Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Enfeksiyon

Anne adaylarının hamilelik sürecin çeşitli sebeplere bağlı olarak enfeksiyon ortaya çıkabilir. Hamilelik süreci gibi önemli bir dönemde ortaya çıkan enfeksiyon hem anneye hem de bebeğe olumsuz olarak etkilemektedir. Hamilelik sürecinde en çok altıncı ya da yirmi dördüncü haftaları arasında en sık olarak idrar yolu enfeksiyonu görülmektedir. Hamilelik sürecinde idrar yolu enfeksiyonun çok sık görülmesi ise rahmin büyümesi sonucunda idrar torbasına yapılan baskı tam olarak boşalmasını engellemektedir. Bu durumda idrar yollarının yapısını değiştirerek idrarın böbreklerden tekrar geriye kaçmasına neden olmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonunda anne adayı idrarını yaparken çok yanma, çok fazla tuvalete çıkma ihtiyacı, idrarı kaçıracakmış gibi hissetme, kasık ve alt karın ağrısı, titreme, ateş ve aynı zamanda idrar torbasına baskı gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Eğer idrar yolu enfeksiyonu böbreklere sıçramış ise ortaya çıkan diğer belirtiler ise, bel ağrısı, titreme, ateş, bulantı ve kusma gibidir. Bu tür belirtiler ortaya çıkarsa tam idrar tahlili ya da idrar kültürü olarak düşünülmelidir.

Anne adayının hamilelik sürecince çok sık olarak yaşadığı idrar yolu enfeksiyonunun tedavi edilmediği durumlarda erken doğum ya da düşük doğum gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Doktorunuz tarafından mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. En az beş ya da yedi gün devam eden ve bebeğe zarar vermeyen antibiyotik tedavisinin uygulanması gerekmektedir. idrar yolu enfeksiyonu tedavisinin üçüncü günü itibariyle şikayetlerde herhangi bir azalma görülmemişse tekrar doktora başvurmanız gerekmektedir.

Hamilelikte Enfeksiyon Neden Olur?

Hamilelik sürecinde ortaya çıkan enfeksiyon hastalıklarının çeşidi çok fazladır. Bunlar çeşitli bakterilerin, virüslerin ve aynı zamanda mikroorganizmaların neden olduğu hastalıklardır. Anne adayının hamilelik süreci gibi önemli bir dönemde ortaya çıkan enfeksiyon hastalıkları hem anne adayına hem de bebeğe ciddi zarar verebilmektedir ama bazı enfeksiyon hastalıklarının direkt olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Mesela, hamilelik sürecinde en çok ortaya çıkan enfeksiyon hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonu, solunum yolu enfeksiyonu, grip, nezle ve ishal gibi enfeksiyonların çok fazla şiddetli olmaması durumunda, yan etkisi olmadan, antibiyotik tedavisi ile kısa sürede sona ermektedir. Fakat bazı enfeksiyonlar hamile olmayan bireyler için de çok fazla tehlikesi bulunmaktadır. Hamile olan anne adayları için daha büyük risk barındırmaktadır. Bu tehlikeli enfeksiyonlar ise, kızamıkçık, toxoplazma, CMV enfeksiyonları gibidir. Hamilelik sürecinde bu hastalıkların geçirilmesi bebek açısından çok ciddi bir tehlike oluşturmaktadır. Aynı zamanda hepatit B enfeksiyonu hem anne hem de bebek açısından çok ciddi bir hastalıktır.

Anne adaylarının hamilelik sürecinde en çok ortaya çıkan idrar yolu enfeksiyonunda mesanede yer alan bazı bakteriler, bu alanda herhangi bir belirti ortaya çıkarmadan uzun süre yaşamını sürdürür. Bu durumda idrar yolu enfeksiyonun olup olmadığını ancak doktorunuza başvurduğunuzda öğrenebilirsiniz. İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yollarında ortaya çıkan bazı değişiklikler nedeniyle, hamilelik sürecinde daha fazla görülmektedir. Hamileliğin ilerleyen sürecinde, rahim direkt olarak mesane üstüne oturmaktadır. Bu durumda rahim büyüdükçe, ağırlığı artar, mesaneden idrar drenajını engeller ve aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonuna neden olur. Anne adaylarının hamilelik sürecinde, vücutlarında çok fazla değişiklik ortaya çıkmaktadır. bunlar, hormonal, mekanik değişiklikler, üriner sistemin çok fazla etkilenerek vezikoüreteral reflü riski de artmaktadır. Anne adayının vücudunda ortaya çıkan bu değişiklikler sonucunda rahim büyümesi, kısa ebata sahip olan üretrayı daha fazla zorlar ve idrar yolu enfeksiyonun ortaya çıkmasına neden olur. Sağlıklı anne adaylarının hamilelik sürecinde semptomatik ve asemptomatik üriner enfeksyonları ciddi enfeksiyöz komplikasyon riskini tamamen arttırmaktadır.

