Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Otobüs Yolculuğu Yapmak Zararlı Mı?

Gebelik döneminde en çok merak edilen başlıca konulardan birisi de otobüs yolculuğudur. Hamilelikte otobüsle yolculuk yapmak son derece güvenlidir. Ancak gebeliğin ilk evrelerinde sıklıkla oluşan mide bulantıları yüzünden sıkıntılı geçebilir. Bu nedenle doktor kontrolünde bulantı ilaçları alarak yolculuğa çıkabilirsiniz. En ideal seyahat dönemleri 2. ve 3. aylardan sonradır. İlk trimesterden sonra doktorunuz herhangi bir sakınca görmediği taktirde otobüs ile seyahat edebilirsiniz. Hamilelikte otobüs yolculuğuyla ilgili tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Hamilelikte Yolculuk Ne Zaman Tehlikeli Olur?

hamilelikte seyahat

Anne adayları, gebelik süresince uzun yapılan yolculuklar dışında her zaman otobüsü tercih edebilirler. Ancak şehirler arası uzun yolculuklarda çok mecburi kalınmadıkça otobüse binilmesi tavsiye edilmez. Bacakların sürekli aşağı yönde durması, dolaşımı yavaşlatarak hem anna adayının hem de bebeğin huzursuz olmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca ara molaların kısıtlı olması, hamile kadınının zorlu bir seyahat geçirmesine neden olabilir. Dolayısıyla otobüs ile yapılacak yolculukların maksimum 5-6 saati geçmemesine dikkat etmek her zaman faydalı olacaktır.

Otobüsle Yolculuk Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

gebelikte otobüs yolculuğu

Özellikle ilk gebeliğini yaşayan kadınlar, otobüs ile seyahate çıkarken huzursuz ve gergin olabilirler. Bu gibi gergin ruh halini mutlaka otobüs hareket etmeden üzerinizden atmalısınız. Aksi taktirde yolculuğunuzu rahatsız ve tedirgin şekilde geçirebilirsiniz. Hamilelik döneminde en sık şikayet duyulan rahatsızlık sık idrara çıkma isteğidir. Bu nedenle mutlaka yolculuk öncesi tuvalet ihtiyacınızı gidermelisiniz.

Otobüsle yolculuk yapıldığında, bacaklar belirli bir süre hareketsiz kalacağınız için kanda pıhtılaşma eğilimi görülebilir. Uzun süre boyunca bacaklarınızı hareket ettirmemeniz, ilerleyen vakalarda akciğere bulaşarak “akciğer embolisi” gibi daha ciddi sorunlara etki edebilir. Dolayısıyla seyahat esnasında giyeceğiniz kıyafetler oldukça önemlidir. Pamuklu, nefes alabilen koton kumaş kıyafetler giyilmelidir. Ayrıca hareketsiz kaldığınız için germe egzersizleri ile bacaklarınızı rahatlatabilirsiniz. Örneğin; bacaklarınızı ileri geri çevirebilir veya ayağınızı kendi yönünüze çevirerek baldır kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

Böylelikle uzun süre oturmanın olumsuz etkilerini üzerinizden uzaklaştıracaksınız. Vücudunuza yapışmayan esnek kıyafetler, kan dolaşımını destekleyerek daha konforlu olmanıza yardımcı olur. Ayrıca sıvı alımını da göz ardı etmemek gerekir. Özellikle sıcak yaz günlerinde bol bol su tüketilmelidir.

Sentetik içeren kıyafetlerden mutlak suretle uzak durmakta fayda vardır. Bu tür sentetik içeren kıyafetler hem rahat oturmanıza engel olur hem de kan dolaşımınızı engeller. Ayrıca seyahate çıkmadan önce hamilelik döneminde kullanılabilecek birtakım ilaçları da yanınızda bulundurmalısınız. Doktorunuz sizin için en uygun ilacı belirleyip önerecektir. Jinekoloğunuzun önerisi dışında hiçbir ilacı kullanmamalı ve hiçbir aşıyı yaptırmamalısınız.

Gebeliğin ilk ayları gibi son aylarında da anne adayları için birtakım riskli durumlar oluşabilir. Yaz aylarında hamilelik süreci geçiren kadınlar, denizin ve güneşin tadını çıkarmak için sabırsızlanabilir. Dolayısıyla hemen otobüs ile seyahate çıkmak isteyebilirler. Ancak gebeliğin son sekiz haftası, genellikle seyahat yasağı konulmalıdır. Ağırlığın artış gösterdiği son aylarda, anne adayının zor hareket etmesi ve erken doğum riski nedeniyle evinde dinlenmesi her zaman daha sağlıklıdır. Ayrıca bu durum hipertansiyon riskini de tetikleyebilir.

Seyahat Esnasında Emniyet Kemeri Kullanılmalı Mı?

gebelikte seyahat, emniyet kemeri

Hamile kadınlar, otobüs dışında araba, uçak ve tren gibi hangi araç içinde olursa olsun mutlaka emniyet kemerlerini takmalıdırlar. Ancak bu dönemlerde, emniyet kemerinin kullanımına birtakım hususlar açısından dikkat etmek gerekir. Karın altından geçirilerek kullanılmalıdır. Karın üstünden bağlamanız, olası kaza durumlarında bebeğinizin plasentadan erken vakitte ayrılmasına yol açabilir.

Emmiyet kemerlerinin üç noktalı türde olanları her zaman daha güvenlidir. Omuz kısmı varsa mutlaka göğüs aranıza getirmelisiniz. Yukarı veya aşağıya doğru inen ayarı varsa direkt olarak otururken ayarlayabilirsiniz. Ayarlı olarak değilse, oturuş pozisyonunuzu değiştirip göğüs hizanıza getirmelisiniz. Ayrıca boyun çevrenize de getirmemeye çalışmalısınız.

Gebelik döneminde anne adayının kemikleri, kasları, organları ve amniyon kesesi bebeği dış etkenlere karşı her zaman korur. Dolayısıyla otobüs yolculuğu esnasında korkmadan sakin şekilde yolculuk yapmaya özen göstermelisiniz. Kendinizi korumanız bebeğinizi de koruduğunuz anlamına gelecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.