Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Boğaz Yanması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelik her kadın için çok önemli ve güzel bir süreçtir. Bu dönemde anne adaylarının vücudunda bazı değişimler olabilir. Bağışıklık sistemi zayıfladığı için, hastalıklara daha duyarlı bir hale gelir. Bu nedenle birçok hastalık anne adayında çok sık görülebilir. Özellikle üst solunum yolu hastalıkları bulaşıcı bir özellikte olduğu için anne adayına daha kolay bulaşır. Hastalıklarda daha çok boğaz yanması ortaya çıkabilir. Genelde kısa süre içerisinde kendi kendine geçer ancak bazı durumlarda uzun sürebilir. Hamilelik sürecinde birçok hastalık gibi boğaz yanması da anne adayını rahatsız edici bir hale gelebilir.

Hamilelik Döneminde Boğaz Yanması Neden Olur?

hamilelikte boğaz yanması

Anne adaylarının hamilelik gibi özel bir sürecinde boğaz yanması sorunu görülebilir. Boğaz yanmasının en önemli sebepleri arasında reflü hastalığı yer alır. Midedeki asidin yemek borusuna kaçması durumuna reflü denir. Bu durumda boğazda yanma hissi oluşabilir. Reflünün diğer belirtilerinden olan ağızda ekşi bir tat, bulantı ve midede hassaslık hamilelik sürecinde şiddetlenir. İnsan vücudu çevredeki tozlara, hayvanların tüylerine ve bazı besinlere karşı daha duyarlı olur. İnsan vücudunun hassas olduğu bu maddeler, vücutta alerjinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Alerjinin belirtilerinden biri göğüs ve boğazda yanmadır. Alerjen maddeler boğazı tahriş ederek, yanmasına yol açabilir.

Hamilelik sürecinde belirli bir oranda su tüketilmesi gerekir. Günlük su miktarı tamamlanmadığı zaman boğazda kuruluk olabilir. Boğazda kuruluk aynı zamanda boğazın tahriş olmasına ve yanma hissinin oluşmasına sebep olabilir. Buna bağlı olarak nem az olduğu zaman ağız ve burunda da kuruma oluşur. Yemek borusunda meydana gelen iltihap boğaz yanmasına neden olabilir. İltihap buna bağlı olarak göğüs ağrısı ve çok fazla geğirme gibi şikayetleri de beraberinde getirir.

Kış aylarında hava sıcaklığının azalması bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle bulaşıcı özelliği olan üst solunum yolu hastalıkları daha çok görülür. Anne adaylarının metabolizması zayıf olduğu için üst solunum yolu hastalıklarına daha kısa sürede yakalanabilir. Bu hastalıkların belirtileri arasında boğaz yanması, boğaz ağrısı, ateş ve halsizlik yer alır.

Burnun yapısında yer alan östaki kanalları, burun arkası, boğaz ve orta kulak arasındaki bölgeyi kapsar. Bu sayede orta kulakta belirli bir seviyede olan basınç kontrol altında tutulur ve kulakta bulunan fazla sıvı atılır. Eğer üst solunum yolu hastalıklarından birine yakalanırsanız, östaki kanallarında biriken sıvı vücut tarafından atılamaz. Bu durumda burun ve kulaklarda tıkanma oluşabilir. Aynı zamanda boğaz yanması da ortaya çıkabilir.

Hamilelik Döneminde Boğaz Yanması Nasıl Geçer?

boğaz yanması

Boğaz yanması gibi bir sağlık sorununun altında birçok farklı sebep yatabilir. Bu durumda asıl önemli olan boğaz yanmasının hangi sebepten kaynaklandığıdır. Boğaz yanmasını tedavi etmek için birtakım yöntemler uygulayabilirsiniz. Reflü rahatsızlığına bağlı olarak boğaz yanması ortaya çıktığı zaman, karbonat iyi bir çözüm olabilir. Karbonat kullandığınız zaman, hem reflüye iyi gelir hem de reflünün bir belirtisi olan boğaz yanmasını iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Karbonat aynı zamanda mide ekşimesini büyük oranda bastırır. Ayrıca gargara boğaz yanmasına iyi gelen tedavi yöntemlerinden biri olabilir. Ilık suyun içerisine biraz tuz ekleyerek, gargara yapabilirsiniz. Büyük oranda boğaz yanmasını hafifletir.

Bal birçok hastalığı hafifletmede etkili olduğu gibi, boğaz yanmasında da büyük oranda yarar sağlar. Balın antibakteriyel özelliği olduğu için hızlı bir şekilde tedavi edebilir. Boğazın yapısında yer alan dokunun iltihabının suyunu çeker. Balı bitki çaylarının içerisine ilave ederek, tüketebilirsiniz. Boğaz yanmasının farklı sebepleri olsa da C vitamini takviyesi yapmak genel vücut sağlığı için de faydalı olabilir. Hamilelik sürecinde günde belirli bir oranda C vitamini takviyesi yaparak, bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için C vitamini oranı yüksek besinleri daha çok tüketmeniz yararlı olur.

Boğaz yanmasını  tedavi etmek için bulunduğunuz odanın nem oranını yüksek tutmanız gerekir. Odaya buhar makinesi ya da hava nemlendirici yerleştirdiğiniz zaman, gereken nemin oluşmasını sağlayabilirsiniz. Evinizde buhar makinesi yoksa ısıtıcının önüne bir kase sıcak su koyabilirsiniz. İçerisine esansiyel yağ ilave ederseniz, boğaz yanmasını hafifletebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.