Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Diş Beyazlatma

Hamilelikte Ağız ve Diş sağlığı

Hamilelikte hem anne hem bebek için ağız ve diş sağlığı önemlidir. Hamilelik sürecinde ve sonrasında annenin fizyolojik olarak vücudunda bir takım değişikliklerin, hormonsal etkilerin artması ile birçok sorunlar olması kaçınılmazdır. Mide bulantıları, kusmalardan dolayı ağız ve diş sağlığına önem verilmediği zamanlar asit birikimi ve bakteriler çoğalarak diş aşınımı veya çürükler meydana gelebilir. Bu sonuçlarla karşılaşmamak için birtakım öneriler vardır. Günlük diş fırçalama, gargara yapılması ve diş ipi kullanması bu önerilerden birkaçıdır. Hamilelikte ağız ve diş sağlığı hem anne hem bebek için çok önemlidir.

Üç Aylık Dönemlerle Hamilelik Süreci ve Ağız Sağlığı

İlk üç ay döneminde; bebeğin organlarının oluşumu ve gelişimi aşamasındadır. Bu aşamada herhangi dış müdahalelerle, düşüğe kadar giden büyük sorunlarla karşı karşıya kalınabilinir. Bu sürecin ilk döneminde ağız ve diş bakımı günlük yapılması gereklidir ama herhangi isteğe bağlı tedavilerden kaçınılması makuldur. Şunun da unutulmaması gerekir ki, ciddi ağrılar iltihaplar veya ağız sorunları olduğunda diş doktorlarına gitmekten çekinilmemelidir. Diş doktorlarının annenin ve bebeğin sağlığını ön planda tutarak en doğru çözümü yapacaklarından emin olabilirsiniz. Bu ciddi sorunları ertelediğiniz takdirde daha kötü sonuçlara yol açabilirsiniz.

İkinci üç ay döneminde; anne, mide bulantısı ve kusmalardan dolayı ağız ve diş bakımına önem vermemektedir. Bunların sonucu olarak diş ve diş eti sorunları ortaya çıkabilir. bu durumlarda ciddi sonuçların doğmaması için günlük bakımlarınızı ihmal etmeyin. Bu safhada, annenin olumsuz sorunlarla karşılaşmamak için basit bir diş taşı temizliği yapması önerilir. Eğer ertelenmemesi gereken diş operasyonları varsa bu dönem içerisinde yapmaları en doğrusu olacaktır.

Son üç aylık dönemde ise; anne karnı şişmiş, bebek gelişimi tamamlanmak üzere olduğu için en çok hassaslık bu dönemde başlayacaktır. Annenin diş ve ağız bakımı konusunda dikkat etmesi gerekmektedir çünkü diş etleri ve dişlerin en hassas olduğu dönemini yaşamaktadır. Hamilelik döneminde östrojen ve progesteron hormonlarının denge bozukluğundan dolayı diş ve diş etlerinde birtakım sorunlar olabilir. Diş etinin kolay kanaması, şişlikler ve hassaslıklardan dolayı ağız bakımı ihmal edilmemelidir. Ağız ve diş bakımının ihmaliyle anne hem kendisi hem de bebeği için kötü sonuçlara yol açabilir.

Hamilelik Gingivitisi Nedir?

gingiviti

Hamileliğin ikinci ayından başlayarak sekizinci aya kadar devam eden bu evre dişleri olumsuz etkilemektedir. Ama doğumdan sonra bu rahatsızlık kendiliğinden düzelecektir. Ağızdaki birtakım rahatsızlıklar, diş etlerinde şişlik ve kanama olması bu evrede gerçekleşir. Bu hamilelik sürecinde diş tedavilerinden mümkün olduğu kadar kaçınmanız bebek ve anne için olumlu sonuçlar doğuracaktır ama günlük ağız ve diş temizliğinizi mutlaka yerine getiriniz.

Hamilelik Döneminde Ağız ve Diş Sağlığı Açısından Tavsiyeler

Bebeğin diş gelişimi anne karnında başladığı için, annenin herhangi bir şeyi ihmal etmesi veya önemsemesi iki canlıya da yarar veya zarar olarak geri dönecektir.

  • Şekerli yiyeceklerden mümkün olunduğu kadar uzak durulmalıdır.
  • Karamelimsi yapışkan şekerli yiyeceklerden ve kurutulmuş meyvelerden kaçınmalıdırlar.
  • Süt ve süt ürünleri, yumurta, balık, tahıl, meyve ve sebzeler; A,C,D vitaminleri ile fosfor kalsiyum açısından zengin olduğu için yenilmesi tavsiye edilir.
  • Mutlaka bir diş hekimi kontrolü altında olunuz.

Hamilelik Döneminde Günlük Ağız Bakımı

  • Günlük ağız bakımı ertelenmemelidir
  • Günde en az iki kez dişler fırçalanmalı, diş ipi kullanılması plak oluşumunu önlemektedir.
  • Ağız gargaraları veya ılık tuzlu su ile gargara diş etlerini rahatlatır ve ağız temizliğini yapar.

Batıl Düşünce “Her doğumda bir diş kaybedilir.”

