Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Diş Eti Kanaması

Sindirim sistemimizin başlangıcı olan ağzımızda bulunan dişlerimiz, mekanik sindirim, konuşma ve estetik gibi çeşitli durumlar için oldukça önemli bir konumdadır. Dişler, yüzyıllar boyunca insan sağlığı için mühim bir vazife görmüştür ve özellikle bunun yanı sıra son yüzyıllarda artan bir estetik kaygıya sahiptir. Diş; çürük, beyazlık, ağız kokusu, çarpıklık, diş eti problemleri gibi sorunlar hususunda modern tıbbın gelişmiş imkanlarından yararlanmaktadır. Modern tıp, diş ve diş eti problemlerinin sadece ağız ve diş sorunu olmadığını, vücudun bir başka noktasındaki rahatsızlığın habercisi olabileceğini göstermiştir. Dolayısıyla ağız ve diş sağlımızı korumak ve olası diğer hastalıklara karşı erken teşhis edebilmek için kontrollerimizi düzenli aralıklarla yaptırmak ve problemleri ihmal etmemek önem arz etmektedir. Ağız ve diş hastalıkları içerisinde diş eti problemleri pek çok faktöre dayalı olarak oluşabilmektedir. Diş etlerimizde problem olduğu fark edebilmemiz için öncesinde sağlıklı bir diş etinin nasıl gözüktüğünü bilmemiz gereklidir. Sağlıklı diş etleri soluk pembe renkte, mat ve sıkı olmaktadır.

bwi-bs240691

Dişi boyun bölgesine doğru muntazam bir şekilde sarar ve diş ile birleştiği yerde sonlanır. Herhangi bir kırmızılık, enfeksiyon ya da şişlik gözükmez ve normal bir fırçalama esnasında da kolay kolay kanamaz. Rahatsızlık vermez. Diş eti hastalıkları, hastalığın başlangıcı olan gingivitis ve ileri seviye olan periodontitis olmak üzere iki alt başlığa ayrılmaktadır. İlk olarak çok fazla rahatsızlık vermeyen gingivitisin ilerlemesi sonucu periodontitis görülebilmektedir. Bu safhada dişleri destekleyen dokularla birlikte alveol kemiğinde de hasar oluşmaktadır. Diş etleri dişlerden kolaylıkla ayrılabilir, dişler salllanmaya başlar. Ağız kokusu hissedilebilir. Tüm bunların aksine süreç hiçbir belirti göstermeden de ilerleyebilir. Bu sebeple düzenli olarak muayene olmak, hastalığın tespiti ve tedavisi için önem arz etmektedir. Diş eti hastalıkları çok çeşitli sebeplerle oluşabilmektedir. Diş bakımına özen gösterilmemesi, bakteri plağının oluşmasını sağlar. Kötü beslenme, sigara içmek, şeker hastası olmak, ilaç kullanmak, hormonal değişiklikler, genetik faktörler gibi sebepler sayılabilir. Tüm bu sebeplerle birlikte bize diş eti hastalıkları konusunda kendimize dikkat etmemizi gösteren birtakım belirtiler görebiliriz. Eğer diş etlerimiz kırmızı ve şiş, ağzımızda tat bozukluğu, zamanla eğilen ya da çarpıklaşan ve sallanan dişler, diş ve diş etlerindeki kaşınma, iltihaba bağlı olarak oluşan ağız kokusu ve diş fırçalarken ya da kendiliğinden oluşan diş eti kanaması, her biri diş eti hastalıklarının belirtileridir.

Diş Eti Kanaması Nedir?

Diş eti kanaması, diş eti hastalıklarının en önemli belirtilerinden birisidir. Dikkate alınması gereklidir zira sağlıklı bir diş kanamaz. Diş eti kanaması beraberinde ağız kokusunu da getirebilir. Diş eti kanaması farklı hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Diş etlerinin sağlıklı durumunu sürdürmek için günlük bakım çok önemlidir. Bakteri plağının oluşmaması adına düzenli fırçalama yapmak aynı zamanda diş eti kanamalarının dolayısıyla da diş eti hastalıklarının önüne geçecektir.

Hamilelikte Diş Eti Neden Kanar?

hamilelikte-oructut

Hamilelik döneminde yaşanan hormonal değişiklikler, vücut üzerinde çeşitli rahatsızlıklara sebep verebilir. Gebelerin bu durumları dikkatle takip etmesi ve kontrolleri esnasında belirtmeleri önemlidir. Ağız ve diş problemleri de bu dönem içerisinde pek çok anne adayının şikayetçi olduğu konulardan birisidir. Neredeyse gebe kadınların yarısı diş eti kanamaları ile uğraşmak zorunda kalmıştır. Bahsettiğimiz gibi yaşanan hormonal değişiklikler bu hususta diş eti kanamasının dolayısıyla iltihaplanmanın başlıca nedenlerinden birisidir. Gebelik döneminde aynı zamanda diş etlerinde nadiren de olsa nodül geliştiği gözlemlenmektedir. Bu nodüller zararsız olurlar ve çoğu zaman da acısızdırlar. Genellikle ağız içinde olmakla birlikte vücudun başka bölgelerinde oluşabilmektedirler. Doğumdan sonra kaybolurlar. Eğer kaybolmazlar ise cerrahi müdahale ile alınmaktadırlar. Anne adaylarının diş ve diş eti hastalıklarına karşı önlem olarak dikkat etmeleri gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Diş ve diş eti bakımına özen göstermek bu hususların başında gelmektedir. Dişler günde en az iki kere fırçalanmalıdır. Gerekirse diş ipi de kullanılabilir. Diş hekimi ziyaretleri de bu süreç içerisinde her zamankinden daha da düzenli olmalıdır. Yapılan bazı araştırmalara göre oluşan diş eti hastalıkları erken doğum, düşük ağırlıklı doğum ile bağlantılı olarak görülmüştür. Bazı araştırmalar ise aynı şekilde diş eti hastalıkları ile gebelikte gelişen yüksek tansiyon arasında bir bağlantı olduğunu öne koymuştur. Ancak yapılan tüm bu araştırmaların bulgularının güçlü delillere dayandığını söylemek zordur. Hamilelik dönemi boyunca anne adayının genel olarak tüm bedenindeki gelişmeleri dikkatle takip etmesi ve gerekli kontrolleri yaptırması oldukça önemlidir. Bu hususta olası diş eti problemleri için de gerekli görüldüğünde diş hekiminize ulaşmak gereklidir. Eğer dişlerinizde ağrı varsa, diş etleriniz sık sık kanıyor ve acıya sebep oluyorsa, diş etlerinizde şişkinlik ve hassasiyet var ise, nefesiniz kokuyorsa hekiminize görünmeniz tavsiye edilir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.