Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Sağ Böbrek Büyümesi Ne Anlama Gelir?

Hamilelik, her kadın tarafından çok özel bir süreç olarak görülür. Bu süreç içerisinde anne adayının vücudunda bazı değişimler ortaya çıkar. Bu değişimler, anne vücuduna bazen olumsuz etki oluşmasına neden olabilir. Hatta bebeği de etkileyebilecek niteliğe kadar ilerleyebilir. Özellikle hamilelik döneminde sağ böbrek büyümesi gibi bir sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Tıp dilinde hidronefroz adı verilen, böbrek büyümesi her anne adayında çok sık olarak meydana gelen bir sağlık sorunudur. Daha çok sağ böbrekte görülse de, sol ya da her ikisinin aynı anda büyümesi gibi bir durum da oluşabilir.

Hamilelikte Sağ Böbrek Büyümesinin Nedenleri Nelerdir?

hamilelikte sağ böbreğin büyümesi

Hamilelik sürecinde anne adayının vücudunda hormonal değişimler meydana gelebilir. Bu değişimler birtakım sebeplere bağlı olarak gelişim gösterir. Özellikle bu süreç içerisinde sağ böbrekte büyüme çok sık görülen bir durumdur ve genel olarak normal kabul edilir. Bu sorun anne adayı ve bebeği açısından, başlangıç aşamasında ise herhangi sorun oluşturmaz. Ancak ilerleyen aşamalarda ve böbrek büyüme oranının yüksek olması durumunda, önemsenmesi gerekir. Sağ böbreğin büyümesi kendini ilk olarak hafif bir ağrıyla gösterebilir.

Anne adaylarının hamilelik döneminde, böbreklere giden kan akımı normal değerlerin üzerine çıkarak %30 ya da 50 arasında artış gösterir. Bu durumda genel olarak doğuma en fazla bir ya da iki ay kala, düzelme meydana gelebilir. Kan akımı değerlerindeki artış sebebiyle, aynı zamanda anne adayında şiddetli baş ağrısı, kusma ve bulantı gibi şikayetler de ortaya çıkar. İdrar yolu enfeksiyonu ya da idrar yolu yapısının dar olması gibi nedenlerden dolayı, böbreklerde büyüme oluşabilir.

Çok ciddiye alınması gereken hamilelik döneminde anne adayını vücudu suya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyar. Su ihtiyacının karşılanmaması durumunda, sağ böbrekte büyüme gibi bir sorun gözlenir. Böbreklerde idrarın birikmesi sonucunda da bu sağlık sorunu oluşabilir. Anne adaylarında idrar biriktiği için de, sağ böbrek şişerek, böbrek dokusuna şiddetli bir şekilde basınç uygular. Bu durumda böbreğin çalışmasını engeller. Sağ böbrek büyümesi tehlike oranı çok düşük olan bir sorun olarak kabul edilebilir.

Hamilelikte Sağ Böbrek Büyümesi Nasıl Geçer?

hamilelikte sağ böbreğin büyümesi

Her hastalıkta olduğu gibi, sağ böbreğin büyümesi sağlık sorununda da erken teşhis çok önemlidir. Özellikle hamilelik gibi önemli bir süreç yaşıyorsanız, farklı olarak gördüğünüz her durumda mutlaka doktorunuza başvurun. Böbrek büyümesinin ilk aşamasında doktora başvurduysanız, tedavisi mümkün olabilir. İlerleyen aşamalarda, böbrek büyümesine sebep olan etkenler ortadan kaldırılır fakat anne adayının hayatı riske girebilir. Hatta böbreğin alınması gibi ciddi bir durum da oluşabilir. Uygulanan tedavide sağ böbreğin büyümesi engellenir ve sebep olan faktör ortadan kaldırılır.

Sağ böbreğin büyümesini önlemek için bazı bitkisel takviyeler de alabilirsiniz. Mesela zencefil, biberiye, at kuyruğu, ada çayı ve kiraz sapı bunlara örnek olabilir. Bu bitkiler vücuda iyi gelerek, mevcut sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bitkilerin çayı demlenerek, düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Aynı zamanda idrar attırıcı özelliği ile böbrek büyümesine neden olan tıkanıklığı büyük ölçüde girebilir.

Hamile olan tüm kadınların düzenli olarak 2,5 ya da 3 litre su tüketmesi gerekir. Düzenli olarak her gün su içen anne adayın böbreği çok sağlam olur ve hastalıklara karşı büyük bir direnç gösterir. Aynı zamanda kilo kaybı yaşayarak, anne adayının rahatlamasını sağlayabilir. Hamilelik sürecinde kilo kaybı yaşayan anne adayı endişelenmemeli. Çünkü bu durum böbreklerin sağlıklı olduğunu ve düzgün çalıştığının bir göstergesidir.

Böbrek büyümesi sorununa fayda sağlayan yöntemlerden biri de masaj yaptırmaktır. Masaj sayesinde böbreklerde meydana gelme riski olan kum ve taş oluşumunu da engelleyebilirsiniz. Hastalığın zararsız olan ilk aşamasında, sezaryen doğuma gerek duyulmadan, normal doğum yapılabilir. Sağ böbrekte büyüme ya da genişleme varsa, üroloiji uzmanı tarafından idrar kanalına katater, ince tel şeklinde boru ve stent takılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.