Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Kalp Çarpıntısının Bebeğe Zarar Var Mı?

Hamilelik döneminde vücut bu yeni duruma alışabilmek için birtakım değişiklikler gösterir. Gebelikte artan kalp ritmi genellikle normal karşılanır. Nadir durumlarda ise kalp çarpıntısı ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Çarpıntı ile ilgili mutlak bir sonuca varmak için doktor görüşü almak önemlidir.

Hamilelikte Kalp Atışı Ne Kadardır?

Yetişkin bir kadının kalbi dinlenme halinde dakikada ortalama 75 kere atar. Hamilelikte ise yine istirahat halinde kalp atışı 80-90’a kadar çıkabilir. Bunun nedeni ise kalp ve damar sistemlerinin hamileliğe uyum sağlama sürecidir. Anne rahmindeki bebeğin ihtiyacı olan oksijen ve besin miktarının karşılanması için daha fazla kan pompalanması gerekir. Bu da kalbe ekstra bir iş yükler. Kalp atışı normal zamanlara göre %20 oranında artar. Bu artış sonucu anne adayı çarpıntı hissine kapılabilir. Bu durumda yaşanan çarpıntılar bebek ve anne için tehlike teşkil etmez.

Hamilelikte Kalp Çarpıntısının Nedenleri Nedir?

Hamilelik döneminde yaşanan kalp çarpıntılarının diğer nedenleri ise şu şekilde sıralanabilir:

1. Psikolojik Etkenler

Hamilelik anne için başka bir hayata geçiştir. Bu dönem kimi anne adayları için çok sakin geçerken, kimileri için duygu durumlarında aşırı kaygıya neden olur. Kaygının yükselmesi kalpte çarpıntı oluşturabilir. Eğer annenin duygu durumunda oluşan olumsuzluklar aşırı seviyede değilse zamanla kendiliğinden son bulur. Kaygı, stres ve korku yüksek derecede ise psikolojik destek almak başvurulacak en mantıklı yol olacaktır.

2. Kansızlık

Artan kan üretimine bağlı olarak demir ihtiyacı da artar. Eğer kanın gereksinimi olan demir alınmazsa kansızlık oluşur. Kansızlığın sonuçları olarak da annede halsizlik, baş dönmesi, kalp çarpıntısı olabilir. Demirden yüksek gıdalar tüketilmesi, gerekirse takviye alınması şarttır. Kansızlık tedavisi konusunda mutlaka doktorun tavsiyeleri doğrultusunda hareket edilmelidir. Kan sayımı sonucunda annenin kan değerleri düşük çıkarsa demir içeren ilaçlar verilir. Ayrıca kuru üzüm, sakatat, pekmez gibi kan yapıcı besinler önerilir.

3. Progesteron Hormonu

Rahim içini gebeliğe uygun hale getiren progesteron hormonu, annede duygu değişimi ve kalp çarpıntısı yapabilir. Hormon seviyesinin yükselmesinin ardından oluşan çarpıntı normaldir, endişe edilecek bir durum oluşturmaz.

4. Aşırı Kafein Alımı

Gebelik sırasında kafein içeren içeceklerin aşırı miktarda tüketilmesi de kalpte çarpıntıya yol açabilir. Gebelikten bağımsız olarak kafein tüketiminin fazla olmasının çarpıntı yarattığı ise bilinen bir gerçek.

Çarpıntının Tehlikeli Olduğu Durumlar Nelerdir?

Çarpıntının bebeği etkilemesi için, annede ciddi bir kalp veya akciğer rahatsızlığı olması gerekir. Çok az bir yüzde içerisinde olmasına rağmen hamilelikte oluşan kalp çarpıntısı daha önceden var olan bir kalp hastalığının habercisi olabilir. Uygun tetkikler ve doktor kontrolü ile var olan sorun tespit edilebilir. Çarpıntı birkaç dakikadan fazla sürüyor, baş dönmesi ve halsizlik yaratıyorsa mutlaka kontroller yapılmalıdır. Bulantı, aşırı terleme, göğüste baskı hissedildiği durumlarda ise acil müdahale yapılmalıdır. Çarpıntıyı tetikleyen ve tehlike yaratan bir diğer faktör ise hipertiroididir. Troid hormonunun fazla salgılanması bebeğin sağlığını tehdit eder.

Çarpıntının Bebeği Etkileme Riski Nedir?

Hamilelik sürecinden dolayı oluşan normal çarpıntılar bebeği etkilemez. Sadece anne adayını rahatsız eder. Ancak kalbin kan pompalamasını engelleyen bir hastalık durumunda bebek yeteri kadar oksijen alamayacağı için etkilenebilir. Bebeğin ve annenin olumsuz etkilenmemesi için doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir. Gebenin kalp atımı 120’nin üzerinde ise mutlaka doktor görüşü alınmalıdır.

Kalp Çarpıntısına Neler İyi Gelir?

Eğer çarpıntı herhangi bir hastalık sonucu oluşmuşsa en doğru tedavi doktor tarafından önerilecektir. Bunun dışındaki nedenlerden oluşan çarpıntıların giderilmesinde beslenme düzenine dikkat edilmesi, yoga ve meditasyon gibi egzersizler, yürüyüşler, anneye artan stresle baş etmesinde çevreden gelecek yardımlar etkili olabilir. Papatya, melisa, nane, ıhlamur gibi sinir sistemini rahatlayan bitki çayları ölçülü şekilde tüketilebilir. Çarpıntının arttığı durumlarda anne adayına istirahat önerilir. Gebenin sırt üstü değil, oturarak dinlenmeye geçmelidir. Sırt üstü uzanma tansiyonu düşürebileceği için rahatsızlık hissi daha uzun sürer.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.