Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Serum Takılması Zararlı mı?

Hamilelik dönemi bütün hamile kadınlar için hem çok önemli hem de çok özel bir durumdur. Bunun yanı sıra bazı hamile kadınlar için de oldukça zor bir dönemdir. Çünkü her kadın hamilelikte aynı sıkıntılarla karşılaşmaz. Bazı kadınlar bu dönemi oldukça rahat geçirirken bazı kadınlar için zor geçen bir süreç olur. Bu durumun kadından kadına farklılık göstermesi de kadınların biyolojik ve fizyolojik özelliklerinin birbirlerinden farklı olmasıyla açıklanabilir.

Bu farklılıklara bebeğin gelişimsel süreci de eklendiği zaman dönem daha sıkıntılı bir hale gelebilmekte. Hamileliği zorlaştıran bulantı, kusma ve baş dönmesi gibi rahatsızlıklar sonucunda bazen hamilelere serum takılması gerekir. Bu da direkt olarak serum takılmasının bebeğe zararı olur mu veya hamileliği etkiler mi şeklinde soruların ortaya çıkmasına neden oluyor. Eğer sizin de aklınıza bu sorular takılıyorsa, hamilelik sürecinde serum kullanımıyla ilgili oluşturduğumuz bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Hamilelik Nasıl Bir Süreç?

Hamilelik, kadınlara mahsus hem çok özel bir duygu hem de oldukça özel bir dönemdir. 9 ay olan bu süreçte kendi canıyla ve kanıyla beslediği ve içinde her geçen gün daha da büyüyen ve gelişen bir canlıya sahip olma düşüncesi kadını psikolojik, duygusal ve hormonal olarak yoğun bir şekilde etkilerken, bu süreçte gelişimi her gün biraz daha tamamlanan bir canlının varlığı annenin fiziksel olarak da hem yorgun hem de daha hassas bir dönem yaşamasına neden oluyor. Attığı her adımın hem kendi hamilelik sürecini hem de bebeği etkileyebileceğini düşünen anne adayları için ilaç içmek çok da fazla tercih edilmiyor.

Hasta olmak, anne adaylarının hamileyken en çok sakındıkları durumlardan birisidir. Buna rağmen hamilelik süresi boyunca anne adayı zaman zaman sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliyor. Hamilelikte her geçen gün anne için yaşam daha da zor bir hal alır. Bu bazen hamilelikten kaynaklı ağır, bulantı, kusma, baş dönmesi gibi sorunlar olurken, bazen de annenin vücudunun direncine bağlı olarak halsizlik, grip gibi sağlık sorunları olabilir. Annenin biyolojik ve fizyolojik özelliklerine göre sağlık sorunlarının süresi uzamakta veya kısalmakta. Daha zor bir hamilelik döneminden geçen kadınların, bazı durumlarda ilaç takviyesi yapması gerekir. Doktor kontrolü altında bazı ilaçların kullanımının bebeğe ve anneye herhangi bir zararı olmayabiliyor. Hamilelik döneminde en sık kullanılan çözüm yollarından birisi olan, ağrı kesici görevini de serum üstlenir.

Gebelikte Serum Takılmasının Bebek veya Anne Açısından Zararı Var Mı?

Serum, kanın bekletilip pıhtılaşmasının ardından ortaya çıkan şeffaf ve berrak renkteki sıvıdır. Genel olarak bakacak olursak serumun kullanım amacı bir hastalığı iyileştirmek veya hastalıktan korunmak için kanın bir kısmının kullanılması olarak da ifade edilir. Bir çeşit ilaç olarak kabul edilen serum, birçok hastalığın tedavisinde de kullanılıyor.

Serumlar da, eczanelerde satılan veya doktorların önerdiği ilaçlar gibi bir çeşit ilaçtır. Serumların iyileştirici yönleriyle beraber yan etkileri hemen hemen yok denecek kadar azdır. İlaçlı tedavilere göre daha sık başvurulan bir yöntemdir. Serumla ilgili açıklamalara bakıldığı zaman herhangi bir zararının olmadığı yönünde bir karara varılabilir.

Hamilelik döneminde ilaç kullanmaya oldukça tereddütle yaklaşılması gayet normal karşılanan bir durumdur. Kadınlar ilaç kullanmaya çok sıcak bakmasa da, serum uygulamasına doktorlar tarafından karşı çıkılmıyor. Bu dönemde de çok sık sağlık problemleri yaşayanlara doktorlar tarafından serum verilir. Serumun doktorlar tarafından oldukça sık bir şekilde verilmesi, herhangi bir zararının olmadığını gösterir.

Annenin hamilelik sürecine herhangi bir etkisi bulunmayan serumun, bebeğin sağlık durumunu nasıl etkileyeceği de merak edilen bir diğer konudur. Yıllardır uygulanan serum tedavilerine bakıldığı zaman bebeğin sağlık durumuyla ilgili herhangi olumsuz bir etkileşim olmadığı yönünde karara varılabilir. Ayrıca serum takılması her ne kadar zararsız olsa da diğer ilaçların kullanımı gibi doktor kontrolü altında yapılması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.