Hamilelik döneminde birçok anne adayı, diş ağrıları yaşamaktadır. Bunun nedeni olarak ise, vücutta kalsiyum eksikliğinden dolayı kaynaklandığı düşünülmektedir. Gebe kadınlarda diş ağrısı ana nedeni ise hormon düzeylerinde oluşan dengesizliklere neden olmaktadır. Artan östrojen ve progesteron seviyeleri diş enfeksiyonlarının duyarlılık ve çürük olma ihtimalini arttırdığı için hamile kadınlar bu konuda daha hassas hale gelirler.

Bu ve benzeri nedenlerden dolayı, hemen hemen her anne adayı bu sorunla karşılaşmaktadır. Ancak evinizde hazırlayacak olduğunuz basit ev ilaçları sayesinde sizlerde bu sorunu tedavi edebilirsiniz.

Hamilelik döneminde diş tedavileri hayati önem taşımaktadır diyebiliriz. Eğer herhangi bir tedavi yapılmazsa ya da bilinçsiz bir tedavi yapılırsa, bu durum bebeği kötü etkileyebilmektedir. Bu yüzden diş ağrılarında kullanmakta olduğunuz ilaçlar konusunda daha bilinçli olmanız gerekmektedir. Bunun için doktorunuzdan tam bilgi almanız gerekmektedir.

Hamilelikte Diş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Bazı faktörler gebelik sırasında şiddetli diş ağrısı neden olabilir. Gebelik diş ağrısının en önemli nedenleri şunlardır;

 • Hamilelik döneminde meydana gelen hormonal değişiklikler. Bu nedenle oluşan diş problemleri genellikle oldukça ağrılı olmaktadır. Tüm hamile kadınların % 50’den fazlası bu nedenle diş sorunlarına sahip olmaktadır.
 • Hormonal ve psikolojik faktörler gebelik sırasında beslenme modellerindeki değişikliklere neden olabilir. Bu beslenme farklılıkları da aynı zamanda diş sorunlarına neden olmaktadır.
 • Hamile kadınlar bebeğin kemik oluşumu için fazladan kalsiyum kullanmaktadır ve bu da hamilelerin daha çok kalsiyum almaları anlamına gelmektedir. Annenin düşük kalsiyum düzeyleri diş minesinin doğal remineralizasyonu döngüsünü zayıflatmaktadır.
 • Sabah bulantıları. Diş eti hastalıkları ve diş çürümeleri, mide asitleri ve diş minesinin demineralizasyonu nedeniyle diş etlerinin tahrişe neden olmaktadır.
 • Kötü ağız hijyeni – Hamile kadınlar bazen koku ya da diş macununun tadına duyarlı olmaktadırlar ve bu durum onları kimi zaman diş fırçalamaktan alıkoymaktadır. Bu da çeşitli diş sorunlarına neden olmaktadır.

Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamileliğiniz döneminde, doğal ev yapımı basit ilaçlarla diş sorunlarınızdan ve ağrılarından kurtulmanız mümkündür. Bunun için yazımızın devamında bulunan ev ilaçlarından sizlere uygun olanı yapmanız yeterli olacaktır.

1.Yeşil Çay

yeşil-çay1

Yeşil çay, şişmiş diş etlerini azaltmaya yardımcı olur ve dişlerde plak birikimini kontrol eden antioksidanlara sahiptir. Polifenoller, yeşil çay içerisinde bulunan etken bir maddedir ve bu plak oluşumunu azaltmaktadır. Günde bir bardak yeşil çay içmek sizlere bu konuda yardımcı olacaktır.

2.Zeytinyağı

11_d

Zeytinyağı dişlerinizi güçlendirmektedir. Plak oluşumunu sınırlamak için zeytinyağını salatanıza ilave etmenizi tavsiye ederiz. Zeytinyağı hamilelik sırasında kemik kaybı ve diş eti problemini durduran anti-bakteriyel özelliklere sahip olmaktadır.

3.Bal

bal_02

Bal tatlı tarafından olmasına rağmen, doğal ilaçlardan birisidir. Bal temel besin maddeleri olan vitamin yönünden zengindir ve sağlıklı diş etleri korumaya yardımcı minerallere sahiptir. Ayrıca anti-bakteriyel özellikler içerir. Bu yüzden içeceklerinizin içine ve öğünlerinize bal ekleyebilirsiniz.

4.Karanfil Yağı

400x303xkaranfil-yagi-faydalari.jpg.pagespeed.ic.9RZNEL2DLf

Gebelikte diş eti problemlerine karşı savaşmak için bir antiseptik olarak çalışan bir başka etkili bir doğal tedavi yöntemi olan karanfil yağını kullanabilirsiniz. Ayrıca karanfilden bir parça çiğnemek veya diş eti üzerinde karanfil yağı sürmek bu konuda hamileler için oldukça yararlıdır. Karanfil bakteriyel enfeksiyonlardan kurtulmak için diş ve diş eti problemleri için alternatif bir ilaçtır.

