Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Mide Yanması Durumunda Ne Yapılmalı?

Hamilelik döneminde annenin pek çok hususa önem vermesi gerekir. Bu hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı için gereklidir. Gebelik döneminde vücutta hormonal değişimler meydana gelir ve hamileliğin sonlarına doğru değişimler biraz daha artar. Bu sebepten dolayı da bazı rahatsız edici durumlarla karşılaşan anneler genelde korkuya kapılır. Gebelikte mide yanması durumu da buna dahildir. Gebelikte mide yanması durumununda ne yapılması gerektiğine gelin hep birlikte göz atalım.

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

Gebelikte mide yanmasına bir çözüm bulmak için öncelikle nedeninin araştırılması gerekir. Hamilelikte mide yanması durumu bir hastalık değil, bir hastalık belirtisidir. Özellikle gebelik sürecinde belirtileri göz ardı etmemek gerekir.

 • Gebelikte mide yansımasının en yaygın sebebi kas gevşemesidir. Gebelik sürecinde salgılanan bir hormon sayesinde kaslarda gevşeme söz konusudur. Bu mide ile yemek borusu arasındaki kapakçığın açılıp kapatılmasına yarayan kas için de geçerlidir. Buradaki kas gevşediği zaman annenin mide öz suyu asitli yapısı yemek borusuna kaçarak ekşimeye neden oluyor.
 • Hamilelik reflüsü adı verilen bir sendrom nedeniyle annenin midesinde yanma söz konusu olabiliyor. Özellikle yemeklerden sonra bu durum sık sık yaşanır. Rahmin büyümesiyle birlikte midede hissedilen basınç da buna neden olabilir.
 • Yine annenin bu süreçte salgılanan hormonları sinirimin yavaşlamasına sebep olmakta. Bu sindirim yavaşlığı annenin midesindeki asidik ortamın daha da artmasına neden olur ve bu da midesinde şiddetli bir yanmaya sebebiyet verir.
 • Dış gebelik sürecindeki en önemli belirtilerden biri de midede ekşimesidir. Midede ekşime dış gebelikte mide yanmasıyla birlikte görülür. Aynı zamanda şiddetli karın ağrıları da vardır.
 • Mide fıtığı pek bilinmeyen ancak gebe kişilerin sıklıkla zorlandığı bir durumdur. Mide fıtığı sonucunda anne laktoz içeren içecekleri ve yiyecekleri sindirimde zorlanır ve hazımsızlık yaşar. Bu durumda diğer mide rahatsızlıklarıyla beraber mide yanması ortaya çıkar.
 • Kimi zaman da aşırı stres annenin midesindeki salgıların dengesini değiştirebilir. Stres özellikle salgılarla bire bir ilişkidedir. Bundan mide öz suyu nasibini alarak stresli bir durumda mide yanmasına ve ekşimesine yol açar. Özellikle hamileliğin son aylarına doğru bu durum daha sık yaşanır bir hale gelir.
 • Annenin kullanması gereken ilaçlar genelde vitamin ilaçlarıdır. Bunun haricindeki ilaçları da doktorlar pek fazla önermez. Vitamin ilaçlarının bazılarının koruyucu ilaç almadan alınmaması gerekir. Koruyucusuz alınan vitaminler karşısında annenin midesinde ekşimeler ve beraberinde yanma meydana gelir.

Hamilelikte Mide Yanmasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamilelik sürecinde normal hastalarda olduğu gibi bir tedavi uygulanmaz. Çünkü anneye verilecek herhangi yan etkili bir ilaç bebeğin doğrudan gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden olabildiğince önlem alarak bu durumun üstesinden gelmeye gayret etmeniz gerekir. Ancak bunun haricinde uzun süreli mide yanmaları yaşıyorsanız mutlaka uzman bir doktora danışmanızda fayda vardır.

 • Hamilelik döneminde düzenli bir beslenme alışkanlığı oluşturun. Midenizi ve diğer sindirim organlarınızın hızlandıracak besinler tüketmenizde fayda vardır. Eğer bunu gerçekleştirirseniz midede yanma ve ekşime gibi belirtileri minimum seviyeye indirebilirsiniz. Özellikle yağlı, kızartılmış ve işlenmiş gıdalardan uzak durun. Bunların içeriği hem size hem de bebeğinize zarar verebilir.
 • Hamilelik döneminde aşerme söz konusudur. Bu süreçte abartıya kaçmamak gerekir. Midenin sağlığını koruyarak beslenmeli veya atıştırmalısınız. Tahıllı gıdalar, meyve ve sebze yemeye de özen gösterin.
 • Sindirim sisteminizi zaten bu dönem içinde yavaşlar. Bu yüzden yediğiniz besinleri iyice çiğnemeye özen gösterin. Bu şekilde midenin görevi olan sindirim işlemine kolaylık sağlayarak midenin yorulmasını önleyebilirsiniz.
 • Yatmadan önce genelde mide ile yemek borusu arasındaki kas daha gevşek durumda olur. Bu yüzden yatmadan üç saat öncesine kadar kesinlikle bir şey yememeye özen gösterin.
 • Ara öğünlerinizde muz ve elma tercih edin. İçerdikleri doğal antiasitler sayesinde midenizdeki aşırı asit birikimini önler ve mide yanması için doğal bir önlemdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.