Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Ödem Nasıl Giderilir?

Hamilelik döneminde kişinin vücudunda pek çok farklılık meydana gelir. Hormon dengesiyle beraber kilo artışı da hamilelik süreci ilerledikçe artar. Bu süreçte kişinin kendini daha fazla kilolu hissetmesine neden olan bir durum vardır. Buna ödem denir. Ödem hamileliğin son aylarına doğru gittikçe artar. Fazla kilo alan kişilerde ödem artışı daha fazla görülür. Ödemle beraber kişinin bazı fiziksel değişimleri de mevcut olur. Bu da kişinin bazı sağlık sorunlarını ortaya çıkarır. Ödemin oluşmasını etkileyen pek çok farklı sebep olabilir.

Hamilelikte Ödem Neden Oluşur?

Hamilelik döneminde kadınların vücudunda normalden %40 daha fazla kan oluşur ve dolaşır. Bunun oluşması için de su tutulumu fazla olur. Suyun vücutta fazla durması damarlar ve dokular üzerinde basınç ve baskı oluşturur ve dokular şişer. Bu da kişide ödem oluşumuna neden olur. Ancak hamilelikte su tutulumu kilo artışıyla birlikte daha fazla olduğu için hamileliğin son aylarında alınan fazla kilolar nedeniyle normal bir insandan daha fazla ödeme sahip olurlar. Bunun önüne geçmek için pek çok farklı yöntem vardır. Ödem ağrısız bir sendrom olsa da etkisi kişiyi rahatsız eder. Hem psikolojik olarak görüntüsünü beğenmediği için olumsuz etkilenir hem de kişinin hareketlerini kısıtlar. Hareketlerinin kısıtlanmasıyla birlikte hareketsizlik artar. Ve bu da daha az kalori yakım anlamına geldiği için ödem oluşumunu artırır.

Hamilelikte Ödem Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte oluşan ödem belirtileriyle birlikte sizleri uyarır. İlk önce kendinizi gereğinden fazla şişkin hissedebilirsiniz. Eğer bir noktanıza dokunup parmağınızı geri çektiğiniz zaman deriniz eski aline gelirken zaman geçiyorsa bu da ödemin belirtilerinden biridir. Hamilelikte anneleri zorlayan en olumsuz belirti ellerde ve ayaklarda şişmelerin olmasıdır. Büyüyen ayaklar anne adayının yürümesine engel olabilir. Aynı zamanda yüzük, alyans, takı gibi aksesuarların da takılması bu dönemde zordur. Hamileliğin son dönemlerinde bu belirtilerin hepsi aynı anda görülebilir. Ancak son dönemlerde yaşanan spesifik bir belirti de ellerde ve ayaklarda karıncalanmaların oluşumudur. Karıncalanmanın sebebi ise fazla sıvı sinirlere baskı yapar ve bu da sinirlerde sıkışmanın oluşmasına neden olarak karıncalanmayı oluşturur.

Hamilelikte Ödem Nasıl Giderilir?

Hamilelikte ödem belirtilerini gösterdikten sonra kişinin mutlaka önlem alması gerekir. Aksi halde ödemin giderek artması mümkün ve bu sürecin daha zorlu geçmesine neden olur. Ödemin vücuttan atılması için kişi düzenli olarak egzersiz yapmalıdır. Yapacağı egzersizle beraber kişinin kalori yakımı da, gerçekleşerek ödemin atılması kolaylaşacaktır. Eğer kişinin hamilelik süreci riskli geçiyorsa bunun yerine ayaklarını bir miktar kaldırarak dinlenmesini sağlayabilir.

Beslenmeye de dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü ödem sadece sudan ibaret değildir. Aynı zamanda besinlerin içerisindeki fazla tuz vücutta daha fazla su tutumu isteğini artırıyor. Bu nedenden dolayı da kişi olabildiğince dengeli ve sağlıklı beslenmelidir. Tuzlu gıdalardan uzak durmalıdır. Ancak eksik tuz da başka rahatsızlıklara neden olur. Uzun süre ayakta kalıyor olmak normal bir insanda bile ödemin oluşmasına neden olur. Ancak hamilelikte bu etki biraz daha artar ve fazla ödem oluşur. Kişi olabildiğince aynı pozisyonda çok uzun süreli kalmamalıdır.

Kişi tüm bunlara rağmen hala ödemi atamıyorsa ödem söktürücü besinlerden de faydalanmalıdır. Nar kivi ya da ananas gibi meyveler de ödemi vücuttan uzak tutar. Ara öğünlerde bu meyveleri tüketerek ve beraberinde su içerek ödemi atabilir ve beraberinde vücuttaki toksinler de vücuttan uzaklaştırılabilir.

Eğer ödemle beraber başka belirtiler de yaşıyorsanız dikkatli olmalısınız. Baş ağrısı karın ağrısı gibi rahatsızlıklar ödemle beraber görülebilir. Bu bir rahatsızlık olmaktan çıkar ve belirti olur. Başka hastalıkların habercisi olabilir. Bebeğinizin sağlığı ve kendi sağlığınız için mutlaka bu belirtileri dikkate alıp uzman bir doktora gitmelisiniz. Bu belirtilerin aynı anda yaşanması bebeğin sağlığını tehlikeye atan rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.