Hamilelikte Enfeksiyon Belirtileri

Hamilelik sürecinde birçok enfeksiyonun arttığı bilinmektedir. Bu enfeksiyonlar arasında en fazla olan idrar yolu enfeksiyonudur. En fazla riske sahip olan ise böbrek enfeksiyonudur. Özellikle anne adayının böbrek enfeksiyonu olması durumunda bebekte erken doğum ya da doğumda ortaya çıkan birtakım problemler oluşabilir. Hamilelik sürecinde çok fazla ortaya çıkan idrar yolu enfeksiyonun birtakım belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler, bazen çok yüksek ateş, halsizlik, çabuk yorulma ya da diğer birtakım belirtiler ortaya çıkmaktadır. Fakat bazı enfeksiyon hastalıklarında herhangi bir belirti bulunmamaktadır. Enfeksiyon hastalıkları hamilelik öncesinde ya da hamilelik sürecinde yapılan testlerde ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle hamilelik gibi çok önemli bir süreçte enfeksiyon hastalıklarında bir belirti görülmesini beklemeyin, düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmaya özen gösterin.

Anne adayının hamilelik sürecinde en çok görülen enfeksiyonlardan biri olan idrar yolu enfeksiyonunda ortaya çıkan belirti idrar renginde oluşan değişimdir. Normalde idrar steril, bakteri ya da diğer mikroorganizmaları içermeyen bir maddedir. Rengi açık sarı ve kendine özgü bir kokusu bulunmaktadır. Eğer anne adayı hamilelik sürecinde vitamin kullanıyorsa rengi tamamen değişebilir. Bu durumda idrarın rengi koyu bir hal alacaktır ve aynı zamanda kokusu da değişebilir. İdrarın açık sarıdan daha koyu olması sıvıların çok az tüketildiğinin bir göstergesidir ve buna dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle hamilelik döneminde mutlaka her gün düzenli olarak sıvı alımına dikkat edilmelidir. İdrar yolu enfeksiyonunda idrarda belirli bir oranda bakteri içermektedir. İdrarın bakterilerden uzak kalmasını sağlayan en önemli mekanizma idrar yolunun böbreklerden aşağı doğru inen idrar akımıyla sürekli temizlenmesi gerekmektedir. Yani çok fazla su tükettiğiniz zaman idrarınız böbreklerden aşağı sürekli inerek, o alanı temizlemektedir. Bu sistemin sürekli olabilmesi için her gün düzenli olarak mutlaka en az iki buçuk litre su tüketmek gerekmektedir. Sadece hamilelik sürecinde olan anne adayları için değil, tüm insanlar için bu geçerlidir.

Hamilelikte Enfeksiyon Tedavisi

Anne adaylarının hamilelik sürecinde ortaya çıkan birçok değişiklikle birlikte bazı enfeksiyon hastalıkları da ortaya çıkmaktadır. Hamilelik sürecinde enfeksiyon hastalıkları çok fazla ortaya çıkan bir durumdur. Enfeksiyon tedavisi ise hastalık kaynağının türüne ve hastalığın ne zaman geçirildiğine, şiddetine ve aynı zamanda bebeğe zarar verip, vermediğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Enfeksiyon tedavisinde bazı durumlarda bebeğe zarar vermeyen antibiyotik, ağrı kesici, ateş düşürücü ve aynı zamanda diğer ilaçlar da kullanılmaktadır. Bu ilaçların türüne ve dozuna ancak doktorunuz karar verebilir. Doktorunuzun haberi olmadan ilacı ve dozunu değiştirmemeniz gerekmektedir.

Hamilelik sürecinde anne adayı ve aynı zamanda bebek bazı enfeksiyon hastalıklarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Bazı enfeksiyon hastalıklarında anne ve bebeğe herhangi bir zarar vermezken, bazıları ise ciddi zararlar verebilir. Hamilelik sürecinde enfeksiyon hastalıklarından korunmak için bazı basit yöntemler uygulayabilirsiniz. Bu yöntemler, hijyene çok fazla dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle ellerinizi sık sık, kirlendiğini düşündüğünüz her an yıkamanız gerekmektedir. başka insanların dokunduğu yiyeceklere içeceklere ve aynı zamanda kişisel eşyalara hiç dokunmamak gerekmektedir. Çünkü bu enfeksiyon hastalıklarına karşı da bir risk faktörüdür. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı gerekirse kondomla korunmanız gerekmektedir. Enfeksiyon riski çok fazla olan ülkelere seyahat etmemeniz alınacak önemlerden biridir. Özellikle yurt dışına çıktığınızda, hakkında çok bilgi sahibi olmadığınız ve bazı hastalıkların çok fazla olduğu ülkelere seyahat etmemelisiniz. Aile fertlerinde aşıları eksik olan ya da herhangi bir enfeksiyon hastalığına yakalanan çocuklara, diğer insanlara karşı da dikkatli olmak gerekmektedir. Bu tür bir durumla karşılaştığınız zaman doktorunuza mutlaka başvurmanız gerekmektedir. Enfeksiyon hastalıklarından korunmanın bir diğer yolu ise iyi pişmemiş, birazı çiğ kalmış et tüketmemektir. Bu durum hem anne adayına hem de bebeğe zarar verebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.