Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Omuz Ve Kol Ağrısı Neden Olur?

Ağrılar farklı sebeplerle insanların doğasında meydana gelebilecek olan semptomlardan biridir. Ağrıların meydana geliş süreleri, sıklıkları, şekilleri ve zamanı kişilerdeki oluşan rahatsızlıklar hakkında bilgiler verebilir. Hamilelikte ağrı görülmesi sıklıkla gözlenebilen bir sorundur. Görülen ağrıların sebepleri farklı olabilir. Hamilelik ile beraber değişebilen fizyolojik durumlara bağlı olarak hamilelik süresi boyunca da meydana gelebilir ya da bir hastalıktan kaynaklanarak, uzun vadede yani kronik olarak da meydana gelebilir.

Hamilelikte değişebilen hormon seviyesi hamile kişinin ağrı eşiğinde azalmaya neden olabilir. Buna bağlı olarak da hamile kişide normal duruma oranla ağrılar daha sık ve şiddetli şekilde meydana gelir. Hamile kadınlarda omuz ve kol ağrılarının oluşmasının birçok nedeni olabilir. Anne ve bebek sağlığı açısından, meydana gelmiş olan bu ağrılar uzman doktorlar tarafınca incelenmelidir. Hamile kişinin gerekli tetkiklerinin yapılması ve kısa sürede doğru bir şekilde tedavi edilmesi gereklidir.

Hamilelikte Omuz ve Kol Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

1. Fazla Kilo Alma

Kadınlarda hamilelik ile beraber hızlı bir şekilde kilo alımı meydana gelmeye başlar. Kilo alımı kişide özellikle eklem bölgelerinde sık sık ağrıların oluşmasına neden olabilir. Omuz ve kol ağrıları kişinin aldığı fazla kilolara bağlı olarak da kişiden kişiye göre değişebilen özellikler ile meydana gelebilir. Aynı zamanda hamile anne adayı, hamilelik öncesi aktifliği azaldığı ve daha hareketsiz hale geldiği için vücudunun hareketsiz yerlerinde ağrılar oluşabilir.

Bu durum geçicidir fakat her ihtimale karşı bir doktora görünmekte yarar vardır. Çünkü bazen akla gelmeyen nedenler ortaya çıkabilir ve hamilelik sırasında ciddi rahatsızlıklar olabilir. Doktora giderek ani kol ve omuz ağrılarının neden kaynaklandığını doktordan da öğrenerek en azından gönüllerini rahatlatmalıdırlar.

Hamile kişinin, aldığı kiloların sonucunda oluşabilen ağrıların önlenmesi amacıyla çok daha kontrollü bir şekilde kilo alması gerekir. Kişi ani ve dengesiz kilo almaktan kaçınmalıdır. Aynı zamanda hamilelik süresi boyunca, kişinin hafif eklem yerlerinin çalışmasını sağlayan sporları yapması, ağrı oluşmasını engelleyebilecek önlemlerden biridir.

2. Hormonal Değişiklikler

Hamilelik süresinde ilk aylarda yavaş bir şekilde değişmeye başlayan hormonal dengeler hamileliğin ilerleyen safhalarında çok daha hızlı bir biçimde değişiklik gösterebilir. Hormonal değişikliklere bağlı olarak ağrıların oluşması da hamileliğin son safhalarında daha sıklıkla gözlenebilen bir durumdur. Omuz ve kol ağrısı, karıncalanmalar yani parestezi biçiminde meydana gelebilir. Bu ağrı durumları kısa süre içinde geçmez ise muhakkak bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Ama genelde bu ağrılar kısa süreli olarak görülür. Çünkü hamilelikte vücudun neredeyse her yerinde geçici süreli ağrılar oluşabilir.

Hamile olan kadınların kendilerini sağlık açısından iyi hissetmeleri oldukça önemlidir. Yaşadıkları ağrılar hamilelik süresince sıkıntılı bir dönem yaşatabilir. Hamilelikte gece uyurken sağ ya da sol kola giren şiddetli ağrılar bazen ciddi bir hastalığın da belirtisi olabilir. Vitamin eksikliğinden kaynaklanan kol ağrıları ya da genetik kaynaklı ağrılar olabilir. Ayrıca hamilelerde kol ağrısının nedeni boyun fıtığı da olabilir. Çünkü boyun fıtığında kolda şiddetli ağrılar görülebilir. Böyle bir durumda doktor kişiyi yönlendirerek, gereken tedaviyi yapar.

Uyarı: Hamile kişilerde omuz ve kol ağrıları gibi ağrılar gebelik süresince sık sık gözlenen durumlardır. Hamile kişinin kullanmış olduğu ilaçlarda çok dikkatli olması gerekir. Kişinin kullandığı ağrı kesici ilaçlar erken doğuma, düşük yapmaya, bebeklerde anormalliklere neden olabilir. Bu durumları önlemek amacıyla muhakkak uzman bir doktora danışıp ağrı kesici ilaçlar kullanılmalıdır. Ağrı durumunda kullanılabilecek en doğru ve en uygun ilaç için uzman doktorun görüşlerine göre hareket etmek gerekir.

Hamilelikte Omuz ve Kol Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamilelik süresince oluşabilen omuz ve kol ağrılarını doktora bildirerek, gerekli önlemler alınmalıdır. Şayet tedavi olumsuz sonuç vermiş ise doktor kişiyi ortapedi doktoruna yönlendirebilir. Hamilelikte gelişebilen omuz ve kol ağrısı durumlarında, kişinin hamile olduğundan dolayı tedavisinde çok fazla ilaç kullanması önerilmez. Şayet boyun fıtığı gibi bir rahatsızlık söz konusuysa anne adayının bol bol dinlenmesi gerekir. Ağır işleri yapmamalı ve destek olması için vitamin ilaçları almalıdır. Kendini yormayacak şekilde kol hareketi yaparak rahatlamalıdır. Hamilelik evresinde oluşan omuz ve kol ağrıları geçici bir durum da olabilir.

Bazen de anne adayının yatış pozisyonundan dolayı bir ağrı durumu olabilir. Anne adayı bu ağrılar yüzünden yapılan tedaviden olumsuz sonuç alıyorsa gebelik boyunca detaylı bir tedavi sürecinden geçmelidir. Hamilelikte oluşabilen ağrıların bir diğer sebebi ise karpal tünel sendromu olabilir. Bu rahatsızlık olduğu durumda omuz ve kolda çok ciddi ağrılar ortaya çıkabilir. Elde uyuşma ve yanma ile kendini gösterir. Sonrasında kola doğru ilerler. Tedavisi hamile kişiye göre ayarlanabilen ve düşük dozlarda verilebilen ilaçlar ile kontrol altına alınabilir. Ayrıca hamile kişi çok fazla stres yapmamalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.