Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Bademcik İltihabı Nasıl Geçer?

Hamilelik dönemi kadınların kendilerine en çok dikkat ettiği zamanlardan biridir. Teorik olarak kadınların hamilelik dönemleri ile normal dönemleri arasında hastalık yaşama anlamında bir risk farkı yoktur. Ancak hamilelikte hastalık yaşamanın sorunlarından biri bu dönemde ilaç kullanımında yaşanan sıkıntıdır. Hamilelik döneminde karşılaşılabilecek olan bademcik iltihabının nasıl geçebileceğini yazımızda anlatacağız.

Bademcik İltihabı Nedir?

Ağız içinde solunum yolu başlangıcında bulunan bademcikler, vücutta bakteri, virüs ve mikropların ilk tutulduğu yerdir. Savunma sistemi organlarından biridir. Vücut direnci düştüğü zaman, bademciklerde bulunan mikroplar bu organda iltihaplanmaya neden olur. Bademcikler iltihaplanınca yutkunma güçlüğü, ateş ve boğaz ağrısı gibi semptomlarda beraberinde gelir. Boğazda yaşanan ağrı, yutkunma zorluğu ve kızarıklık 48 saati geçerse mutlaka doktor tarafından kontrol edilmelidir. Teşhis doktor tarafından boğaz kontrolü yaparak gerçekleşir. Doktor ilk muayenenin ardından boğaz kültürü alarak, ayrıntılı inceleme isteyebilir. Boğazda kızarıklık olarak başlayan yakınmalar, bademciklerin üzerinde beyaz renkte iltihapların görülmesiyle devam eder.

Hamilelikte Bademcik İltihabı Tedavisi Nasıl Olur?

Bademcik iltihabının tedavisinde genellikle antibiyotik ilaçlar kullanılır. Ancak kullanılacak ilaçların bebeğe zarar verme ihtimali olması anneleri tedirgin eder. Bademcik iltihabının zararları düşünüldüğünde doktor, tedavi için gerekli programı oluşturacaktır. Bazı bitkisel tedaviler ile annenin rahatlaması sağlanabilir. Kullanılacak bitkisel tedaviler ise mutlaka doktorun bilgisi dahilinde olmalıdır. Hamilelikte bademcik iltihabı sorunu olan annelere birkaç tavsiyemiz var;

1. Bol Bol Dinlenmek

Boğazda yaşanan enfeksiyon durumu, vücudu yoracağı için anne adayının bol bol dinlenmesi önemlidir. Bademcik iltihabının etkilerinden olan halsizlik, annenin fazla hareket etmesini engelleyecektir.

2. Hardal Tohumu

Hardal tohumu kullanılarak gargara yapılması, boğazın rahatlamasını sağlar. Boğaz bölgesinde yaşanan enfeksiyonun da hafiflemesine yardımcı olur. Hardal tohumları dövülerek, bir çay kaşığı tuz ve bir bardak su ile karıştırılır. Bu su ile gargara yapılır.

3. Adaçayı

Adaçayı ile yapılan gargara boğaz enfeksiyonları ve bademcik iltihaplarının giderilmesinde kullanılır. Adaçayı bin yıllardır şifa veren bitkilerin başına gelir. Bu bitkinin hamilelikte içilmesi sakıncalıdır. Demlenerek soğutulacak bir bardak adaçayı ile gargara yapılabilir. Gargara, bademcik iltihabı hafifleyene kadar her gün, iltihap azaldıktan sonra ise gün aşırı uygulanabilir.

4. Sarımsak

Bilinen en kuvvetli doğal antibiyotik olan sarımsak da bademciklerde bulunan iltihabın kolay iyileşmesini sağlayacaktır. Yaşanan ağrıdan kaynaklı, sarımsağı yutma güçlüğü çekiliyorsa, ağızda uzun süre çiğnemekte etkili olacaktır. Bademcik iltihabı için sarımsak kürü de hazırlanabilir. Yirmi diş kadar sarımsak soyulup hafifçe ezilir. Sarımsaklar bir kavanoza konur. Üzerini kapatacak kadar zeytinyağı eklenir. Sabah ve akşam, zeytinyağından bir tatlı kaşığı içilir. Sarımsağın bütün etken maddeleri yağa karışacaktır.

5. Zencefil

Rendelenmiş bir tatlı kaşığı zencefil, yarım bardak sıcak su ile karıştırılır. Suyun ılıması beklenir ve gargara yapılır. Zencefili bal ile karıştırarak yemek de boğazda rahatlama hissi yaratacaktır.

6. Zerdeçal

Antiseptik etkisi ile iltihap azaltan etkisi olan zerdeçal boğazdaki ağrı ve ağırlık hissini de hafifletir. Bir bardak suya, bir çay kaşığı zerdeçal eklenir. Bu karışım çay olarak tüketilebileceği gibi gargara da yapılabilir. Çay olarak içilecekse içine bal eklenmesinde sakınca yoktur.

7. Kekik

Antiseptik özelliği olan kekik, bademcik iltihabını da kurutmakta. Bir su bardağı sıcak suyun içerisine bir tutam taze veya kuru kekik atılır. Demlenmesi ve soğuması için on beş dakika kadar bekletilir. Süzülerek hazırlanan çay içilebileceği gibi, gargara şeklinde de kullanılabilir.

8. Çorba

Bademcik iltihabı yaşayanlar yutkunma sorunu yaşayacakları için katı gıda tüketmekte zorluk çekecektir. Bunun yerine tavuk ve et suyuna çorba ile sebze çorbası en uygun besinler olacaktır. Ayrıca bu çorbaların besleyici yönü de, vücudun direncini yükselterek, hastalıkla savaşmasına yardım edecektir.

9. Nar Kabuğu

Nar kabuğu da gebelikte bademcik iltihabının geçirilmesine iyi gelen şifalı bitkilerden biridir. Rendelenen nar kabuğu çay gibi demlenir. İçildikten hemen sonra boğazdaki ağrıyı hafifletecektir.

10. Tuzlu Su İle Gargara

Tuz miktarı fazla olmadan, tuzlu su ile yapılan gargara enfeksiyonun atılmasını destekler. Günde bir iki kere uygulanabilir. Tuz miktarının fazla olması durumunda ise, boğaz daha çok tahriş olur.

11. Tarçın

Tarçın çayı bakterilerin çoğalmasını önleyerek, iltihabın daha erken kaybolmasına yardımcı olur. Toz ya da çubuk tarçınla hazırlanan çay, günde bir bardak kadar tüketilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.