Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Cinsel İlişki

Gebelikte cinsel ilişki hakkında herkesin aklında pek çok soru işareti bulunuyor. Çünkü insanlar genel olarak cinsellik ile annelik arasında bir ilişki kuramıyor ve bunun yanlış olduğunu düşünebiliyor. Hatta bazı kişiler gebelik sırasında cinsel ilişkiye girilmesinin bebek için zararlı olabileceğini, düşük ya da erken doğum ile sonuçlanabileceğini düşünüp korkuyorlar. Bu yüzden de çiftler gebelik sürecinde cinsel ilişkiden kaçınıyorlar. Aslında durum tam olarak böyle gelişmiyor. Çünkü eğer yolunda giden bir gebelik söz konusu ise cinsel ilişki yaşamanın herhangi bir sakıncası yok. Bu noktada normal gebelikten kasıt ise gebelikte düşük riskinin ya da erken doğum riskinin ve bunların belirtilerinin bulunmaması. Bu şekilde gebeliğin normal seyrinde ilerleyip ilerlemediğini de doktora danışarak en doğru şekilde fikir almak gerekiyor.

Gebelikte Cinsel İlişkinin Güvenilirliği

Hamile kadın

Normal şartlarda, herhangi bir sorun yaşanmadan geçen bir gebelikte gebeliğin son gününe dek yani suyun gelmesi ya da doğumun başlamasına kadar cinsel ilişkiye girmede herhangi bir sakınca olmaz. Zaten hamilelikteki cinsel ilişki bebeğe hiçbir şekilde zarar vermez böyle durumlarda. Çünkü bebek amniotik kese içinde bulunur ve annenin rahmi çok güçlü kaslara sahiptir. Bunlar da bebeği tümüyle korur. Bununla birlikte rahim ağzında bulunan çok kalın mukus tabakası da enfeksiyon durumlarına karşı koruyucu bir rol üstlenir. Yani sanılanın aksine cinsel ilişki sırasında erkeğin cinsel organı hiçbir şekilde bebek ile temas etmez. Yalnızca hamilelik döneminde yaşanılan cinsel ilişkilerde orgazm olunması rahimde çok hafif kasılmalar oluşturur. Bunun yanı sıra meme ucunun stimulasyonu da çok hafif rahim kasılmaları yapar. Bunların her biri ağırlıklı olarak geçicidir ayrıca anne ve bebek için herhangi bir zarar teşkil etmez.

Hamilelikteki Cinsel İlişkide Düşük İhtimali

Düşük İhtimali

Genellikle çiftler hamilelik döneminde cinsel ilişkiye girildiği takdirde bebeğin düşük riskinin artabileceği gibi bir kaygıya düşerek cinsel ilişki yaşamaktan uzak duruyorlar. Aslında erken dönem gebeliklerinde meydana gelen düşüklerin genellikle nedenleri arasında kromozom ile ilişkili anomaliler ve benzeri problemler vardır. Yani bu dönemde yaşanılan cinsel ilişkinin bununla herhangi bir organik bağlantısı bulunmaz. O yüzden korkuya kapılmaya ve özellikle tedirginlikten dolayı cinsel ilişkiden uzak durmaya gerek yoktur.

Hamilelik Döneminde Güvenli Cinsel İlişki Pozisyonları

Hamilelikte Cinsel İlişki

Aslında genelde doktorlar çiftlerin rahat oldukları her pozisyonun onlar için uygun olabileceğini söylerler. Bu konuda kesinlikle çiftlerin en rahat hissettikleri ve zorluk yaşamadıkları pozisyonları tercih etmelerinin önemi büyük. Bu yüzden de çiftler kendileri için en konforlu pozisyona deneyerek karar vermeli. Genelde anne adayının karnı büyümeye başladığı zaman kendisi için en iyi pozisyonu bulması da zor bir hale gelebilir. Mesela misyoner pozisyonu ilerlemiş gebeliklerde çok zor bir pozisyon haline gelebilir. Hatta bu pozisyon gebeliğin son dönemlerinde çiftler için neredeyse imkansız bir hal alır. Birinci trimestrın ardından bu pozisyon ile devam etmek isteyen kadınların arkalarına bir yastık koymalarında fayda olacaktır. Özellikle erkeğin ağırlığının kadının karnına gelmediğinden de emin olmak gerekir. Gebelikte cinsel ilişki yaşamanın en güzel yanlarından bir tanesi de değişik sex pozisyonları denemeye başlamak olacaktır. Bunun için de çiftlerin ilişkiye başlamadan önce korkuya kapılmadan konforlu olması koşulu ile yaratıcılıklarını ortaya koymasında yarar var. Hatta bu durum çiftlerin çok daha yakın bir ilişki kurmasını ve bu dönemdeki cinsel ilişkiden çok daha fazla zevk almasını da sağlayabilir.

