Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte İdrarın Rengi Nasıl Olur?

Hamileliğin öğrenilmesinde önemli bir bulgu olan idrar, böbreklerin vücuttan atılması gereken metabolizma atıklarını taşıyan özel bir sıvıdır. Bu özel sıvı hastalıkların erken teşhisinde oldukça önemli bir veridir. Hastalıkların erken belirlenmesinde önemli rol oynayan idrar, çoğu zaman rengi ile vücutta rahatsızlıkların habercisi olarak görev yapar. Bu yazımızda hamilelikte idrar renklerinin ne anlama geldiğini anlatacağız.

Hamilelikte İdrar Renkleri Nelerdir?

İdrar üretimden sorumlu böbrekler kanı filtreleyerek; su, şeker, amino asit ve vitamin gibi yararlı maddelerin kan dolaşımına geri dönmesini sağlar. Böylece insan vücudundaki üre, ürik asit, toksin, kretanin ve hormon atıkları gibi zehirli maddeler idrar yoluyla atılır. Özellikle hamilelikte değişen hormon dengesiyle birlikte idrarda renk değişimi oldukça olağandır. Normal bir insan idrarı, ürokom adı verilen maddeden kaynaklı olarak açık sarı ya da soluk sarı renginde olur.

Hamilelikte ise idrarın rengi açık sarıdan daha koyu bir sarıya döner. Bunun sebebi hamilelikte, sağlıklı bir insanın vücudundan süzülen kanın yaklaşık 2 katına çıkmasıdır. Yani, sağlıklı bir kadının vücudunda günde 50 litre kan süzülüyorsa, hamile bir kadının özellikle ilk 6 ayda süzülen kan miktarı neredeyse 100 litredir. Gebelik belirtileri arasında yer alan sık idrara çıkma da yine bu durumdan kaynaklanır.

İdrar rengi her sağlıklı kişide aynı olmadığı gibi, gebe olan her kadında ya da hamileliğin her evresinde de aynı olduğundan bahsetmek pek mümkün değildir. Gebelik süresi boyunca kullanılan ilaçlar, tüketilen besinler veya içilen su miktarı idrar renginin belirlenmesinde önemli etkenlerdir.

1. Parlak Sarı veya Neon Sarı Rengindeki İdrar

Hamileyken idrar renginizin parlak renge dönüşmesi, suda çözünebilen riboflavin madde yani B2 vitamininin vücuda fazla alındığının belirtisi olabilir. Çünkü B2 vitamininin içerdiği riboflavin maddenin doğal rengi sarıdır ve aşırı vitamin alımında riboflavin idrarın rengine geçer. Vitamin alımı tavsiye edilse de hamilelikte kullanım miktarına dikkat etmekte fayda vardır.

2. Koyu Sarı veya Altın Rengindeki İdrar

İdrarın renginin koyulaşması vücudunun susuz kaldığının habercisidir. Çok koyu ve yoğun olan idrarın sebebi susuzluk olabileceği gibi B vitamini içeren besin takviyelerinin kullanımının fazlalığı ve bağırsak atım işlemini hızlandırıcı madde olan laksatif madde içeren ilaçların alımı da olabilir.

3. Çok Açık Sarı Renkte İdrar

İdrarın çok açık renkte olması genelde fazla sıvı tüketimine işarettir. Fazla sıvı tüketiminde açık renge dönen idrar, aynı zamanda herhangi bir karaciğer rahatsızlığında da çok açık bir sarı rengine döner.

4. Kırmızı veya Pembe Renkteki İdrar

Hamile kadınları en çok korkutan idrar rengidir. Ama kırmızı veya pembe renkteki idrar her zaman hastalığın habercisi değildir. Pancar, böğürtlen gibi kırmızı renkteki besinlerin fazla alımı idrar rengini pembe renge çevirir. Aynı zamanda antibiyotikler ve laksatifler de idrarda kırmızı renge sebebiyet verir.

Ayrıca idrarla birlikte gelen kan idrara kırmızı rengi verir. Asıl korkulması gereken durum ise idrarla gelen kan durumudur. İdrarla birlikte gelen kan, idrar yolları enfeksiyonların habercisi olabileceği gibi iyi ya da kötü huylu tümörlerin de habercisi olabilir. Yine idrardan kan gelmesi böbreklerde taş ve kist oluşumunun belirtisi de olabilir. Bu yüzden idrardan kan geldiği takdirde doktorunuza başvurmayı ihmal etmemeniz önemlidir.

5. Turuncu Renkteki İdrar

Laksatif madde içeren bazı ilaçlar turuncu renkli idrara neden olur. Havuç suyu gibi renkli gıdalar idrarı turuncu renge boyar. Turuncu renkteki idrar herhangi kötü bir duruma işaret etmez.

6. Mavi veya Yeşil Renkteki İdrar

Metilen mavisi içeren bazı ilaçlar, boya içeren gıdalar veya tıbbi testlerde kullanılan boyalar idrarın rengini mavi veya yeşile boyayabilir. Ayrıca bazı idrar yolu enfeksiyonu hastalıkları da mavi ya da yeşil renk idrara sebebiyet verir.

İdrar renginden birçok hastalığa erken teşhis konulabiliyor olsa da, kesin teşhis için doktorunuza başvurmayı ve hamilelik süresi boyunca belli aralıklarla idrar testlerinizi yaptırmayı ihmal etmemeniz sizin ve bebeğinizin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.