Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Boğaz Enfeksiyonu

Anne adayının hamilelik süreci hayatında yaşayabileceği en mucizevi ve heyecan içerikli bir dönemdir. Bu süreçte anne adayının kendine çok iyi bakması ve hastalıklara karşı dikkatli olması gerekmektedir. Anne adaylarının hamilelik sürecinde bağışıklık sistemi normal dönemlere göre daha az savunma işlevini yerine getirir ve bu nedenle anne adayının bazı hastalıklara yakalanma ihtimali daha fazla olmaktadır. Boğaz ağrısı, grip, soğuk algınlığı ve aynı zamanda nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarına yakalanma riski çok daha fazladır. Anne adayının hamilelik sürecinde ortaya çıkan boğaz ağrısını kontrol altına alabilmek için hastalığı başlangıç evresinde tedavi etmek gerekmektedir. Hamilelik sürecinde ilaç kullanımı çok uygun olmamasından dolayı boğaz ağrısı ya da diğer hastalıklarda ortaya çıkan ağrılar için doğal, bitkisel yöntemlerin uygulanması gerekmektedir.

Anne adayının hamilelik sürecinde ortaya çıkan boğaz ağrısı, nezle, grip ya da soğuk algınlığı kaynaklı bir ağrı ise spesifik bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Virüs kaynaklı bir boğaz ağrısı oluşmuşsa, antibiyotik tedavisi herhangi bir işe yaramaz. Çünkü antibiyotik tedavisi sadece bakteri kaynaklı hastalıklarda kullanılmaktadır. Gereksiz yere kullanılan ilaçlar hastalığı iyileştirmediği gibi aksine çok daha fazla olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Özellikle anne adayının hamilelik süresinde boğaz ağrısını ya da diğer hastalıklarda ortaya çıkan ağrıları geçirmek için bol miktarda vitamin alınmalı, sıvı çok fazla tüketilmesi ve aynı zamanda bol istirahat gerekmektedir. Eğer ilacın dozu az ise, bu ilaçların kullanımı için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. hamilelik döneminde antibiyotik tedavisi sinüzit, zatürre gibi herhangi bir bakteriyel enfeksiyon varsa, doktor kontrolünde ilaç kullanmanız gerekmektedir.

Hamilelikte Boğaz Enfeksiyonu Neden Olur?

Anne adaylarının çok dikkat etmesi gereken hamilelik sürecinde bağışıklık sistemi daha savunmasız bir hale gelmektedir. Özellikle anne adayları hamilelik sürecinde daha çok üst solunum yolu hastalıkları görülmektedir. Üst solunum yolu hastalıkları burun, sinüsler, yutak ve aynı zamanda gırtlak etkilenmektedir. Bu alanların iltihaplanması durumuna üst solunum yolu enfeksiyonu adı verilmektedir. Üst solunum yolu, kulak ve aynı zamanda alt solunum yolları ile bağlantılı olması durumunda bu bölgeleri de çok büyük oranda etkilemektedir. Genel olarak soğuk algınlığı, grip, farenjit, sinüzit, larenjit gibi iltihapları üst solunum yolu enfeksiyonu büyük oranda etkilemektedir. Gribal enfeksiyon ve aynı zamanda rinofarenjit gibi isimler de kullanılmaktadır. Üst solunum yolu enfeksiyonuna virüsler neden olmaktadır. Aynı zamanda bazı durumlarda bakteriyel enfeksiyonlar da dahil olmaktadır. Üst solunum yolu enfeksiyonunda daha çok grip ve soğuk algınlığı ortaya çıkmaktadır.

Özellikle sonbahar aylarında havaların soğuması ile birlikte mikroplar doğada daha çok artmaktadır. Kapalı alanlar olan okul, kreş, kışla, iş yeri ve alışveriş merkezleri gibi yerlerde uzun süre kalmak, bu alanların iyi bir şekilde havalandırılmaması, soğuğun insan vücudunun direncini düşürmesi, sigara dumanı, yetersiz beslenme ve aynı zamanda çok iyi bilinmeyen mekanizmalarda üst solunum yolu enfeksiyonu görülmektedir. Normal zamanlarda rahatsızlık verici bir hastalık hamilelik sürecinde çok daha ağır bir şekilde geçmektedir.

Hamilelikte Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri

Anne adaylarının en zor süreçlerinden biri olan hamilelik sürecinde birtakım hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Hamilelik süreci ile birlikte bağışıklık sistemin zayıflaması sonucunda en çok üst solunum yolu enfeksiyonu ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıkların insan vücudunda ortaya çıkan birtakım belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler burun akıntısı, hapşırma, öksürük, hafif baş ağrısı, hafif ateş, gözlerde sulanma, kulak ağrısı, halsizlik ve aynı zamanda bitkinlik gibidir. Üst solunum yolu hastalıklarından olan boğaz enfeksiyonun diğer belirtileri ise, kas ağrısı, öksürük, burun tıkanıklığı, soluk almada güçlük, şiddetli bir boğaz ağrısı, titreme, iştahsızlık ve halsizlik gibidir. Hamilelik sürecinde ortaya çıkan boğaz enfeksiyonunda kızarma, şişme, iltihap, boğaz kuruluğu, bademciklerde kızarma, şişme, kulak ya da boyunda ağrı, hırıltılı ya a boğuk ses gibi belirtiler görülmektedir.