Hamilelik Döneminde Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunma

Hamilelikte Cinsel Hastalıklardan Korunmak

Eğer ki cinsel ilişkiye girilecek kişinin cinsel yol ile bulaşan bir hastalık taşıma ihtimali var ise ya da cinsel ilişkilerde çok eşlilik tercih ediliyor ise bu konuda özellikle dikkatli olunması gerekir. Hatta böyle bir risk faktörü bulunduğunda mümkün mertebe cinsel ilişkiye girilmemesi ya da cinsel ilişki sırasında kesinlikle kondom kullanılması gerekebilir. Lateks kondomlara alerjisi olan kadınlar bunun yerine poliüretan kondomları da tercih edebilirler.

Orgazm ve Erken Doğum İlişkisi

Orgazm ve Erken Doğum

Hamilelikteki cinsel ilişkide orgazm olunmasının erken doğum ile herhangi bir ilişkisi yoktur. Elbette orgazm halinde rahim kasılmalarında gözle görülür bir artış gerçekleşir. Fakat bu kasılmaların doğum sırasında gerçekleşen kasılmalar olduğunu söylemek mümkün değil. Anne adayı gebelikte cinsel ilişkiye girdiğinde erken doğum riski ortaya çıkmaz. Aynı şekilde hamileliğin son günlerinde de cinsel ilişkiye girmek doğumda gerçekleşen kasılmalara herhangi bir müdahalede bulunmaz.

Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girilmemesi Gereken Durumlar

Hamile Kadın

Pek çok kadının hamile olduğu zaman gebelik normal seyrinde devam ettiğinde cinsel ilişkiye girmesinin önünde bir engel bulunmaz. Fakat bazı durumlar cinsel ilişkiye girilmesi bakımından tehlikeli olabilir. Bu gibi durumlar ile karşılaşıldığında da zaten kadın doğum doktoru cinsel ilişkiye girilmesini yasaklayabilir. Yasaklanmasına neden olan sebeplerden bir tanesi daha öncesinde düşük yaşanmış olması ya da hali hazırda annenin düşük yapma riskinin bulunmasıdır. Bunun yanı sıra yine daha önceden erken doğum yapılmış ise ya da şu anki gebelikte bir erken doğum riski yer alıyor ise de doktor cinsel ilişkiden kaçınılmasını önerebilir. Aynı şekilde multiple gebelik olarak adlandırılan ikiz ya da üçüz bekleyen anne adaylarının da cinsel ilişkiye girmeleri bir takım sorunlara yol açabilir. Bazı durumlarda anne adayları gebelikleri içerisinde beklenmeyen bir takım kanamalar ile karşılaşabilirler. Bunlar elbette büyük bir hız ile doktor tarafından kontrol altına alınmalıdır. İşte bu gibi durumlarda da doktorlar anne adaylarının cinsel ilişki ile aralarına mesafe koymalarını uygun görebilirler. Gebelikte amniotik sıvının gelmesi önemli dönemeçlerden bir tanesi olur. Bu yüzden şayet anne adayının gebeliğinde amniotik sıvı geliyor ise cinsel ilişkinin artık sonlandırılması gerekebilir. Servikal yetmezlik gibi nedenler ile eğer ki rahim ağzı erken bir şekilde açıldı ise de cinsel ilişkiye girilmemesi gerekebilir. Gebeliğin bazı kişilerde farklı durumları oluşabilir. Bunlardan bir tanesi de plasentanın tamamen ya da kısmen rahmin ağzını kapatması halidir. O gibi durumlar plasenta previa diye adlandırılır ve anne adaylarının cinsel ilişkiden o dönem içinde uzak durmasında yarar vardır.

Doğum Sonrası Cinsel İlişki Başlangıç Zamanı

Mutlu Çift

Anne adayı ister normal doğum gerçekleştirmiş olsun ister de sezaryen ile doğum gerçekleştirmiş olsun her halükarda annenin vücudunun bir süre kendine gelmesi açısından zamana ihtiyacı olur. Bu nedenle doktorlar annelerin doğum sonrasında cinsel ilişkiye girmek için biraz beklemelerini tavsiye ederler. Cinsel ilişkiye yeniden başlama zamanı ortalama olarak doğumdan dört ya da altı hafta sonrasıdır. Bu süreç içinde de rahim ağzı yeniden kapanacak ve epizyotomi hattı tam olarak iyileşebilecektir. Anne, bu süreyi geçirdikten sonra eğer kendini tam anlamı ile hazır hissediyor ise cinsel ilişki yaşayabilir. Ancak hemen ardından yeni bir gebelik olmaması için de doğru bir şekilde korunma yöntemlerini uygulamanın önemi bir hayli büyüktür.

Hamilelikte Cinsel İlişkide Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Mutsuz Hamile Kadın

Elbette cinsel ilişki yaşayan anne adayı pek tabii orgazm olduğunda bir takım kasılmalar hisseder. Bu çok doğaldır. Fakat bu kasılmalar birkaç dakikadan fazla sürüyor ve devam ediyor ise, aynı zamanda da ağrı hissediliyor ya da kanama oluyor ise mutlaka en kısa zamanda doktora başvurmak gerekebilir. Çünkü böyle bir durumda yolunda gitmeyen şeyler olabilir. Ayrıca unutulmamalıdır ki hamilelikte cinsel ilişki konusunda en doğru ve en sağlıklı bilgi her daim doktordan alınacaktır. Bu yüzden doktordan başka kimseni sözüne itimat edilmemelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.