Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Grip

Anne adaylarının, hamile olduğu andan itibaren bağışıklık sistemi zayıflamaktadır. Aslında düşünüldüğünde anne adayının bağışıklık sisteminin zayıflaması iyi bir durumdur. Çünkü kendi vücudunuzun bebeği yabancı bir nesne gibi algılayıp, ona karşı bir mücadele girişmesinden korumuş olmaktadır. Anne adayı vücudunda yer alan bağışıklık sisteminin zayıflamasından dolayı birtakım hastalıklara karşı savunmasız bir hale gelmektedir. Özellikle çok çabuk bulaşan üst solunum yolu hastalıklarından olan grip, nezle ya da diğer enfeksiyon hastalıklarına çok kolay bir şekilde yakalanılmaktadır. Anne adayının bağışıklık sistemi hamilelik süreci öncesinde hastalıklarla olabildiğince savaşırken, hamilelik döneminde anne adayı artık güçlü bir şekilde savaşamayacaktır. Üst solunum yolları hastalıklarının bazı belirtilerinden olan tıkanıklık, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve aynı zamanda öksürük anne adayını hamilelik döneminde çok rahatsız edici durumlar ortaya çıkmaktadır. Fakat grip, yorgunluk, ateş, titreme belirtilerinin yanı sıra, aynı zamanda hamile olan anne adayları için çok daha riskli bir durum ortaya çıkmaktadır. Anne adayının hamilelik gibi çok önemli ve ciddi bir süreç içerisinde grip olması vücudu açısından çok zor bir durum haline gelmektedir. Grip, anne adayının hızlı bir şekilde kötüleşmesine ve aynı zamanda annenin zatürre hastalığı gibi enfeksiyon kaynaklı hastalığa yakalanıp çok daha kötü bir hale gelmesine neden olabilir.

Geçmiş yıllarda, yapılan istatistik araştırmalarına göre grip hastalığından çoğu anne adayı çok olumsuz bir şekilde etkilenmiştir ve bu nedenle hastaneye kaldırıp tedavi altına alınmıştır. Hatta bazı anne adayları sadece grip hastalığından hayatını kaybetmiştir. Grip hastalığına yakalan anne adayı henüz doğum yapmamışsa, erken doğum riski bulunmaktadır. Hatta erken doğum ya da düşük yapma riski vardır. Grip bebek için fetal distresse gibi ciddi bir duruma neden olabilir. Anne adayının geçirmiş olduğu hamilelik sürecinin özellikle ikinci ya da üçüncü trimestrinde büyümekte olan karnının akciğerlere yapmış olduğu baskı artmaktadır. Bu nedenle anne adayının vücudunda bulunan akciğerin kapasitesi azalır ve bu alanın oksijene olan ihtiyacı tamamen artmaktadır. Anne adayları hamilelik sürecinde bu nedenden dolayı kısa bir sürede nefes nefese kalabilirler. Anne adayının vücudunda yer alan kalp, kendi vücuduna ve aynı zamandan bebeğe kan pompalamak için daha fazla çalışır hale gelmektedir. Bu durum anne adayının hamilelik sürecinde nasıl bir yük altında olduğunun bir göstergesi olmaktadır. Böyle bir zor durumun üstüne bir de grip hastalığı eklenince anne adayının sağlığı büyük bir tehlike altına girmektedir.

Hamilelikte Gribin Tedavisi

anne-bebek-stres

Grip genel olarak birçok belirtisi olan bir üst solunum hastalığıdır. Bazı bireylerde ilk olarak boğaz ağrısı, bazı insanlarda ise ateş olarak kendini gösterir. Ardından hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük, kas ya da vücut ağrısı gibi belirtiler göstermektedir. Hamile olan anne adaylarında ise grip hızlı bir şekilde kötüleşebilir ve aynı zamanda pnömoni gibi çok ciddi bir duruma kadar ilerleyebilir. Eğer anne adayı nefes almakta zorluk, nefes darlığı çekiyorsa, kanlı ya da renksiz balgam çıkarıyorsa, göğüs, karında ağrı varsa, ani baş dönmesi, kusma, bebek yeteri kadar hareket etmiyorsa, yüksek ateş gibi durumlarda mutlaka doktora gitmeleri gerekmektedir. anne adaylarının hamilelik sürecinde olumsuz bir durumla karşılaşmaları durumunda vakit kaybetmeden acilen doktora gitmeleri gerekmektedir. Anne adayında ateş varsa, vücut ağrısı ya da baş ağrısı bulunuyorsa, ilk olarak doktora danışarak, anne adayının asetaminofen içerikli ilaçları kullanmaları gerekmektedir. Anne adayının hamilelik sürecinde bu ilacı ateş düşürmek için kullanması tavsiye edilmektedir.