Hamilelik sürecinde ortaya çıkan boğaz enfeksiyonu soğuk algınlığı ve nezleye neden olan virüs kaynaklı ise, yüksek ateşin olması, üşüme, baş ağrısı, burun akıntısı, öksürük, balgam çıkarma, halsizlik, kaslarda kol ve bacaklarda şiddetli ağrının olması gibi birtakım belirtileri bulunmaktadır. eğer ateşiniz var ama öksürüğünüz yoksa, bademciklerin üzerinde beyaz lekeler ve aynı zamanda iltihap varsa boğaz enfeksiyonuna daha çok bakteri neden olmaktadır. Tedavi edilmeyen boğaz enfeksiyonu kan dolaşımına girer ve aynı zamanda romatizma ateşi, septik şok gibi durumlara neden olursa, birtakım belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler, bilinç bulanıklığı, şok, baygınlık, eklem ağrısı, yüksek ateş, nefes darlığı, dudak morarması, yüksek nabız, dilde ya da boğaz çevresinde ani şişme gibidir.

Hamilelikte Boğaz Enfeksiyonu Tedavisi

Anne adaylarının hamilelik gibi önemli ve ciddi bir sürecinde üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanmak, hamilelik için bir risk durumu oluşturmamaktadır. Fakat hamile kadınların herhangi bir enfeksiyona yakalanmalarında komplikasyon görülme ihtimali daha çok artmaktadır. Hamile olan kadınların üst solunum yolu enfeksiyonu ile hastaneye yatırılarak tedavi edilme oranı, hamile olmayanlara göre daha fazla olmaktadır. Anne adaylarının hamilelik sürecinde bağışıklık sisteminin yanı sıra, aynı zamanda dolaşım ve solumum sisteminde de büyük değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Anne adayının doğuma yakın bir zamanda üst solunum yolu enfeksiyonundan herhangi birine yakalanması durumunda doğum sonrasında hastalığın bebeğe geçme ihtimali çok fazladır.

Boğaz enfeksiyonu ya da diğer üst solunum yolu enfeksiyonuna sahip olan anne adayının birtakım yöntemlerle tedavi sürecinin başlatması gerekmektedir. İlk olarak doktora başvurmanız gerekmektedir. Çünkü hamilelik sürecinde ilaç kullanılmaması gerektiği için doktorunuzun kontrolünde başka bir tedavi yöntemi uygulanabilir. Salgın olan üst solunum yolu enfeksiyonu dönemlerinde uzun süre kapalı alanlarda fazla durmamak gerekmektedir. Bu süreçte ellerinizi sık sık yıkamalısınız. En etkili tedavi şekli istirahattir. Bu nedenle yatakta dinlenmeyi ihmal etmeyin. Boğaz enfeksiyonunu evde yapabileceğiniz bitkisel yöntemlerle tedavi etmek istiyorsanız, çok sıcak olmayan bitki çaylarından birini içebilirsiniz. Bitki çayınızın içine aynı zamanda bal ve limon koyarak tatlandırabilirsiniz. Bitki çayı sayesinde boğaz enfeksiyonu biraz hafifleyecektir. Bitki çayının çok sıcak olmamasına dikkat edin, çünkü bakteriler sıcak ortamda daha çok çoğalır. Bitki çayı yerine zencefil çayı da içebilirsiniz.

Anne adayının hamilelik sürecinde ortaya çıkan boğaz enfeksiyonunda zencefil çayını deneyebilirsiniz. Taze zencefili rendeleyerek, beş dakika kaynatın. Kaynayan zencefili süzün, içine bal ve limon ilave edebilirsiniz. Hamilelik döneminde ortaya çıkan boğaz enfeksiyonun tedavisi için nar kabuğunu kullanabilirsiniz. Nar kabuğunun rendeleyerek ya da blendır aracılığı ile parçalayarak, çayının demleyebilirsiniz. Boğaz enfeksiyonun tedavisi için hazırlanan nar kabuğunu kaynatın ve biraz ılık bir hale gelince içebilirsiniz. Nar kabuğu çayı da boğaz enfeksiyonunu biraz rahatlamasını sağlayacaktır. Hamilelik döneminde ortaya çıkan boğaz enfeksiyonu nedeni ile yemek sorun olmaktadır. Bu nedenle boğaz enfeksiyonu gibi bir durumunda sıvı içecekler tüketmeye çalışın. Mesela taze sıkılmış meyve suyu, bitki çayları ve çorbalar. Hamilelik döneminde herhangi bir hastalığın tedavisinde ilaç kullanımı sakıncalıdır ama hastalık şikayetleri çok şiddetliyse, mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Gerekli olan tüm müdahaleyi doktorunuz yapacaktır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.