Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Kol Uyuşması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelik süreci tüm kadınların en özel anlarından biridir. Bu önemli ve özel süreç içerisinde anne adayının genel sağlık sorunlarına ya da diğer faktörlere karşı daha dikkatli olması gerekir. İnsan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemi bu süreç içerisinde daha çok zayıflar. Bu nedenle anne adayının vücudu hastalıklara daha çok duyarlı hale gellir. Bu süre içerisinde daha çok anne adayının kollarında uyuşma, karıncalanma, ağrı, sızı ya da yanma gibi şikayetler görülebilir. İlerleyen aşamalarda ise kolun yapısında his ve güç kaybı gibi şikayetler de  ortaya çıkabilir. Özellikle kolda oluşan uyuşukluk, baş parmak ve yüzük parmağını da olumsuz bir şekilde etkiler. Bu durumda herhangi bir nesneyi tutarken büyük ölçüde zorlanma olabilir.

Hamilelerde Kol Uyuşması Neden Olur?

Hamilelik döneminde kadınların vücudunda bazı olumsuz değişimler ortaya çıkabilir. Bu değişimlerin bir sonucu olarak kolda uyuşma meydana gelebilir. Bu sorun genel olarak anne adaylarında 5. aydan sonra daha çok görülür. Çünkü anne adayları 5. aydan sonra daha çok kilo almaya başlar, vücut su tutar ve aynı zamanda vücuttaki ödem artabilir. Doğum yaptıktan sonra kolda uyuşma sorunu bazen tamamen iyileşme gösterebilir.

Anne adaylarının hamilelik sürecinde kol uyuşması sebeplerinden biri boyun fıtığı olabilir. Boynun genel olarak kolları etkileyen bir bağlantı noktası bulunur. Bu bağlantı noktaları büyük oranda zarar gördüğü zaman, kollarda uyuşma gibi ciddi bir soruna neden olabilir.

Hamilelik sürecinde her anne adayında meydana gelen kol uyuşması karpal tünel sendromu adı verilen ve koldaki sinir sıkışmasına bağlı olarak gelişebilir. El bileğinin yapısında bulunan median sinirin sıkışmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Karpal tünel sendromu sağlık sorununda kollarda güçsüzlük ve uyuşukluk gibi şikayetlere sık sık rastlanır.

Hamilelik sürecinde anne adayının vücudu daha çok su tutmaya başladığı ve bu durum kilo oranında artışa neden olduğu için kolda yer alan sinirler sıkışabilir. Median sinirlerin işlevi özellikle işaret parmağı, orta parmak ve başparmağın hissetme duyusunun oluşmasını sağlar. Bu durum anne adaylarında kol uyuşmasına neden olabilir.

Aynı zamanda kolları sürekli olarak hareket ettirmek, kollara çok fazla baskı yapmak, bilgisayar başında kolların uygun olmayan pozisyonda uzun süre tutulması, el ve kolların çok sık kullanıldığı işleri daha çok yapmak, troid bezinin daha az çalışması ve romatoid artrit de kol uyuşmasına yol açan sebepler arasında yer alır.

Hamilelerde Kol Uyuşması Nasıl Geçer?

hamilelerde kol uyuşması

  • Kol uyuşmasının tedavisi genel olarak ortopedi uzmanları tarafından yapılır. Tedavi süresi boyunca kolunuzu ve bileğinizi düz bir pozisyonda tutmanız gerekebilir. Bunun için kola bandaj ya da atel gibi uygulamalar yapılır.
  • Çok fazla uyuşma olduğu zaman kollarınızı yatağın ya da koltuğun yanından sarkıtabilirsiniz. Eğer kuvvetli bir şekilde kollarınızı sallarsanız, bazı durumlarda şikayetinize çözüm olabilir.
  • Aynı zamanda her gün düzenli olarak B6 vitamini takviyesi de yapabilirsiniz.
  • Anne adaylarında meydana gelen kol uyuşmasında bazen kola steroid ilaçlar da enfekte edilerek, tedavisi sağlanabilir. Bu tedavi yöntemleri uygulandıktan sonra, herhangi bir ilerleme sağlanamazsa kola cerrahi bir operasyon yapılır. Bu sayede kolda uyuşmaya neden olan sinir sıkışması kurtarılır.
  • Hamilelik gibi önemli bir süreç içerisinde karpal tünel sendromundan kurtulmak için vücudun su tutmasını engellemeniz ve aynı zamanda tuzu hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Bu dönemde çok fazla kilo almaktan özellikle kaçınılmalıdır. Eğer kollarınızı sürekli çalıştırıyorsanız, ara, sıra dinlendirmeniz yeterli olabilir.
  • Uyurken kollarınızın üzerine yatmaktan ve kollarınızı aynı pozisyonda uzun süre tutmaktan kaçının. Aynı zamanda kol uyuşması gibi bir sağlık sorununa anne adayının akupunktur yaptırması da iyi gelebilen çözümler arasında yer alır.
  • Kortizonlu ya da kortizonsuz kremlerin kola uygulanması bu süreç içerisinde tavsiye edilen bir uygulama olmayabilir. Çünkü yoğun içeriğe sahip olan kremler bebeğe belirli bir oranda zarar verebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.