Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Sarı Su Kusma Durumu Neden Olur?

Hamileliğin en bilinen belirtilerinden birisi, adetten kesilme durumundan sonra istifra etme sorunu yani kusmaktır. Genelde gebeliğin üçüncü ayına kadar süren bulantı ve kusmalar, bazen de hamileliğin ilk haftası başlar ve bu sorun gebelik sonuna kadar sürer. Hamilelikte sarı su, diğer adı ile safra kusmak, aslında gebelikte ilk haftada başlayan mide bulantıları sonucunda görülür. Bu dönemde anne adaylarında çok sık olarak görülen mide bulantısı, hamile kadınların sürekli istifra etmelerine neden olur.

Ancak bu durum her kadında farklılık gösterebilir. Bazı kadınlar hamilelik süresi boyunca sürekli istifra ederken, bazıları ise sadece birkaç kez istifra edebilir. Hamilelik döneminde sarı su kusmak gebeliğin üçüncü ayı sonrasında daha az ve nadir olarak görülür. Genel olarak hamilelikte sarı su yani safra kusmak kaçınılmaz bir sorundur. Kadınların genelinde görülen hamilelikte sarı su kusma durumu birçok nedenden kaynaklı olarak meydana gelebilir. Yazımızda hamilelik döneminde sarı su kusma durumunun neden olduğunu ve bu durumu nasıl geçirebileceğinizi anlattık.

Hamilelikte Sarı Su kusma Durumunun Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte sarı su kusma oluşmasının nedenleri; gebeliğe bağlı olarak meydana gelen fizyolojik estradion ve HCG hormonlarındaki artış ve bireysel duyarlılığın anne adayının vücudunda yüksek olması nedeni ile oluşur. HCG hormonunun yükselişi gebe kadınlarda mide bulantısı dışında yiyecek ve kokulardan tiksinmeye de yol açar. Hamilelikte sarı su ve safra kusma sorununun sebeplerinden birisi de devamlı olarak mide bulantısı yaşamaktır.

İlk kusmaların sonucunda mide boşalması gerçekleşebilir ve diğer kusma durumlarında safra ve sarı su gelmeye başlar. Hamilelikte safra kusma genelde sabahları kahvaltı öncesinde, gözlemlenir. Sabah uyanır uyanmaz kusma gerçekleşmesi durumunda, mide boş olduğundan dolayı mide içerisinde bulunan safra dışarı atılır.

Hamilelikte sarı su kusmak gebeliğin dördüncü ayından sonra anne adaylarında yavaş yavaş kaybolmaya başlar. Ama ilk dört ay hamilelikte devamlı olarak kusulması, anne adayının iştahsızlığına neden olur ve yemek yeme isteğinin kaybolmasına yol açar. Bu da çocuğun sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple çok fazla yemek yeme isteksizliği oluşursa vakit kaybetmeden uzman bir doktora gidilmelidir.

Hamilelikte Sarı Su Kusma Durumu Nasıl Geçer?

  • Kusma bazen mide boş haldeyken bile olabilir. Mide boş olduğundan dolayı, mide öz suyu denilen sarı su çıkar. Bu sebeple mide boş bırakılmamalıdır. Mide öz suyunu emen sarı leblebi, kızarmış ekmek, ayva ve tuzsuz peynir yenilmesi mide bulantısına iyi gelebilir.
  • Küçük bir lokma dahi olsa yiyecek tüketilmeye çalışılmalıdır ve daha çok katı yiyecekler yenilmelidir.
  • Öğünlerde sık ve küçük porsiyonlar yenilmesi tercih edilmelidir.
  • Hamile kadınların bol miktarda baharat ve yağ içeren gıdalardan uzak durmaları gerekir. Hafif, az yağlı ve az kalorili sebze ve meyveler tüketilmelidir.
  • Hamilelikte sarı su kusma sorununun asıl sebebi mide bulantısıdır. Mide bulantısını engellemek amacı ile çaya ya da içeceğe limon dilimlenerek içilebilir. Böylece mide bulantısının azaldığı görülebilir.
  • Bol bol sıvı tüketmek oldukça önemlidir. Hamile kadınlar gün içerisinde mutlaka en az 1-1,5 litre olacak şekilde su tüketmelidir.
  • Sabahları kusma sorunu daha çok gözlemlendiğinden dolayı, uyanınca baş ucunda hafif tuzlu kraker ya da bisküvi gibi gıda ürünlerinin bulundurulmasında yarar vardır.
  • Bu sürede anne adayları mide bulantılarını hafifletmek için önlemler alabilirler, mide bulantısı büyük bir hastalık olmadığı için büyük bir tedavi de gerektirmez. Oluşan rahatsızlığı hafifletme amaçlı kullanılacak ilaçlar bulunsa dahi, doktor reçete etmeden ve çok mecbur kalmadıkça ilaç kullanılmaması gerekir.
  • Hamilelikte sarı su kusma sorununun tedavi yöntemleri uygulandığı halde, mide bulantıları ve kusmalar halen devam ediyorsa, muhakkak uzman bir doktora başvurulması önerilir.
  • Hamile kadınlar gebeliğin ilk üç-dört ayında sarı su kustukları zaman çok fazla endişe etmemelidirler. Yukarıda bahsedilen önlemleri ve tedavi yöntemlerini uygulayarak bulantıyı ve sarı su kusma sorununun vermiş olduğu rahatsızlığı giderebilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.