Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Neden Olur?

Anne adayları için hamilelik en önemli süreçler içerisinde yer alır. Bu süreç içerisinde anne adayının vücudunda yapısal olarak birtakım değişimler ortaya çıkar. İlk olarak anne adayında fiziksel değişimler oluşur. Her geçen ay bebeğin biraz daha büyümesiyle, aynı zamanda karnı da büyür. Karnın büyümesine bağlı olarak cilt yüzeyinde gerilme meydana gelebilir. Ciltteki gerilmeye, aynı zamanda kaşıntı da eşlik eder. Karında meydana gelen kaşıntı her anne adayında oluşan normal bir durumdur. Çok şiddetli bir kaşıntı olmadığı sürece, herhangi bir rahatsızlık vermez.

Hamilelikte Karın Kaşıntısının Sebepleri Nelerdir?

hamilelikte karın kaşıntısı

Hamilelikte karın kaşıntısı bazı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkar. Hamilelik gibi önemli bir dönemde karnınız büyür ancak buna bağlı olarak cilt yüzeyinde büyüme olmayabilir. Çünkü cilt yüzeyi daha çok esneme özelliğine sahiptir. Cilt elastik bir yapıya sahip olduğu için belirli bir boyuta kadar rahatlıkla esneyebilir. Bazı ikiz ya da üçüz hamileliklerde ciltte normalin üstüne esneme gerçekleşebilir. Aynı zamanda cilt nem de kaybedebilir. Her kuru ciltte olduğu gibi, nemlendirilmediği sürece rahatsızlık verir ve kaşınır. Cildin büyük oranda gerilmesi ve genişlemesi, karında oluşan kaşıntının en önemli sebeplerinden biridir.

Hamileliğin başlangıcından itibaren, anne adayında hormonal değişimler yaşanabilir. Özellikle östrojen hormonu daha çok artmaya başlar. Bu durum da karın, el ve ayaklarda başlayan kaşıntıya neden olabilir. Cilt hastalıkları arasında yer alan kurdeşen, hamilelik sürecinde görülen sağlık sorunlarından biridir. Hamilelikte oluşan kurdeşen, kırmızı renkte, şiş ve döküntü şeklinde ortaya çıkabilir. Kurdeşenin en önemli belirtisi ise karında meydana gelen şiddetli kaşıntıdır. Kaşıntı ilk olarak gerilmiş olan cilt yapısına sahip karında başlar, daha sonra ise kalça, göğüs, bacak ve kollarda görülebilir.

Kolestaz, hamileliğin son aylarında meydana gelen, el, ayak ve karında şiddetli bir kaşıntıya neden olan bir sağlık sorunudur. Genel olarak karaciğerde oluşan bir sorundan kaynaklanabilir. Karaciğer kaynaklı bir hastalık olduğu için, belirli bir oranda bebeği de etkiler. Hamilelikte, bazı anne adaylarının genital bölgesinde ortaya çıkan kaşıntı, ilerleyen zamanlarda daha fazla yayılarak karında da kaşıntının oluşmasına neden olabilir. Kaşıntıya genel olarak maya enfeksiyonu yol açar. Maya enfeksiyonu, mantar hastalığının daha fazla yayılması sonucu ortaya çıkabilir. Anne adayında gelişen hormonal değişimler, çok fazla karbonhidrat ve şeker oranı yüksek besinlerin tüketilmesi tüm vücudu olumsuz bir şekilde etkileyerek, cilt yüzeyinde mantarın ortaya çıkmasına neden olur.

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Nasıl Geçer?

hamilelikte karın kaşıntısı

Hamilelik sürecinde vücutta meydana gelen değişimler gibi, gerilen cilt yapısında kaşıntının ortaya çıkması normal bir durumdur. Ancak kaşıntının sürekli ve şiddetli bir şekilde olması, vücutta olumsuz bir durumun olduğuna işaret edebilir. Eğer karnınızda şiddetli kaşıntı varsa, karnınıza sürekli nemlendirici bir krem sürebilirsiniz. Karındaki cilt yapısının nem kaybetmesinden dolayı oluşan kuru cildi sürekli nemlendirirseniz, buna bağlı olarak kaşıntı da direkt olarak azalabilir. Karında meydana gelen kaşıntıyı yok etmek için uygulanan yöntemlerden biri yulaf ezmesi banyosu olabilir. Marketten aldığınız yulaf ezmesini, ufalanıncaya kadar mutfak robotundan geçirin. Daha sonra 1 su bardağı yulaf ezmesini, 2 su bardağı ılık su ile karıştırın. Küveti doldurduktan sonra, yulaf ezmesini içerisine boşaltın. Bu sayede cildiniz hem nemlenir hem de pH değerinde artış olabilir.

Özellikle karın kaşıntısının yoğun olduğu dönemlerde, parfüm içeriğine sahip olan duş jeli, vücut nemlendiricisi gibi ürünleri kullanmaktan kaçının. Kaşıntıyı tetikleyen unsurlardan biri olabilir. Her ne kadar şiddetli kaşıntıya direnmek çok zor olsa da, karnınız kaşındığı zaman özellikle tırnaklarınızla müdahale etmekten uzak durun. Karnınıza dokunduğunuz sürece, kaşıntı daha çok şiddetlenebilir. Kaşıntının geçmesi için, sorunlu bölgeye soğuk kompres yapabilirsiniz. Soğuk kompres özellikle kaşıntıda kullanılan etkili bir yöntemdir. Buz küplerini bir bezin içerisine sararak, karnınıza belirli aralıklarla temas ettirin. Kaşıntı üzerinde şok etkisi oluşturan soğuk kompres, aynı zamanda kaşıntının geçmesine de yardımcı olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.