Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Grip Ve Boğaz Ağrısı

Grip ve soğuk algınlığının belirtilerinden biri olan boğaz ağrısı, birbiriyle çok karıştırılan hastalıklar arasında yer alır. Aslında iki hastalık da birbirinden çok farklı yapıda bulunur. Her iki hastalık virüslerin neden olduğu üst solunum yolu hastalıklarından; grip, influenza A, B ve C adı verilen farklı üç virüs türüne dayanır. Ancak soğuk algınlığı 200 farklı tür virüsten oluşur.

Hamilelikte Grip Ve Boğaz Ağrısı Nedir?

Influenza virüslerinin sebep olduğu grip hastalığı her yıl milyonlarca insanı hasta eden önemli bir hastalıktır. Grip hastalığına neden olan virüs türleri genelde çok sık form değiştirdiği için, hastalığın daha çok yaygınlaşmasına yol açar. Grip virüsünün yapısında nadiren büyük değişimler gerçekleşir. Grip virüsü daha çok burun, boğaz, soluk borusu, bazı durumlarda ise akciğerlere yerleşebilir. Hatta zatürre gibi ciddi bir hastalığa bile neden olabilir. Hamilelik durumunda daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Soğuk algınlığının bir semptomu olan boğaz ağrısı hamilelikte olabilir. Soğuk algınlığının belirtileri genel olarak virüs vücuda girdikten 2 gün sonra oluşur. Soğuk algınlığında en çok görülen belirtiler ise burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı ve hapşırma. Normal bir insan soğuk algınlığına yakalandıktan en fazla 5 gün içerisinde kendine gelir ve eski sağlığına kavuşur ancak hamilelik durumunda bu süreç uzar. Hamilelik döneminde soğuk algınlığını ve farklı hastalıkları atlatmak daha zor olur.

Hamilelikte Grip Ve Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Her iki hastalığın temeli de farklı yapılarda olan virüslere dayanır. Bu tür hastalıklar genelde damlacık enfeksiyonu olarak havada yoğun olarak bulunur. Hastalık virüsü taşıyan kişinin kalabalık bir ortamda hapşırması sonucunda virüs havaya dağılır ve oradan bazı insanların vücuduna girerek, hasta eder. Virüs henüz hasta olmayan kişilerin burnuna, ağzına ya da gözüne girerek hasta olmasına yol açar. Bu nedenle özellikle hamileler hasta olan kişilerden uzak durmalı ve kalabalık ortamlarda çok dolaşmamalılar. Hastalık virüsü vücuduna giren kişide 2 gün süresince bulaşıcı bir özelliğe sahip olur. Hastalık belirtilerinin şiddetli olarak görüldüğü ilk günlerde bulaşıcılık da çok fazla olur. Grip ya da soğuk algınlığı olan bir kişi, hasta olmayan bir kişiyle yakın temas içerisine girerse bu şekilde de hastalık bulaşır. Aynı şekilde elle temas edilmesinde de hastalığın farklı bir insana geçmesi mümkün olur. Özellikle hamilelerin, hamilelik süreci boyunca bağışıklık sistemi daha çok zayıfladığı için hastalıklara yakalanma ihtimali yüksek olur. Hasta olan kişilerle çok yakın temas içerisinde olmamalı gerekir. Hastalık bulaşma sürecinde ise, hastalıkların yanında olmamaları gerekir.

