Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon işlemi istenmeyen tüylerin kalıcı olarak yok edilmesi amaçlanan hızlı ve aynı zamanda sağlıklı bir uygulamadır. Lazer epilasyon işleminde uygulanan lazer ışığının dalga boyu kıl yapısında yer alan melamin pigmenti tarafından emilmektedir. Lazer epilasyon çeşidinin başka bir uygulaması olan soğutma sistemi ile lazerin yapısı cilt yüzeyine ya da yapısına hiçbir zarar vermeden direkt kıl kökünü yok eden bir ısıya dönüşmektedir. Bu nedenle cilt yüzeyinde ortaya çıkacak olan herhangi bir zarara neden olmaz.

Lazer epilasyon işlemi genel olarak on iki yaşını tamamlamış olan, koyu renkli tüylere sahip olan herkese kolay bir şekilde uygulanacak bir uygulamadır. Eğer tüyleriniz sarı, beyaz ya da açık renkte ise lazer ışığı bu renkte tüylerin pigmentini emmeyeceği için lazer epilasyondan bu tüyler etkilenmez. İstenilen sonuç elde edilemez. Bu nedenle lazer epilasyon yapılacak olan tüylerin mutlaka siyah ya da koyu renkte olması gerekmektedir. Lazer epilasyon işlemi tüm vücut için uygulanabilecek bir yöntemdir. Fakat gözlere yakın alanlar olan kaş üstü, kaş altı gibi bölgelere uygulanması çok sakıncalıdır. Bu alanlar hariç her bölgeye lazer epilasyon yapılabilir. Her bölgeye uygulanacak olan lazer atışı tamamen farklıdır ve bu da sürenin farklı olmasına neden olmaktadır. Lazer epilasyon yapılacak bölge ne kadar büyükse, işlem o kadar uzun sürmektedir.

Lazer Epilasyon Çeşitleri

Lazer epilasyon uygulamasında birçok çeşit bulunmaktadır. Lazer epilasyon uygulamasında en çok kullanılan birkaç çeşit vardır. Bu çeşitler, Ndyag, Diode ve Alexandrite gibidir.

Ndyag Lazer Epilasyon : Bu lazer epilasyon uygulamasında koyu cilde sahip olan kişiler daha çok hedef alınmıştır. Bu uygulamada çok fazla acı hissedilmektedir. Diğer iki lazere göre herhangi bir avantajı bulunmamaktadır. Bu nedenle Ndyag lazer epilasyon çeşidi çok fazla tercih edilen bir işlem değildir. Çok nadir olarak kullanılmaktadır.

Diode Lazer Epilasyon : Bu lazer epilasyon işleminde de istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak amaçlanmıştır. Diode lazer epilasyon türünde, lazerin dalga boyu daha uzun olması açısından koyu renkli cilde sahip olan bireylerde de çok fazla etkili olmaktadır. Bu lazer epilasyon çeşidinde istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın süresi çok daha az olmaktadır. Koyu renkli bir cilt rengine de sahip olsanız kısa sürede tüylerinizden kalıcı bir şekilde kurtulabilmeniz mümkün olmaktadır. Ndyag lazer epilasyon çeşidine göre çok daha fazla kullanım oranı bulunmaktadır.

Alexandrite Lazer Epilasyon : Pratik ve etkili bir yöntem olan Alexandrite lazer, teknik özelliklerinden dolayı daha çok açık cilt tiplerde kullanılabilmektedir. Tüylerin işlem sonrası yüzeyden hemen uzaklaşması, uygulama sonrası memnuniyeti arttırmaktadır.

Hamilelikte Lazer Epilasyon

Anne adaylarının hamilelik sürecinde en çok merak ettikleri konulardan biri de lazer epilasyonun zararlı olup, olmadığı konusudur. Uzman dermatologlar hamilelik sürecinde yaptırılan lazer epilasyon ışınlarının zararlı olduğunu kanıtlayan herhangi bir bilginin olmadığını söylemektedirler. Fakat hamilelik sürecinde anne adaylarının birçok hormonol değişikliğinin olması durumunda sadece lazer epilasyon işlemi değil, diğer uygulamaların da yapılmaması etik olarak daha uygun olmaktadır. Hamilelik döneminde her işin yapılması zor olduğu gibi tüylerden de kurtulmak için uygulanan yöntemler de zor olmaktadır. Bu nedenle hamile olan bayanlar istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak için bu dönemde lazer epilasyon işlemi yaptırmak istiyorlar ama hamilelik süreci gibi hassas ve önemli bir dönemde lazer epilasyonun zararlı olduğunu düşünerek bu isteklerinden vazgeçiyorlar. Bu durumun farklı bir çeşidi ise, lazer epilasyon işlemi yaptırmaya başlamış olan bayanlar, hamile oldukları zaman bu nedenle işlemi yarıda bırakmak zorunda kalıyorlar.

Hamilelikte Lazer Epilasyon Zararlı Mı?

