Hamile bayanların yarısından çoğunluğunda ciddi mide ekşimesi belirtileri görülmektedir. Bu durum özellikle hamileliğin 2. ve 3. evrelerinde oluşur. Mide ekşimesinde sanki mide asitlerinin yemek borusuna geri çıkarak yanma hissi veren reflü benzeri veya tahriş hissi ile ortaya çıkan olumsuz durumlardan oluşmaktadır.

Hamilelikte mide ekşimesinde ise farklı yiyeceklere karşı tolerans sebebi ile sindirim sistemi kaslarının, hormonal faktörlerden etkilenmesi söz konusudur. Hamilelikte hormonların etkisi sayesinde yemek borusu ile mide arasındaki kapakçık gevşer. Bunun sonucu olarak mide asidi, yemek borusu üzerine daha kolay bir şekilde çıkar ve çeşitli yanmalara sebep olur. Ek olarak genişleyen uterus ile mide asidi daha kolay bir şekilde yemek borusuna doğru itilir. Ayrıca safra kesesi taşları da hamilelik sırasında mide ekşimesine sebep olan etmenler arasında yer almaktadır.

Hamilelikte Mide Ekşimesi Neden Olur?

Hamilelik sırasında oluşan hormonal ve fiziksel değişiklikler mide yanması ve reflü gibi geçici durumlara sebep olur. Progesteron hormonunun hamilelik sürecinde artışı ile birlikte uterus kasları gevşemeye başlarlar. Bu durum da gastrik asidin, gırtlağa çıkmasına izin vererek, yanma hissine sebep olması ile sonuçlanır.

Progesteron ayrıca midenizdeki dalga benzeri kasılmaları yavaşlatarak sindirim sisteminizi ağırlaştırır. Ayrıca daha ileri dönemdeki hamilelikler de büyüyen bebek, bağırsakların ve midenin yukarı itilmesine sebep olur. Bu da sindirimi yavaşlatır ve mide asidini gırtlağa doğru itmeye zorlar.

Birden fazla bebek için hamile iseniz, makromoia ismi verilen bebeğin çok iri olması ve geç kalan doğumlarda bebeğin ters doğması gibi durumlar sonucu mide ekşimesi daha da kötü bir hal alabilmektedir.

Mide Ekşimesi Hamilelikte Ne Kadar Yaygındır?

Eğer hamileyseniz mide ekşimesinin oluşması oldukça yaygın bir durum olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle hamileliğin orta ile son dönemleri arasında meydana gelmektedir. Pek çok anne mide ekşimesi ve sindirim sorunlarına hamileliğin 2. aşamasında rastlamaktadır. Ayrıca bebeğinizin doğumu ile birlikte mide ekşimesinden nasıl kurtulabileceğiniz hakkında endişelenmenize de gerek yok. Çünkü bebeğiniz doğduktan sonra mide ekşimesinin belirtileri de ortadan kaybolacaktır.

Hamilelikte Mide Ekşimesinin Belirtileri Nelerdir?

Sindirim sorunu ve mide ekşimesinin hamilelik sırasında oluşturduğu belirtiler ile herhangi birinde oluşturduğu belirtiler benzerdir. Ana belirti oluşan acı hissi ve göğüs veya midede oluşan rahatsızlık durumudur. Bu genellikle yedikten veya içtikten hemen sonra oluşmakta fakat yemek yeme ile sindirme süreci arasında birtakım gecikmeler de olabilmektedir. Ayrıca hamilelik sürecinde belirtiler daha sık ve ciddi olsa dahi, herhangi bir noktasında sindirim sorunu da yaşayabilirsiniz.

Hamilelikte Mide Ekşimesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamilelik sırasında meydana gelen mide ekşimesini, bebek zarar görmeden çözebileceğiniz birtakım tedavi yöntemleri mevcuttur.

  • 3 ana öğün yerine, küçük ve bol ara öğünlere dayalı yeme alışkanlığına sahip olun ve yediğiniz yemekleri yavaş tüketin.
  • Mide ekşimesini arttırabilecek kızarmış veya baharatlı yiyecekleri tüketmekten kaçının.
  • Yemek yerken daha az içecek için. Yemek yeme sırasında içilen içecekler mide ekşimesi ve mide yanmasını arttırıcı etki yapacaktır.
  • Yemek yedikten sonra direk sırt üstü yatmayınız.
  • Alabileceğiniz ilaçlar için doktorunuza danışın. Reçetesiz olarak alabileceğiniz ilaçlar çeşitli yan etkiler meydana getirebilir.
  • Bol kıyafetler giyin. Sıkı kıyafetler giymek mide ve karın üzerindeki baskıyı arttıracaktır.