5.Aloe Vera

Aloe-Vera

Aloe vera bu konuda en iyi ilaçlardan biri olarak kabul edilmektedir. Aloe vera, antimikrobiyal, antifungal ve antibakteriyel temizlik özelliklerine sahiptir. Ayrıca diş sorunları yatıştırmaya yardımcı olur ve kanama, şişlik, diş etlerinin iltihabı gibi sorunların azalmasını sağlamaktadır. Aloe vera suyu ile yapacak olduğunuz tedaviye ek olarak, diş macunu, gargara ve jel gibi çeşitlerini de denebilirsiniz.

6.Triphala

triphala-hair-skin-1

Diş eti iltihabı, plak ve diş çürümelerini neden olan ağız bakterilerini azaltmak için etkili bir çare olmaktadır. Su ile karıştırın ve tuz eklenerek bunun suyunu gargara yapmak için kullanabilirsiniz. İsterseniz çiğ ot şeklinde veya isterseniz toz formunda da kullanabilirsiniz.

7.Arnika

Arnika-2-gr

En iyi ağrılı diş ağrıları için ayçiçeği ailesinden olan bu bitkiyi kullanabilirsiniz. Hamilelikte diş ağrılarını gidermeye yardımcı olur. Arnikayı su ile karıştırarak gargara yapmanız en sağlıklı ve yararlı yöntemdir. Dilerseniz ot formunda da kullanabilirsiniz veya arnika (eczanelerde bulunur) içeren diğer ürünleri de alarak benzer tedavileri de uygulayabilirsiniz.

8.Yemek Sodası

BORAKS-500-GR-_73_1

Yemek sodası hastalıklara neden olan asitleri nötralize etmeye yardımcı olur. Diş fırçanızı ıslattıktan sonra biraz yemek sodası serpin. Sonrasında ağzınızı iyice çalkalayın. Benzer bir şekilde, yemek sodanızı, normal diş macununuz ile karıştırın. Ağzınızı çalkalayın ve dişlerinizi fırçalayın. Yemek sodası ve su solüsyonu hamileler için oldukça iyi bir ilaç olmaktadır.

9.Adaçayı

ada-cayi

Adaçayı, bakterilerin neden olduğu diş ağrısını ortadan kaldırmaya yardımcı antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahip olan bir çaydır. Basitçe yaklaşık 2-3 dakika boyunca sıcak suda yaprakları kaynatın. Ardından karışımı süzün ve bu su ile ağzınızı çalkalayın. Gün içerisinde bir ya da 2 kez bu tedavi şeklini uygulayınız.

10.Çay Ağacı Yağı

Çay-Ağacı-Yağı

Çay ağacı yağı, diş ve diş eti sorunlarını tedavi etmek için en iyi seçimlerden biri olarak kabul görmektedir. Çay ağacı yağı, antibakteriyel, anti-mikrobik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Su ile çay ağacı yağını karıştırarak ağzınızı durulayınız. Bu sayede enfektif mikroorganizmaları öldürmüş ve iltihaplı diş etleri anında rahatlama sağlamış olacaksınızdır. 3 ons suyun içine 4 damla çay ağacı yağı ekleyin ve her gün ağzınızı bu su ile çalkalayınız. Verimli ve sağlıklı sonuçlar elde etmek için güvenilir markalı olanları satın almaya özen gösteriniz.

Hamileliğinizde Diş Ağrılarının Oluşmasını Nasıl Önleyebiliriz?

Yukarıda sizlere vermiş olduğumuz ve ilaçlarına ek olarak aynı zamanda, yaşantınızda da bazı değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Bunlar ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Hamileliğiniz boyunca sağlıklı beslenmeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun için iyi meyve, sebze, tam tahıllı ürünler vb gıdaların hepsini tüketmeye özen gösteriniz. Ayrıca süzme peynir, süt gibi süt ürünleri de sizler için oldukça yararlıdır.
 • Gün içerisinde 2 3 litre su tüketmeniz gerekmektedir. Özellikle sıcak ve nemli bölgelerde yaşayan anne adaylarımızın su tüketimlerine dikkat etmeleri gerekmektedir.
 • Soda ve diğer kafein içecekler azaltın.
 • Diş çürüğü riskini artırabilecek olan, çikolata ve diğer şeker bazlı aperatiflerin tüketimini azaltın.
 • Yumuşak bir diş fırçası ile plak ve diş eti iltihabını mücadele etmek için günde 3 kere dişlerinizi fırçalayın. Ayrıca kaliteli diş macunu kullanmaya özen gösteriniz.
 • C vitamini ve kalsiyum almaya dikkat ediniz.
 • Çok sert gıdaları tüketmek ve çiğnemeye çalışmak diş hasarlarına neden olabilmektedir.
 • Çok sıcak ya da çok soğuk içecekler tüketmeyiniz.
 • Sigara ve alkolden uzak durunuz! Bu sadece sizlerin diş etlerinize zarar vermez, aynı zamanda bebeğiniz için ölümcül risklere neden olabilmektedir.
 • Gün içerisinde nazik bir şekilde diş ipi kullanarak diş ve ağız temizliğinize özen gösteriniz.