Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Hapşırmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Halk arasında gebeliğe dair yanlış edinilen bilgilerden biri de hamilelikte hapşırmanın bebeğe zarar vereceğidir. Doğrudan zararlı bir etki olmasa da hamileliğe karşı bir etkisi olan gebelikte hapşırma durumu kimi anne adaylarını tedirgin edebilir. Bu konuda bilinçli olmak hem annenin psikolojik sağlığının hem de bebeğin sağlığının korunması adına önemlidir. Sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz bu yazıda hamilelikte hapşırmaya dair tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Hamilelikte Neden Hapşırılır?

Hapşır genellikle pek rahatsız edici olmayan ancak bazen de belirttiği hastalığa göre de değişen bir durumdur. Gebelik döneminde anne vücudu hassastır ve her zamankinden daha fazla korunmaya ihtiyacı vardır. Çünkü dışarıdan gelecek olan en ufak bir etken anneye zarar vereceği gibi bebeğe de zarar verebilir. Hamilelikte hapşırma durumu genelde virüs kaynaklıdır. Nezle grip soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar sonucunda anne bir belirti olarak sürekli hapşırabilir. Bunun yanı sıra burun akıntısı boğaz ağrısı gibi belirtiler de görülebilir.

Eğer hamilelik süreci kişinin mevsim geçişlerine denk gelmişe her zamankinden daha fazla hapşırabilir. Çünkü alerjik reaksiyonlar genelde bu mevsimlerde görülür. Annenin sağlığını bozmasa da günlük hayatta bazı belirtilere maruz kalacağından bu duruma karşı da önem almak gerekir. Bu alerjik reaksiyonlar illa dışarıda olacak diye bir kaide yoktur aynı zamanda herhangi bir baharata karşı ya da herhangi bir ev akarına karşı da anne aynı tepkiyi verebilir.

Bir diğer sebepte urun içine yerleşmiş ola tümörler olabilir. Bu da sıklıkla hapşırığa neden olur. Genelde iyi huylu olan bu tümörler gebeliğin hormonal etkisiyle kötü huylu olabilir, önlem almak gerekebilir. Gebelik sürecinde salgı bezleri her zamankinden daha fazla çalışır. Bu durumdan burun sıvısı da nasibini alarak her zamankinden daha fazla salgılanır. Bu da annenin daha sık hapşırmasına neden olabilir.

Hamilelikte Hapşırmanın Bebeğe Zararı Olur Mu?

Hapşırırken ağzımızı açmamızın sebebi iç basınç ile dış hava ortamındaki basıncın dengede kalmasını sağlayamaya çalışmaktır. Bu dengeleme işleminde kalp anlık olarak yavaşlar ve bu yüzden de gözlerimizi kapatmamıza neden olur. Bu durum bağışıklık sistemimizin bir savunma biçimidir. Beyne giden sinyaller kişinin vücudunda herhangi zararlı bir madde olduğunu bildirir ve hapşırmanın vermiş olduğu etkiyle bu yabancı cismi dışarı atmaya çalışır. Hamilelikte hapşırmanın bu yüzden hiçbir zararı yoktur. Aksine bu durum savunma mekanizması için gereklidir.

Ancak hamileliğin son aylarına doğru kişide oluşan ani basınç doğum süresinin hızlanmasına neden olabilir. Doğumun son günlerinde anneler bu yüzden endişe duyabilir. Ancak bu etken sebep oldukça düşüktür. Hamilelikte olabildiğince hapşırırken hapşırığı tutmamak gerekir. Eğer ağız veya burun kapatılırsa dışarı çıkmak isteyen hava dışarı çıkamaz. Bu da vücudun iç basıncının artmasına neden olur. Özellikle herhangi bir operasyon geçirmiş olan anne adayları için bu oldukça riskli bir durum olabilir. Hapşırığın tutulması durumunda amniyon sıvısının zarı yırtılabilir, bu da erken doğum ya da bebek ölümü gibi üzücü sonuçlara neden olabilir.

Hamilelikte Hapşırmayı Önlemek için Neler Yapılmalıdır?

Hapşırmanın vücudun kendini savunma biçimi olduğunu unutmamak gerekir Eğer hapşırmayı önlemek istiyorsanız mutlaka savunma mekanizmasının çalışmasına gerek kalamayacak kadar vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmelisiniz. Bunu ise bol bol sebze meyve tüketerek gerçekleştirebilirsiniz. Vitamin bakımından eksik kalmamaya özen göstermelisiniz. Aynı zamanda bu durum sizleri diğer salgın hastalıklara da karşı koruyarak hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını korumanızda yardımcı olur.

Hamilelik süresi boyunca yorulmamaya özen göstererek egzersizler yapabilir ve ardından dinlenebilirsiniz. Bu vücudun daha dinç kalmasını sağlar. Aynı zamanda bu süreç boyunca yaptıracağınız vitamin testleriyle de kendinizi kontrol etmenizde fayda olur. Bol sıvı tüketmeniz vücudunuzda oluşan herhangi bir maddeyi ya da toksini kolaylıkla dışarı atmanıza da yardımcı olarak sizlerin bağışıklığını güçlendirir ve savunma mekanizmasının çalışmasına da gerek kalmaz. Bu şekilde hamilelikte hapşırmayı önleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.