Hamilelikte; bebek, anneden aldığı vitamin, mineral ve proteinlerle gelişimini tamamlamak zorundadır. Bu yüzdendir ki, anne günlük 1200-1500 mg kadar kalsiyum almalıdır. Eğer günlük kalsiyum miktarı yetmezse; bebek, annenin kemiklerinden kalsiyum miktarını karşılayacaktır. Hamilelik döneminde süt ürünlerin ve yeşil yapraklı sebzeler tüketimi önerilir ki kalsiyum miktarı ayarlansın. Anne kalsiyum eksikliği durumunda diş zayıflığı veya diş kaybı yaşayabilir. Bu durumu engellemek ağız bakımı ve yeterli besin tüketiminden geçer.

Diş Beyazlatma

girl-in-dentist-chair

 

İnsanların zaaflarından bir tanesi olan dişler konusunda birçok araştırmalar yapılmıştır. Araştırmalara göre insanların %7 lik diliminin dişlerini göstermemek için gülmedikleri kanıtlanmıştır. İlerleyen teknolojiyle bu duruma çözüm üreten hekimlerimiz birçok öneriler üretmişlerdir. Lazer kullanarak veya röntgen çekerek bazı sorunları gidermişlerdir, diş beyazlatma bunlardan bir tanesidir. Diş beyazlatmada lazer kullanımı mevcuttur. Bu süreçte, diş ısıtılmadan, uygulanan jel aktive edilerek az bir hassasiyet riskiyle istenilen sonuç elde ediliyor. Evde özel olarak üretilen jel ile de dişlerinizi beyazlatmak mümkündür. Özel jeli vinil bir kılıfa sıkarak 2 veya 6 saat süre ile ağza yerleştirilir ve yaklaşık 5 günde beyaz dişlere sahip olursunuz. Bu uygulamada diş hekimi kontrolü altında olunması zorunluluğu vardır.

Diş Beyazlatma Kimlere Yasak?

Diş beyazlatmanın ön koşulları olduğu için hamile, kanser tedavisi gören, 18 yaş altı olan, ciddi diş eti sorunları olan, diş minesinde defekt mevcut olan insanlara uygulanması sakıncalı ve yasaktır.

Hamilelikte Diş Beyazlatma

Her bireyde olduğu gibi hamilelikte de anne sağlıklı gülümsemek için dişlerine bir takım tedaviler uygulanmasını isteyebilir. Bu durum gayet normaldir fakat bebek sağlığını ve anne sağlığını düşünürsek herhangi tedaviden zorunlu olmadığı sürece kaçınmalıyız. Hamilelikte diş beyazlatma ile ilgili pek araştırmalar olmadığı için herhangi bir yan etkisi vardır veya yoktur diyemeyiz. Bütün olasılıkları düşünmeliyiz çünkü bir canda iki yürek ve bunun bedeli de çok yüksektir. Diş beyazlatmada peroksit maddesinin kullanılmasıyla oksitleme süreci başlar. Bu oksidasyonun hücrelere ve dokulara zararı kanıtlanmıştır. Bu bulgularla yola çıkarsak normal insan için yararlı diyemeyeceğimiz gibi hamilelikte bir anneye ve bebeğe asla yararlı değildir. İkinci beyazlatma sürecinde ise, mikrobrazyon, akrilik bileşeni kullanılır. Kullanılma nedeni ise dişteki pası silmek içindir ama yine bu işlemlerin hamilelik sürecinde sakıncalı olma olasılığı vardır. Her ihtimali düşünerek, hekimler hamilelik ve emzirme süreçlerinde diş beyazlatmamasını öneriyor.

Hamilelikte Kaçınılması Gereken Diğer Hususlar

  • Birçok ilacı kullanmak sakıncalıdır. Bu en basit antibiyotikten tutunda ağrı kesicilere kadar her ilacın mutlaka zararı vardır. Hamilelik sürecinde antibiyotik ve diğer ilaçlardan kesinlikle uzak durunuz.
  • Diş sorunlarında hekimlerin kullandığı röntgen makinelerinden uzak durulması tavsiye edilir. Normal hayatta maruz kaldığımız radyasyonlardan daha az radyasyon yayılma ihtimali olsa da ne kadar uzak dursanız sizin ve bebeğiniz için iyi olacaktır.
  • Eğer tedavi edilmesi gereken ciddi sorunlarınız varsa tabii ki de ilaç kullanabilir ve röntgen çektirebilirsiniz. Röntgen sırasında özel koruma ile bebeğinizi koruyarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bebeğin Diş Sağlığı İçin Önlemler

Bebeğin gelişiminin başladığı anne karnında daha iyi ilerleme için mutlaka bilinçsizce ilaç tüketimi olmamasına önem gösteriniz. Bebeğiniz için yararlı doğal meyve ve sebzelerle ihtiyaçlarını karşılayınız ve dengeli besleniniz. Bebeğinizin diş sağlığı yanında vücudunun da olumsuz etki yaratacak nedenlerden mümkün olduğunca uzak durunuz, röntgen makinelerinden uzak durmalısınız. Günlük diş bakımınızı mutlaka ihmal etmeyiniz

Sonuç olarak, hamilelik olan bu ciddi, önemli zaman diliminde kendi sağlığınızın yanında bebeğinizin sağlığını düşünerek keyfi hareketlerden kaçınmanızda yarar vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.