Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Kasık Ağrısı Olur Mu?

Özellikle ilk hamilelik, anne adayları için bilinmezlerle dolu uzun bir süreç. Kendilerinden çok bebeklerinin sağlığı için endişelenen anne adayları, yanlış bir şey yapacaklarından çekinerek bu süreyi en az hareketle geçirmek eğiliminde olurlar. Oysa hamilelik normal şartlarda, hayatı kısıtlamayı gerektiren bir dönem değil. Anne adayları sigarayı bırakmak, sağlıklı ve dengeli beslenmek, kendilerine ve yakınlarına daha fazla zaman ayırmak ve egzersizi yaşamın bir parçası haline getirmek için, hamilelik dönemlerini fırsata çevirebilirler.

Elbette zaman zaman istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Ama anne adayları bebek sahibi olmaya karar verdikleri andan itibaren düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırdıkları sürece, istenmeyen durumlar  zamanında engellenebilir ve hamilelikler sorunsuz geçer. Hamilelikte en çok endişe duyulan durumların başında kasık ağrıları gelir. Anne adayları kasık ağrılarının ne anlama geldiğini merak eder. Bu yazımızda hamilelikte kasık ağrısı ile ilgili tüm detayları anlatacağız.

Kasık Ağrısı Hamilelikte Oluşur Mu?

hamilelikte kasık ağrısı

Sizi daha fazla merakta bırakmadan, hemen söyleyelim; evet. İlk haftalarda daha sık olmak üzere, hamilelikte kasık ağrısı olur. Hatta anne adayı henüz hamile olduğunun farkında bile değilken hissettiği bu ağrıları adet sancısına benzettiği de olur. Oysa bu, rahim duvarına tutunmaya çalışan döllenmiş yumurtanın sebep olduğu “tutunma ağrısı”dır. Yerleşme ağrısı ya da implantasyon olarak da adlandırılan bu ağrı çoklukla, fetus (döllenmiş yumurta) rahmin hangi tarafına yerleşmeye çalışıyorsa o tarafta olur. Rahim, fetusa uygun ortamı sağlamak için genişlemeye başlar.

Bu gerilim, kramp tipi ağrılara sebep olur ve bu ağrılar tıpkı adet sancısına benzer. Bu bakımdan ilk kez anne olacak ya da daha önce düşük yapmış kadınların endişeye kapılmaları normaldir. İşte burada bir kez daha, rutin doktor kontrollerinin hem anne hem de bebeğin, ruh ve beden sağlığı için ne denli önemli olduğunu anlıyoruz. Doktorunuz size hamileliğin hangi aşamasında olduğunuzu ve bu aşamada nelerle karşılaşabileceğinizi etraflıca anlatacaktır. Genel olarak hamileliğin 4. haftasında hissedilen bu ağrılar 3 gün ile 2 hafta arasında sürebilir. Bu arada bu tür ağrıların her hamilelik için bir kural olmadığını da hatırlatmamız gerekir.

Bebek anne karnında büyüdükçe, rahim de ona göre pozisyon alır ve hamilelik süresince genişlemeye devam eder. Bu genişleme, rahim çevresindeki bağların yani ligamentlerin gerilmesine sebep olur. İşte bu gerilim de, gebeliğin yaklaşık olarak 3. ya da 4. aylarında, “round ligament ağrısı” (yuvarlak bağ ağrısı) olarak adlandırılan ağrılara sebep olabilir. Kasıklarda hissedilen ve “bıçak saplanması gibi” şeklinde tarif edilen bu ağrı, öksürmek ya da hapşırmak gibi ani hareketlerle artar. Her iki kasıkta da hissedilebilir ama çoğunlukla sağ taraftadır.

Hamilelikte karşılaşılan en önemli şikayetlerden biri de yine rahmin büyümesine bağlı olarak gelişen sindirim sistemiyle ilgili şikayetler. Başta kabızlık olmak üzere, gaz ve şişkinlik gibi durumlar da kasıklarda ağrıya sebep olabilir. Bebek büyüdükçe rahmin mesaneye olan baskısı da artar. Bu da, hamileliğin daha ileri aylarında kasık ağrılarının sebebi olabilir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Ne zaman Tehlikelidir?

hamilelikte kasık ağrısı nedenleri

Yukarıda açıkladığımız nedenlerle ortaya çıkan kasık ağrılarının pek çoğu zararsız ve geçicidir. Fakat kasık ağrısına az ya da çok kanama da eşlik ediyorsa, bu durum kadın doğum uzmanına haber verilmeli. Ateş yükselmesi de dikkatli olmayı gerektiren bir belirtidir. 38 derecenin üstündeki vücut ısısı ve kasıklarda ağrı mutlaka hamileliği takip eden doktora bildirilmelidir.

Hamileliğin doğasına uygun, anne ve bebeğin sağlığını tehdit etmeyen masum ağrıları hafifletmek için ılık duş çoğu zaman faydalı olur. Rahim çevresindeki kasları güçlendirmek için yapılabilecek egzersizlerin neler olduğunu da doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Egzersizlerinizi mümkün olduğunca açık ve temiz havada yapmaya gayret edin. Düzenli olarak her gün açık havada yapılan yürüyüşler, ağrı kontrolünde iyi sonuçlar verir.

Bu arada çok uzun ve hızlı yürüyüşlerin, ağır sportif faaliyetlerin de istenmeyen sonuçlar doğurabileceğini ve kasık ağrısına sebep olabileceğini hatırlatmamız gerekir. Kabız olmamaya çalışın. Bol su için, posalı gıdalar tüketin. Şekerden mümkün olduğunca uzak durun. Tatlı isteğinizi meyvelerle, sütlü tatlılarla gidermeyi tercih edin. Aşırı baharatlı yiyeceklerin de kabızlığa sebep olabileceğini unutmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.