Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Polen Alerjisine Karşı Ne Yapılır?

Gebelik döneminde bağışıklık sisteminin genel olarak baskılanmış olmasının sebebi babadan gelen hücrelerin anne tarafından yabancı bir madde olarak algılanmaması ve böylelikle bebeğe karşı savunma sisteminin herhangi bir yok edici müdahale etmemesini sağlamaktır. Fakat alerjik tepkimeler söz konusu olduğu zaman kimi zaman hali hazırda olan alerjilerin hafiflemesi görülürken kimi zaman da var olmayan alerjilerin çıkması ya da hali hazırda var olan alerjilerin nüksetmesi gibi durumlar ile karşı karşıya kalmanız mümkün olur. Gebelik döneminde de alerji belirtileri diğer durumlarda ortaya çıkmasına benzer bir şekilde kendini gösterir. Gıda, solunum ya da temas gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkan alerji aynı zamanda polenler sebebi ile de kendini gösterir. Diğer yandan kuş, kedi ve köpek gibi evcil hayvanların tüyleri ve çikolata, yumurta ve çilek gibi gıdaların da alerjiyi tetiklediği biliniyor. Günümüzde bireylerin herhangi bir şeye karşı alerjisi olabilir ve alerji kendisini çok farklı şekillerde gösterebilir. Şimdi sizlere hamilelikte alerji belirtilerinden bahsedeceğiz.

Hamilelikte Alerji Belirtileri Nelerdir?

Alerjik hastalıklar insanların hayatını kimi zaman neredeyse tespit edilemeyecek kadar basit bir şekilde etkilerken kimi zaman ise anafilaksiye erişecek kadar büyük boyutlarda etkileyebilir. Gebelik döneminde anafilaksi meydana gelme olasılığında bir azalma görülmüştür. Bunun sebebi plasentanın histaminaz isimli enzimi üretmesi ve vücudun bu enzimi parçalandıktan sonra histaminin adı verilen ve alerjik hastalıklar söz konusu olduğu zaman ön plana çıkan maddenin parçalanmasında rol oynamasıdır. Böylelikle kan histaminin seviyesini azaltarak alerji görülme olasılığını düşürmüş olur. Gebelik döneminde görülen alerjik rahatsızlıklar organa yönelik bulgular ortaya koyar. Cildin belirli bölümlerinde kabarma, kaşıntı ve kızarıklık; gözlerde sulanma ve batma, burunda kaşıntı, salgı artışı ve tıkanıklık; akciğerlerde nefes darlığı ya da sindirim sisteminde kusma, bulantı ve ishal gibi belirtiler kendini gösterir. Dikkat edilmemesi halinde gıda alerjisi, alerjik astım, alerjik konjonktivit, alerjik rinit, egzema, atopik dermatit ve buna benzer hastalıklara yol açabilir.

Fakat şimdi biz sizlere polen alerjisinin yaşanması durumunda neler yapılabileceği hakkında bilgiler vereceğiz.

Hamilelikte Polen Tedavisi ve Alınabilecek Önlemler

Hamilelik döneminde öksürük, hava açlığı, nefes darlığı, göğüste tıkanma ve balgam çıkarma gibi belirtiler ile kendini gösteren astım, bahar aylarında polenlerin yayılması ile birlikte daha da kötü bir hale gelebilir. Bu sebeple polene karşı alerjisi olan kişilerin bu dönem boyunca alerji şikayeti artış gösterir. Bu dönemde hastaların ilaç tedavisinin gözden geçirilmesi gerekebilir.

Polen alerjisinden kaçmak ya da bu duruma karşı önlem alabilmek diğer alerjilere göre çok daha zor olur. Örneğin kedi tüyüne alerjisi olan bir kişi kedilerden uzak durarak bu durumun üstesinde gelebilecek olsa da bahar aylarında dış ortamda nereye giderseniz gidin polenle karşılaşma olasılığınız oldukça yüksek olur. Yine de bu noktada alınabilecek çeşitli tedbirler bulunur. Bu noktada önerilen yöntemlerden birisi, alerjisi olunan bitkiden uzak bir bölgeye taşınmak olsa da kısa bir süre sonra taşınılan bölgede yer alan polenlere karşı alerji türeyeceği için bu pek de etkili bir yöntem olmaz. Fakat şu yöntemleri kullanabilirsiniz;

  • Mümkün olduğunca dışarıya çıkmamanız gerekse de dışarıya çıkıldığı zaman polen maskesi kullanabilirsiniz. Fakat açık havada spor yapmamanız gerekir.
  • Ev ve araba pencereleri kapalı tutulmalı, polenler genellikle sabah saatlerinde yayıldığı için evin öğleden sonra havalandırılmalıdır.
  • Araba ve evdeki klimaların polen filtreleri sıklıkla değiştirilmelidir.
  • Gözlerin yanını örten güneş gözlükleri de bu konuda sizlere bir nebze de olsa fayda sağlar.
  • Dışarıdan eve gelen kişilerin güzel bir şekilde duş alması gerekir. Duş sırasında burnun içi dahi yıkanmalı ve duş sonrasında yeni kıyafetler giyilmelidir.
  • Çamaşırları dışarıda değil içeride kurutmanız polenlerin çamaşırlara bulaşmamasını sağlayacak ve alerjinin tetiklenmesini önleyecektir.
  • Evcil hayvanların yatak odasına sokulması halinde dışarıda dolaşan bu hayvanların tüylerine yapışan polenlerin alerjiyi azdırması da mümkün olduğu için bu eylemden uzak durmanızda fayda var.
  • Sigara dumanı, toz, parfüm ve boya kokusu gibi irritanlardan uzak durmanız halinde, polen alerjisi şikayetlerinizde azalma görülür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.