Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Saç Boyamanın Zararları

Hamilelik her kadın için çok özel bir süreç. Bu dönemde anne adaylarını hem ruhsal hem de fiziksel değişim yaşarlar. Hamilelik sürecinde anne adayları moral bulması açısından saçını boyatmak ister. Ancak hamilelikte doğal olmayan her yiyecek ve her uygulama anneye, bebeğe zarar verir. Anne adayları saç boyatma konusunda hem hamilelik hem de doğumdan sonraki dönemde tereddüt yaşar. Saç boyatma konusunda da birçok farklı görüş bulunur.

Hamilelikte Saç Boyatılır Mı?

saç boyatma

Anne adayları hamilelik sürecinde de çevresine ve kendine güzel görünmek için saçıyla ilgili değişiklikler yapar. Saçla ilgili değişiklikler genelde saç boyatma şeklinde olur. Çünkü büyük değişim saç boyatınca ortaya çıkar. Normal zamanda saçını boyatan anne adayları hamilelik sürecinde de saçını boyatmak ister. Ancak bu konuda çok sayıda fikir ayrılığı var. Saç boyama aşamasında kullanılan boyanın içeriğinde çok fazla zararlı kimyasal madde olduğu için, saç boyası endişe duyulan bir durum haline geldi. Özellikle hamilelik sürecinde saç boyası konusunda daha fazla endişe duyulur. Saç bakımı sırasında boyama, kalıcı, geçici, yarı kalıcı boya, perma, dalga ve röfle gibi uygulamalar yapılır. Saça uygulanan bu işlemlerin hepsi iki solüsyonla yapılır. İlk solüsyonla saç dalgalı yapılır, diğer solüsyon ise saçın dalgalı olmasını sabitler. Eğer saçınızı boyatmak isterseniz, bunun için de hidrojen peroksit gibi kimyasal maddeler kullanılır. Aynı kimyasal madde kalıcı saç düzleştirme işleminde de uygulanır. Ancak saç bakım ürünlerini oluşturan üreticiler, içeriğindeki maddeleri sürekli değiştirir. Saç bakım ürünlerinin içeriğinde yer alan kimyasal maddelerin hamilelik sürecinde olan olumlu ya da olumsuz etkileri yeteri kadar incelenmez ve piyasaya sürülür. Bu nedenle yeni geliştirilen kimyasala maddelerin hamilelik sürecine etkisi tam olarak bilinmez.

Saç boyama ve yaptırılan diğer işlemlerde kullanılan ürünlerin içeriğinde yer alan kimyasal maddelerin çok az bir kısmı kafa derisiyle emilerek, vücuda bir şekilde girer. Kimyasal maddelerin çok az bir oranı bebeğe herhangi bir zarar vermez. Perma işlemi sırasında kullanılan fikasasyon solüsyonu kafa derisinde tahriş oluşumuna neden olabilir. Fakat vücudun başka bir yerine zarar verecek yapıda olmamak ile birlikte bir kısmı vücut tarafından absorbe edilir. Kalıcı saç boyalarının içeriğinde güçlü bir kimyasal buhar oluşmasına neden olan amonyak bulunur. Aynı zamanda kalıcı saç boyası amonyak içerdiği için boyama işlemi sırasında kokusunu içinize çekmeyin. Mümkünse bir ıslak mendille burnunuzu kapatın. Boya kokusunu solumanız, ciltte emilme ihtimaline oranda daha çok zarar verebilir. Bu sebeple amonyak içeriğine sahip olan saç boyalarını kullanmayın. Saç düzleştirilmesi işlemi sırasında kullanılan kimyasal maddeler soluma yoluyla vücudunuza girebilir ve zarar verebilir. Saç boyasının az bir kısmı saç derisi tarafından emildiği için hamilelik süreci içerisinde güvenli bir tarafı var. Fakat yine de çok sık bir şekilde saç boyatma işlemi yaptırmamanız gerekir. Özellikle hamilelik sürecinin ilk üç ayında saçların boyanmaması ya da farklı bir işlem yapılmaması gerektiğini doktorlar ifade eder. Yarı kalıcı ya da röfle işleminin anne adayları için daha güvenli bir işlem olduğu düşünülür. Çünkü röfle işlemi sırasında saça uygulanan boya alüminyum folyoyla sarılır ve cilde temas etmesi engellenir. Eğer saçınızı hamilelik sürecinde boyatmak ve değişiklik yapmak istiyorsanız, kına yakabilirsiniz. İstediğiniz her renk tonuna ulaşamazsınız ancak kızıl ve koyu kahverengi renk elde etmek için ideal ve güvenilir bir alternatiftir.

Saç Boyasına Karşı Nasıl Önlemler Alınmalı?

saç boyatma

Hamilelik gibi çok ciddi ve önemli bir süreçte dikkat edilmesi gereken noktalardan biri saç boyatma işlemi. Saç bakımı aşamasında kullanılan ürünlerin içerisinde belirli bir miktar kimyasal madde bulunur. Bu durum da anne adaylarını korkutur. Hiçbir doktor bu konuda sakıncalı ya da sakıncasız demez. Bu konuda çok farklı görüşler bulunur. Bazı doktorlar saç boyatma ve diğer işlemlerin ilk üç ayında yaptırılmaması gerektiğini savunur. Hamilelik sürecinin üçüncü ayından sonra saçınızla ilgili istediğiniz işlemi yaptırabilirsiniz. Diğer bir uzman grubu ise, hamilelik sürecinde sadece dip boyası yaptırmanın bile sakıncalı olabileceğini ve bebeğe zarar verebileceğini savunur. Anne adayları da bu süreç içerisinde tereddütte kalır.

Saç bakım ürünlerinin içeriğinde yer alan kimyasal maddelere karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Sürekli tercih ettiğiniz kuaförün bu tür işlemler için havalandırma sisteminin çok iyi olması lazım. Saç boyama işlemi öncesinde ve sonrasında kuaförde beklenilmemesi gerekiyor. Saçınızı boyattığınız ya da farklı bir işlem yaptırdığınız da süresinden daha çok bekletilmemesine dikkat edin. Yapacağınız işlem sonrasında ise kafa derinizi bol su ile yıkayın. Eğer alerjik bir vücut yapısına sahipseniz, saç boyatma işleminden önce alerjik test yaptırmanızda fayda var. Saç boyası derinizde alerjik reaksiyona yol açabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.