Lazer epilasyon uygulaması ile birçok kadın istenmeyen tüylerinden kalıcı olarak kurtulmuş ve buna bağlı olarak çok büyük bir rahatlığa kavuşmuştur. Hamilelik döneminin öncesinde ya da sırasında lazer epilasyon işlemi anne adayının tereddütte kalmasına neden olsa da, bilinçli bir lazer epilasyon kullanımı sonucunda anne karnında olan bebeğe herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Çünkü lazer epilasyon uygulamasında kullanılan elektromanyetik ışın aynı zamanda röntgende kullanılan X ışınlarından tamamen farklı olmaktadır. Lazer epilasyonda bulunan ışınların doku içinde bir ilerlemesi olamaz ve bu nedenle cilt yapısına zarar veremez. Lazer epilasyon işleminde yer alan ışınların anne karnındaki bebeğe herhangi bir zararı olmaz. Ancak hamilelik sürecinin son üç ayında karın bölgesinde kıllar için lazer epilasyon uygulamasının kullanılmaması gerekmektedir. Lazer epilasyonun yapısında radyo dalgaları bulunur ve bu radyo dalgaları bebeğe herhangi bir zarar vermez. Lazer epilasyon işleminden sonra radyasyon insan vücudunda kalmamaktadır. Fakat lazer epilasonun farklı bir çeşidi olan elektroliz karın çevresinde yer alan kılların temizlenmesinde kullanılması tavsiye edilen bir işlem değildir.

Hamilelik sürecinde anne adaylarının genital bölgeye lazer epilasyon yaptırma konusunda çok tereddüt yaşarlar. Lazer epilasyonda kullanılmakta olan lazerler insan vücudunun koruyucu olan derinin üst kısmında yer alan melanin pigmentini hedef olarak alır. Melanin pigmenti deriye ve aynı zamanda kıla rengini veren bir madde olmaktadır. melanin pigmenti ne kadar fazla oranda ise lazer epilasyona verilen yanıtta buna bağlı olarak artacaktır. Yani bir insan ne kadar koyu bir kıl rengine sahip ise, lazer epilasyon uygulamasından alacağı sonuç da o kadar iyi ve başarılı olacaktır.

Lazer epilasyon işlemi sadece melanin pigmentini hedef olarak aldığı için ve aynı zamanda insan vücudunda melanin pigmenti deri ya da göz dışında başka yerde bulunmamaktadır. İnsan vücudunda yer alan herhangi bir organ ya da dokuda melanin pigmenti olmadığı için, lazer epilasyonun herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Herhangi bir organa ya da dokuya zarar vermez. Aynı zamanda lazerin dalga boyu, derinin orta tabakası ya da en fazla yağ tabakasına kadar etki etmektedir. Bu nedenle deri haricinde başka bir organı etkilememektedir.

Genital bölgeye yapılan lazer epilasyon işlemi, bu bölgede kısırlık ya da yumurtalıklara zarar verir mi gibi sorular akla gelmektedir. Lazer epilasyon işleminin yaydığı ışık yumurtalıkların olduğu alana kadar inmemektedir. Dünyada yaklaşık olarak yirmi yıl boyunca lazer epilasyon işlemi uygulanmaktadır ve bu sürede herhangi bir kanserojen ya da farklı yan etkilerin olduğu görülmemiştir. Olabilecek yan etkilerin hepsi derinin üst kısmında ortaya çıkabilir. Bu yan etkilerde yanık ya da leke gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu yan etkiler de derinin kendini sürekli yenilenmesinden dolayı zamanla yok olması beklenmektedir.

Hamilelikte Lazer Epilasyon Nasıl Olmalıdır?

Anne adaylarının en önemli ve hassas olan hamilelik sürecinde herhangi bir ilacın kullanması bile sakıncalı olurken, başka uygulamalar yapmak da aynı şekilde sakıncalı olmalıdır. Lazer epilasyon ile ilgili hamilelik sürecinde yapılmış olan özel bir çalışma ya da araştırma bulunmamaktadır. Çünkü sağlıksal yönünden ziyade etkisi çok daha önem taşımaktadır. Bazı doktorlar lazer epilasyonun hamilelik sürecinde uygulanabileceği söyler, bazı doktorlar ise bunun aksine hamilelik sürecinde genital bölgeye lazer epilasyon uygulanmaması gerektiğini söyler.

Bazı doktorların hamilelik sürecinde lazer epilasyon uygulanmasının yapılmamasını söyler, doktorların bu konuda hormonal olarak fazla bir değişikliğin olduğu bir süreçte ortaya çıkabilecek olan farklı bir sorunun bile lazer epilasyondan kaynaklandığını düşünmektedirler. Özellikle hamilelik sürecinin son üç ayında lazer epilasyonun uygulanmaması, o bölgeye yapılan uygulamanın kasılmaları arttırıp, erken doğum riskini ortaya çıkarabilir. Bu nedenle genel olarak doktorların düşüncesi doğuma üç ay kala lazer epilasyon işleminin yaptırılmaması gerektiğidir. Doğumdan sonraki süreç olan emzirme döneminde rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Çünkü bu işlemin emzirmeye olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.