerekir. Daha erken tarihte yapıldığı takdirde testin yanlış sonuç verme ihtimali yüksektir. Eğer ilk idrarda gebelik testi yaptıysanız ve sonuç pozitifse, her ihtimale karşılık 2-3 gün sonra da kanda gebelik testi yaparak gebeliğin varlığını garantilemeniz daha doğru olacaktır.

Adet Kaç Gün Gecikince Hamilelik Belli Olur?

gebe kadın

Gebeliğin ilk ve en önemli belirtisi adet gecikmesidir. Ancak adet gecikmesinin süresine göre gebelik şüphesi oluşmalıdır. Korunmasız ilişkiden yaklaşık 10-15 gün sonra kadın doğum uzmanı tarafından gebeliğin varlığı kolayca anlaşılabilir. Adet bittikten kaç gün sonra gebelik testi yapılır sorusuna verilecek yanıt için yapılacak testin niteliği de önemlidir. Çünkü adet gecikmesi sebebiyle yapılan idrar ve kan testleri bazen farklı sonuçlar vererek yanıltıcı olabilir. HCG testi, cinsel ilişkiden 7-10 gün sonra net bir sonuç almanızı sağlar. Çünkü döllenmenin gerçekleşip embriyonun anne karnına tutunmasından 1 hafta sonra beta HCG hormonu salgılanmaya başlar. İdrar testi içinse en az 15 günlük bir adet gecikmesi söz konusu olmalıdır.

Adet Günü Gebelik Testi Çıkar mı?

Gebeliğin varlığının kesin tespiti için mutlaka adet gecikmesini beklemek gerekir. Dolayısıyla adet öncesi veya adet günü yapılan gebelik testlerinde yanılma payı yüksektir. Kadınların pek çoğu, ilk hamileliklerinde adet öncesi yaşadıkları belirtileri gebelik belirtileri zannedebiliyorlar. Ancak gebelikte yaşanan göğüs hassasiyeti, kasık ağrısı ve ödem artışı adet öncesi de yaşanabilir. Adet öncesi yaşanan bu tür belirtilerin geneli adet belirtisidir. Ayrıca bazı kadınlar, bebek sahibi olmak istedikleri zaman psikolojik olarak mide bulantısı, baş dönmesi gibi şikayetler yaşayarak kendilerini hamilelik döneminin içerisinde hissedebilirler.

Ancak düşük bir ihtimal de olsa bazı kadınlar, adet döneminde yaptıkları testten pozitif sonuç alabilir. Bu durum asıl olarak HCG hormonunun fizyolojik olarak fazla salgılanmasından kaynaklanır.

Gebelik Testi Sabah mı Yapılmalı?

gebelik heyecanı

İdrarda gebelik testini sabah saatlerinde yapmanızda fayda var. Çünkü hamilelik hormonu, sabah saatlerinde idrarda en yüksek seviyeye ulaşır ve bu durumda gebeliğin varlığı konusunda net bir sonuç almaya yardımcı olur. Ancak ilk idrarla değil, orta idrar akımından yapılması gereklidir. Yani bir kısım idrar yapıldıktan sonra gelen idrarla yapılan test, gebeliğin varlığını daha net bir şekilde ortaya koyar.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.