Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Şiddetli Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Hamilelik dönemi, bebeğin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Gebelik annenin kendisine en iyi baktığı zamanlardır. Yine de anne hastalanabilir. Kullanılacak ilaçların bebeği olumsuz etkilemesi ihtimali düşünülerek, bazı rahatsızlıklar doğal yöntemlerle çözülmeye çalışılır. Öksürükte bunlardan biridir. Belirtmekte fayda var ki, öksürük başlı başına bir hastalık değil, birkaç hastalığın belirtisi ve solunum sisteminin kendini temizleme yöntemidir.

Hamilelikte Öksürük Bebeğe Zarar Verir mi?

Anne adaylarının kafasını öksürüğün bebeğe zarar verip vermeyeceği karıştırır. Hamilelikte öksürük ne kadar şiddetli olursa olsun, bebeğe bir zarar yoktur. Bebek anne karnında, rahim içindeki suda korunaklıdır. Ancak karnın gergin olması öksürük durumunda anneyi rahatsız edebilir. Sırtta ve karnın alt bölgelerinde kasılma ve ağrılar oluşabilir. Genel olarak öksürükten kaynaklı bu ağrıların pek bir zararı yoktur.

Hamilelikte Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük tedavisinde genellikle üç farklı ilaç türü kullanılır. Bunlar öksürüğü bastırmak için kullanılan öksürük şurupları, balgam söktürücüler ve alerji tedavisinde kullanılan antihistaminiklerdir. Bu ilaçların bir kısmının özellikle gebeliğin ilk üç ayında kullanılması sakıncalıdır. Öksürük şikayeti olan hamileler, kesinlikle doktora danışmadan ilaç kullanmamalıdır. Hamilelikte öksürük sorunu yaşayanlar, basit birkaç çözümle kendilerini rahatlatabilirler;

Zencefil

Zencefil, öksürük için birkaç farklı şekilde tüketilebilir. Toz zencefil bir çay kaşığı bal ile karıştırılır. Macun kıvamına gelince yenir. Zencefil tozu ne kadar taze ise o kadar etkili olacaktır. Bir diğer yöntem ise, kök zencefili sıcak suda demleyip çay olarak içmektir.

Siyah Turp

Kış mevsiminde salataların bir numaralı bitkilerinden siyah turp, öksürüğe çözüm için birebir. Bir adet siyah turp güzelce yıkanır. Turpun geniş olan kısmından ince bir tabaka kapak şeklinde kesilir. Tatlı kaşığı yardımı ile turpun içi oyulur. Oyarken ince kısma zarar vermemek önemlidir. Uç kısma küçük bir delik açılır. Bir bardağa yerleştiren turpun içine bal konulur. Kesilen kapak kapatılır. Sabaha kadar beklenir. Bardakta biriken bal ve turp suyunun içilmesi solunum yolunu rahatlatacaktır.

Ihlamur

Ihlamurda hamilelerde güvenle kullanılabilecek bitkilerden biridir. Sıcak suyun içerisine atılan bir tutam ıhlamurun beş dakika kadar demlenmesi beklenir. Sade içilebileceği gibi içine bal da eklenebilir. Aktarlarda iki çeşit ıhlamur satılır. Bunlar yaprak ve çiçek ıhlamurdur. Kullanılacak ıhlamur, eğer bulunabilirse çiçek ıhlamur olmalıdır. Çiçek ıhlamur, yaprak ıhlamura göre daha etkilidir.

Soğan Suyu

Bir adet orta boy soğan ince ince doğranır. Kıyılmış soğana bir yemek kaşığı bal eklenir. İkisi birlikte ezilir. Yaklaşık yarım saat kadar sonra, soğan balla birlikte suyunu bırakacaktır. Soğan suyu ve bal, broşları rahatlatır, öksürüğü hafifletme etkisi vardır.

Nane

Rahatlatıcı etkisi de olan nane, bitkisel tedavilerin vazgeçilmezlerinden biridir. Demleme yöntemi ile hazırlanacak nane çayı, solunum yollarını rahatlatıp, öksürüğü hafifletir. Ayrıca nane çayından çıkan buharı solumak burun ve akciğerlerin açılmasını sağlar.

Kekik

Soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan kekik aynı zamanda balgam söktürücü özelliği ile de bilinmekte. Kekik eğer varsa solunum yollarında bulunan enfeksiyonun da hafiflemesini sağlar. Öksürük için kekik çayı içilebilir. Çayın tadı acı gelirse içine bal ekleyerek tüketilmesinde sakınca yoktur.

Zerdeçal

Kuru öksürüğe iyi gelen bitkilerden biri de zerdeçaldır. Yoğun miktarda E ve C vitamini içerir. İltihap azaltıcı ve antioksidan yönleri kuvvetlidir. Zerdeçal ılık sütün ya da suyun içerisine karıştırılarak içilebilir. Zerdeçal, zencefil ile karıştırılırsa etkisi daha fazla olur.

Karabiber-Bal

Karabiber bal karışımı da kuru öksürüğe iyi gelen, gebelikte rahatlıkla kullanılabilecek karışımlardandır. Bir çay kaşığı öğütülmüş karabiber, bir tatlı kaşığı bal ile karıştırılır. Karabiber taze çekilmiş olursa etkisi daha iyi hissedilir. Bunun için toz karabiber yerine, evde de öğütülebilen tane karabiber tercih edilmelidir.

Yukarıda anlatılan bitkisel destekler gebelik döneminde anne ve bebeğe zarar vermeyen bitkilerden seçilmiştir. Bunlar dışında öksürük tedavisinde kullanılan bazı bitkiler gebelik döneminde zararlıdır. Bunların başında adaçayı ve meyan kökü gelir. Her ihtimale karşı, zararsız olsa da bitkilerin bile gebelik döneminde doktor onayı olmadan kullanılması sakıncalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.