Hamilelikte Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Sağlıklı bir hamilelik geçiren çoğu bayan hamileliğin belirli evrelerinde basit, elverişli ve etkili ölçülerde mide ekşimesi sorunu ile karşılaşacaktır. Eğer mide ekşimesi oldukça şiddetli olarak gerçekleşiyorsa doktorunuza danışmakta fayda vardır. Ayrıca mide ekşimesinin hamilelik sırasında oluşan belirtilerini ortadan kaldırmak için alabileceğiniz birtakım doğal tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar arasında;

1.Elma Sirkesi

1 çay kaşığı elma sirkesini bir bardak suya katınız. Gün boyunca ve yemeklerden önce birer yudum alarak tüketebilirsiniz. Eğer göğüste yanma oluşumu söz konusu ise sirkenin faydasından konuşmak biraz garip kaçacaktır. Yukarıda da belirtildiği gibi mide asidinin gırtlağa çıkması ile birlikte mide ekşimesi oluşmaktadır. Sirkenin işlevi ise asit miktarını arttırarak rahatlama sağlamaktır. Ancak emin olunması gereken tek şey tercih edilen sirkenin kaliteli olmasıdır.

2.Taze Limon

m2

1 ya da 2 adet taze limonu bir bardak suyun içerisine sıkınız. İçerisine biraz bal ekleyin. Çay gibi biraz ısıtın veya limon suyu katılmış soğuk su olarak da tüketebilirsiniz. Limon da elma sirkesinden sonra bir nevi mucizevi bir ilaç etkisi yaratır. Limon, sindirim sistemi sıvılarının üretimini arttırır. Bu da sindirim sisteminde mide asitlerinin dengelenmesini sağlar.

3.Hindistan Cevizi Suyu

m3

Hindistan cevizindeki son patlama ile, hindistan cevizi meyvesi ya da teknik olarak “sert çekirdekliler” suyu büyük bir doğal asit nötrleyici gibi davranır. Su erişimi kolay ve gebelik sırasında mide ekşimesi semptomları ile rahatlama verebilir.

4.Nane

Nane çayı veya naneli şekeri emme mide ekşimesi etkilerini ciddi bir biçimde azaltmaktadır. Bazı yiyeceklerin içerisinde naneli şeker esansı yağı bulunmaktadır. Ancak akılda tutmakta fayda vardır ki sindiremeyen bazı bayanlarda süt üretimini azaltıcı etki yapmaktadır. İçerisinde şeker olmayanları bulmak oldukça zordur ancak şekersiz nane aromalı tatlıların mide ekşimesine karşı etkileri çok daha fazladır.

5.Yoğurt veya Süt

Greek yogurt

Yoğurt veya bir bardak süt mide ekşimesini rahatlatabilir. Özellikle inek sütü ekstra bir rahatlama verebilir. Ancak bazılarına göre ilerleyen zamanlarda daha kötü bir mide ekşimesi durumu oluşabilmektedir. Ayrıca alternatif olarak keçi, pirinç ve fındık sütünü de deneyebilirsiniz. Sütü ısıtmak ve içerisine bir miktar bal eklemek bazı kişilerde göğüs yanmalarını yatıştırıcı etkiler yapmaktadır.

6.Yüksek Enzimli Yemekler

m6

Papaya, ananas, avokado ve muz gibi besinlerin hepsi doğal yollarla oluşmuş enzimleri içermekte ve midede bulunan gıdaların yıkımında yardımcı olmaktadır. Ancak papaya da bulunan enzimlerin işleyişi henüz tam olarak araştırılmadığı için hamile bayanların tüketmesi sakıncalı durumların oluşmasına sebep olabilir.

7.Fermente Yiyecekler

m7

Daha da etkili olarak kefir ve ham lahana turşusu gibi fermente yiyecekler, enzimleri ve iyi bakterileri düzenlemekte ve sağlıklı bir sindirim sistemini desteklemektedir. Bu durum yatmadan önce veya yüksek proteinli besinler tüketirken oldukça önemli bir hal almaktadır.

8.Aloe Vera

m8

Bu doğal şifa ürünü, canlı bitkinin yapraklarından elde edilen ya da sadece bir sağlık gıda mağazasından jel olarak satın alınabilir. Bu jeli göğsünüze, boğazınıza ve midenize uygulayın. Böylece aloe vera bu bölgelerde oluşan tahrişi tedavi eder, mide ekşimesini azaltır ve reflü belirtilerini giderir.