Antiviral içerikli ilaçlara anne adayının ihtiyacının olup olmadığına doktor karar vermektedir. Antiviral içerikli birtakım ilaçların kullanılması belirtilerin başlamış olduğu iki gün içerisinde anne adayını daha iyi hissedecektir. Ancak çok yüksek ateşe sahip olan anne adaylarında, ilaç kırk sekiz saat sonra verilebilir. Antiviral içerikli ilaçların kullanılmasının hamile kadınlara ya da bebeğe olan etkisinden söz edilmemektedir.

Hamilelikte Gribin Evde Tedavisi

Üst solunum yollarından biri olan grip hastalığı kolay bir şekilde insanlar arasında hızlıca yayılmaktadır. Özellikle hasta olan bir birey öksürürken, hapşırırken ya da konuşurken bile grip virüsü bulaşabilir. Eğer hamileyseniz, grip virüsüne yakalanmamaya dikkat edin. Evde doğal yollarla gribi hafifletmek için birtakım yöntemler uygulayabilirsiniz. Bu yöntemler şunlardır. İlk olarak bolca dinlenin. Eğer ateşiniz varsa ılık bir duş alabilirsiniz, hafif ve ince kıyafetler giyebilirsiniz. Soğuk içecekler tüketmeyin. Özellikle portakal suyu ya da C vitamini tüketebilirisniz. Kafein içermeyen sıvıları içmeyin, kafein hastalığınızın iyileşmesine yardımcı olmayacaktır. Bu sizi daha enerjik bir hale getirecektir. Hamile olduğunuz için ciddi komplikasyonlara, özellikle pnömoniye karşı risk altında olduğunuzu da unutmamanız gerekmektedir. Eğer grip semptomları yaşıyorsanız, doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Odanızda buhar makinesi ya da hava nemlendiricisinin bulunması gerekmektedir. Eğer buhar makineniz yoksa bir tencerenin içerisine sıcak su ekleyerek radyatör ya da ısıtıcının önüne koyarak, buharın oluşmasını sağlayabilirsiniz. Grip hastalığının bir semptomu olan boğaz ağrısına sahipseniz, boğazınızı tuzlu su ile temizleyebilirsiniz. Bu yöntem boğaz ağrınızı hafifletecektir.

Birçok anne adayının aklında aynı soru bulunmaktadır. Hamilelik sürecinde grip aşısı yaptırılabilir mi? Uzman doktorların yapmış olduğu açıklamalara göre, hamilelik sürecinde anne adayının grip aşısı yaptırmasında bir sakınca yoktur. Hamilelik öncesinde de güvenle grip aşısı yaptırabilirsiniz. Böylece anne adayı hamilelik süreci gibi çok ciddi ve önemli bir süreçte gribe yakalanma riski taşımamış olur. Grip aşısı aynı zamanda diğer grip hastası insanlardan da gribin buluşmasını da önlemektedir. Hamilelik sürecinde grip aşısı yaptıran anne adayının, yeni doğan bebeklerinin gribe yakalanma riski çok daha azdır. Her yıl grip aşısı yaptırmak gerekmektedir, çünkü her yıl grip virüsü değişmektedir. Grip aşısı sizi yaptırdığınız yıl boyunca gripten koruyacaktır. Grip aşısını sağlık ocaklarında, kliniklerde, hastanelerde ya da eczanelerde çok kısa bir sürede yaptırabilirsiniz. Hamile olan anne adayı grip aşısı yaptırabilir ama burnun içerisine püskürtülmekte olan grip spreyini doktorlar önermemektedir. Anne adayının grip spreyini yaptırmaması gerekmektedir.

Hamilelikte Gripten Korunma Yolları

shutterstock_190732466-620x400

Kış aylarında havaların iyice soğuması ile birlikte grip hastalığı daha sık bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Gripten korunmak için özellikle sonbahar aylarında hamile olan kadınların grip aşısı yaptırması gerekmektedir. Özellikle anne adayının hamilelik süreci boyunca ellerini çok sık bir şekilde iyice yıkaması gerekmektedir. Yemekten önce, sonra, hapşırdıktan hemen sonra ellerin yıkanması gerekmektedir. En az on beş saniye boyunca her iki elinizi birden bol sabunla ovuşturarak yıkamanız gerekmektedir. Daha sonra ise bol su ile ellerinizi durulamalısınız. Eğer yakınınızda lavabo ya da sabun yoksa ıslak mendil, el temizleme jeli kullanabilirsiniz. Elleriniz gün içerisinde mutlaka kirlenecektir, asıl amaç elleri sıkça temizlemek. Ellerinizi temizlemeden asla yüzünüze ya da gözünüze dokunmayın. Çünkü gün içerisinde ellerinize bulaşan bakteri ve virüsler dokunduğunuz yüzeye hemen bulaşır. Orada iki ya da sekiz saat boyunca canlı kalır, bu da size hastalık enfeksiyonunu bulaştırması için yeterince uzun bir süredir. Gün içerisinde çok sık kullandığınız telefonunuzun ön ve arka yüzeyini ıslak mendille temizleyebilirsiniz. Evinizdeki kapı kollarını sık sık temizleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.