Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Mide Bulantısı İçin Ne Yapılmalı?

Hamilelik döneminin en belirgin belirtilerinden birisi mide bulantısıdır. Gebelikte sıklıkla görülen bulantılar, bazı kadınların korkulu rüyası olabilir. Çünkü vücutta meydana gelen birtakım değişimler, bulantıyla beraber birtakım geçici rahatsızlıkları tetikleyebilir. Hamile kadınlar, genellikle bulantıların sabah saatlerinde yoğun olduğundan yakınır. Midenin boş olduğu sabah saatlerinde, bulantı daha yoğun görülür ve öğle saatlerine doğru daha az şekilde yaşanır. Ancak bazı kadınlarda kusmayla birlikte günün farklı saatlerinde de yine mide bulantısından şikayetçi olabilir. Bu son derece normal olmakla birlikte gebeliğin sağlıklı ilerlediğinin de işaretidir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Görülür?

mide bulantısı

Gebelikte yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bulantılar, kadınların yaklaşık %70’inde görülebilir. Tıp biliminde mide bulantısının kesin nedeni olmamakla birlikte daha çok değişen hormon değerlerinden kaynaklandığı tahmin edilir. Gebelik döneminin ilk aylarında kadınların hormonal değerleri, mevcut durumdan daha fazla artışa geçer. Dolayısıyla plasenta tarafından üretilen olağanüstü miktardaki hormonlara midenin bir an da tolerans gösteremeyişi kusma ve bulantı şikayetlerine sebebiyet verir. Ayrıca birtakım fiziksel ve metobolik etkenlerin de bulantı üzerinde rol oynayabileceği düşünülür.

 • Hamilelikle birlikte değişime uğrayan karbonhidrat metabolizması,
 • Östrojen başta olmak üzere birtakım kadınlık hormonlarının yükselişi,
 • Tansiyon değerlerinde düşüşlerin veya yükselişlerin yaşanması,
 • B6 vitamini eksikliği,
 • Düşük kan değerleri,
 • Stres, yorgunluk,
 • Mide asidinin artış göstermesi.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

mide bulantısı

Gebelik döneminde görülen bulantıların başlangıcı her kadında farklılık gösterebilir. Ancak genellikle 6. haftadan itibaren daha sık ortaya çıkabilir. 9. haftaya doğru, vücuttaki HCG değerlerinin yükselişine bağlı olarak şiddenlenmesi normaldir. Günün her anında görülebilen bulantıların belirli bir süresi yoktur. Örneğin; bazı kadınlarda 1 saat sürerken, bazı kadınlarda da 4 saate kadar devam edebilir. 1. trimester döneminde yani ilk üç aylık evreden sonra ise tüm bulantıların yavaş yavaş geçmesi beklenir.

Ancak anne adayları, gebeliğin 20. haftasına hatta sonuna kadar da bulantı şikayeti duyabilirler. Nadir de olsa gebelik döneminde rastlanılması olağan bir durumdur. Ancak bulantılar, kadının yaşam kalitesini bozuyorsa ve gün içerisinde yemek yemesine dahi engel oluyorsa mutlaka bir doktor kontrolünden geçmesi gerekir.

Hamilelikte Mide Bulantısının Olası Riskleri Nelerdir?

mide bulantısı

Gebe kadınlarda görülmesi son derece normal olan mide bulantısının aslında herhangi bir komplikasyon oluşturma riski yoktur. Anne adayı kusma ve öğürme esnasında karın kaslarını gerdiği için bebeğine zarar verebileceğini düşünebilir. Ancak gerilme durumlarında bebeğin herhangi bir zarar görme riski yoktur. Çünkü cenin, amniyon kesesi içerisinde güvenli şekilde korunur.

Gebelik döneminin ilk evrelerinde görülen bulantıların zaman içinde kaybolması beklenir. Ancak zaman zaman bazı anne adaylarında, şiddetli belirtiler eşliğinde bulantılar görülebilir. Tıp dilinde “hiperemezis gravidarum” ismiyle bilinen şiddetli mide bulantıları, anne adayının normal günlük yaşantısını ve sosyalleşmesini engelleyecek düzeydedir.

Beraberinde kilo kaybı, terleme, titreme ve nabız artışı gibi belirtiler ortaya çıkarabilir. Çalışmasına, diğer çocukları ve eşiyle ilgilenmesine engel olabilir. Psikolojik açıdan kendini depresyonda hissetmesine etki edebilir. Bu gibi normalin üzerinde görülen mide bulantıları, genellikle ailesinde HCG problemi olan kişilerde daha yaygındır. Böyle hastaların genellikle belirli bir süre hastane ortamında tedavi altına alınarak damar yolu ile beslenmeleri sağlanır.

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Giderilir?

mide bulantısı

 • Gebelik döneminde, öncelikle bulantı şikayetleri yüzünden bilinçsiz ilaç alımı kesinlikle yanlıştır. Doktorunuz bulantınızın düzeyine göre en doğru tedaviyi size önerecektir. Ancak birtakım doğal yollardan bulantıların hafiflemesi ve geçmesi sağlanabilir.
 • Yediklerinizi mutlaka tam olarak çiğneyin. Hatta bazı katı gıdaları püre kıvamına getirerek tüketebilirsiniz.
 • Çok fazla bulantınız varsa, tuzlu leblebiyi, çavdarlı kıtırla ve krakeri başucunuzdan eksik etmeyin. Bir süreliğine de olsa bulantınız yatışacaktır.
 • Ara öğünlerde ağzınıza bir iki adet fındık atın.
 • Tuzlu ayran da doğru bir seçenek. Kalsiyum içeren süt ve ayran türündeki içecekler, bulantınızı bastırır. Ancak süt içerisine şeker atmamalısınız.
 • Midenizde yanma ve reflü şikayetleriniz yoksa su içerisine limon dilimi koyup bekletin ve bir süre sonra içerisine sıkarak içebilirsiniz.
 • Öğünlerinizde midenizi zorlamadan tek çeşit besin tüketin.
 • Bulgur ile hazırlanan yemeklerden yemeye çalışın. Bulgur, mide asidini emici özelliktedir. Bulantınız mide asidinden kaynaklanıyorsa faydalı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.