Hamilelikte Grip Ve Boğaz Ağrısının Belirtileri

Hamile olduğunuz dönem içerisinde insan vücudunun koruyucu kalkanı ve olan her türlü hastalıktan insanları koruyan bağışıklık sistemi çok zayıflar. Hamilelik sürecinde bağışıklık sisteminin zayıflaması aslında iyi bir durum. Çünkü bebeği yabancı bir cisim olarak algılayıp, ona karşı herhangi bir koruma kalkanı geliştirmiyor. Bebeğin anne karnında 9 ay boyunca durabilmesi için ilk olarak bağışıklık sisteminin zayıf olması gerekir. Ancak bağışıklık sistemi zayıf olduğu için her hastalığa karşı savunmasız bir durumdasınız. Bu nedenle kış hastalıklarından en sık görüleni grip ve boğaz ağrısı virüslerine çok kolay yakalanabilirsiniz. Özellikle çok yakınınızdaki kişiler hastalık virüsüne eve taşımışlarsa, size de bu virüsün bulaşma ihtimali çok yüksek. Anne adaylarının vücuduna hastalık virüsü bulaştığı zaman, eskisi gibi güçlü bir vücudu olmaz. Hamilelik sürecinde grip ya da soğuk algınlığı geçirirseniz, hastalık belirtileri genel olarak virüsün vücuda girmesiyle birlikte 2 gün sonra ortaya çıkar. Bu belirtiler vücudunun ağrıması, ateş, hapşırma, boğaz ağrısı, hassasiyet, yorgunluk, halsizlik ve titreme gibi. Aynı zamanda sinüslerde kulak ağrısı şekilde belirtiler ortaya çıkar. Hastalık virüsünün türüne bağlı olarak gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı, öksürük, iştahsızlık ve geniz akıntısı görülür.

Hamilelik sürecinde hastalıklar daha tehlikeli bir hale gelebilir. Anne adaylarının hamilelik döneminde grip olması hızlı bir şekilde daha kötü hale gelebilir. Hatta zatürre gibi bazı enfeksiyona yol açarak, daha zor bir tedavi uygulanabilir. Bu her hamile kadın grip ya da soğuk algınlığına yakalandığında, zatürre olacak anlamına gelmez. Bunun için çok dikkat etmek gerekir. Grip virüsüne yakalanan anne adayı, hamilelik sürecinde erken doğurma gibi bir durumla karşı karşıya kalabilir. Bu çok ciddi bir risk faktörüdür. Hamilelik döneminde grip ya da boğaz ağrısı virüsü bulaştığı zaman belirtiler genel olarak 10 gün içerisinde bünyeyi tamamen terk ederek, kaybolur. Hamile olmanız tek başına gribe ya da boğaz ağrısı virüsüne yakalanmanıza neden olmaz. Fakat hamile kadınların gribe yakalandığında hastalığın daha ciddi boyutlara geçtiği çok sık görülen bir durum.

Hamilelikte Grip ve Boğaz Ağrısının Tedavisi

Hamilelik döneminde C kategorisinde olan ilaçlar, anne adayı çok ciddi bir risk taşıyorsa düşük dozlarda ve doktor kontrolünde kullanabilir. Grip ya da boğaz ağrısı sırasında doğal ve bitkisel destekleyici tedavinin de uygulanması gerekir. Bu hastalık virüsleri üzerinde antibiyotik etki etmez. İkinci bir bakteriyel enfeksiyon oluşmadığı sürece antibiyotik kullanılmaması gerekir. Özellikle hamilelik gibi ciddi ve önemli bir süreç içerisinde hastalığa yakalanmamak için gereken tüm önlemleri almanız, kendinize çok iyi bakmanız gerekir. Grip ya da soğuk algınlığının salgın olduğu dönemlerde, kapalı alanlarda uzun sure kalmayın ve ellerinizi sık sık sabunla yıkayın. Olabildiğince kendinizi dezenfekte edin. Hastalık sürecinde en etkili tedavi şekli dinlenmektir. Mümkün olduğu kadar yatak istirahati yapmanız sizi daha çok rahatlatır. Yatak istirahati sırasında başınızı daha çok yukarıda tutun ve mümkünse 2 yastıkla yatın. Bu durum geniz akıntısının yol açacağı rahatsızlığı en aza düşürür. Hamile olan kadının dinlendiği ortamın olması gerektiği kadar sıcak olması ve her gün mutlaka havalandırılması gerekir. Havanın yeteri kadar nemli olması sağlanmalı. Her insan hastalık sürecinde sıvı kaybeder. Bunun için yeteri kadar sıvı alımı sağlanması gerekir. Beslenmenize dikkat etmeli ve iştahsızlık gibi bir durumda enerji ihtiyacını sağlamak için karbonhidrat açısından zengin besinler tercih edilmeli. Özellikle anne adayını ve bebeğinin sağlığını koruyucu yiyeceklerin daha çok tüketilmesi gerekir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.