Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Sigara Kullanmanın Zararları

Hamilelik dönemi bir anne adayının heyecanla bebeğini beklediği en özel geçen bir süreçtir. Bu süreçte bebek tamamen annesine bağlı olduğu için, annenin her şeyinden etkilenir. Özellikle de annenin beslenme ve alışkanlıkları bebeği olumlu ya da olumsuz olarak etkiler. Sigara da maalesef bu alışkanlıklardan biridir. Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda hamilelikten önce sigara kullanana annelerin, hamilelik döneminde de buna devam ettikleri ortaya çıkmaktadır. Hatta birçok anne hamilelik bitiminde ve emzirme döneminde de sigaraya devam etmektedir. Çünkü gebelikte sigara kullanımı genellikle annenin sigara alışkanlığının öncesine dayanmasıdır. Kadınlar arasında ergenlik döneminde başlayan sigara içme alışkanlığı, evlenme döneminde ve sonrasında da devam etmektedir. Sigara kullanan bayanların yüzde elli ile yetmişi  hamilelik döneminde de sigara içmeye devam ettiği, araştırmalar sonucunda saptanmıştır.

Hamilelik döneminde sigara kullanmak hem anne hem çocuk için son derece tehlikeli ve zararlıdır. Sigara içerisinde 4000 ne yakın kimyasal madde içermektedir. Başta annenin  solunum sistemi olmak üzere  kalp, damar ve vücudun diğer organları üzerinde de olumsuz etkisi vardır.

Anne karnında sigaradan etkilenen bebekler oksijen yetersizliği yaşamaktadırlar. Buna bağlı olarak da doğum sırasında bebeğin kolaylıkla sıkıntıya girebileceği bir durum ortaya çıkmaktadır. Sigaranın içerisinde bulunan nikotin yağda eriyebilen bir maddedir. Bebek plasenta ve aracılığı  ile annesinden beslenmektedir. Sigara içen annenin bebeği bu sebeple yeteri kadar oksijen taşınamadığından dolayı bebek beslenemez ve gelişemez. Karbonmonoksit ve  nikotin plasentayı  geçip bebeğe ulaşabilir. Sigara içen annelerin vücudundaki nikotin, bebeğe geçen nikotinden daha düşüktür. Yani nikotinin fazlası maalesef henüz doğmamış bebeğe geçmektedir. Dolayısıyla sigara içen annenin bebeği, normal bir annenin bebeğine kıyasla gelişme geriliği fazladır  ve beslenme problemi vardır.

Bebek her şekilde annesine bağımlı olduğu için, annenin her türlü durumundan olumlu ya da olumsuz olarak etkilenmektedir. Hamilelik döneminde anne adayı sigarayı bırakırsa bebek de bu durumdan olumlu etkilenir. Anne sigarayı bıraktığında, annenin kanı zehirli maddelerden arınmaya başlar ve bebeğine bol miktarda oksijen gitmeye başlar. Bu nedenle anne adayı hamileliğin hangi aşamasında olursa olsun sigarayı bırakmada geç kalmamıştır. Ne kadar önce olursa bu anne ve bebek için o kadar hayati önem taşımaktadır. Sigara öncelikli hamileliğin ilk on ikinci safhasına kadar olan dönemde bırakıldığı zaman, anne karnındaki bebek diğer dönemlere göre daha az zarar görür. Anne adayı unutmamalıdır ki tek bir sigara bile bebek için zarar teşkil etmektedir.

Hatta, eğer anne adayı iradi davranabilirse hamilelik gerçekleşmeden önce sigara azaltılarak bırakılmalıdır. Mümkünse bu süreç gebelik gerçekleşmeden en az üç ay önce başlamalıdır.

Sigaranın Anne Adayı Üzerindeki Fizyolojik Etkileri

Akciğerler sigara kullanımıyla daraldığı için, ciğerlere daha az hava girer ve buna bağlı olarak nefes almada zaman zaman güçlük yaşanır. Damarlar sürekli daraldığı için tansiyonun  yükselmesine sebep olur bu durum da hamilelikte anne ve bebek için son derece tehlikelidir. Nabız olması gerekenden daha hızlı atar ve bu durum anne adayını sıkıntıya sokar. Olası  hamilelik bulantıları sigaranın kokusu ve içindeki maddeleri yüzünden daha da artar. Bu durumda anne adayının iştahı kapanabilir ve yemede problem çıkabilir. Oysaki hamilelikte dengeli ve düzenli beslenme anne ve bebek açısından çok önemlidir. Ayrıca sigara kullanmak çabuk yorulmaya neden olur. Anne adayı normalden farklı güçsüz ve enerjisizdir. Sigara kullanan annelerin koku ve tat alma duyularında azalma meydana gelir.

Gebelikte Sigara Kullanmanın Plasenta Üzerindeki Etkisi

Hamilelikte sigara kullanmak  anne karnındaki bebeği saran zarın erken dönemde yırtılmasına yol açabilir. Ayrıca  aşırı vajinal kanama yaşanabilir. Yine sigara kullanımı  plasentanın anneye  doğru şekilde yerleşmemesine ya da erken zamanda ayrılmasına neden olur

Sigaranın Bebek Üzerinde Etkileri

Hamilelikte erken doğum tehdidini arttırır. Gebelik sırasında düşük tehlikesi çok fazladır. Bebek anne karnında henüz tam gelişmeden düşük kilolu doğmasına neden olabilir ki düşük kilolu bebeğin hayat tutunması daha zordur. Gebelik sırasında kanamalara bağlı olarak, bebeğin kaybedilme riskini arttırır. Bebeğin yeni doğan döneminde  ölme riskini arttırır. Doğumla birlikte bir çok hastalık bebekte görülebilir. Lohusalık döneminde annenin süt oranını azaltır. Bebekte pnömoni ve bronşit olma riskini arttırır. Bebeğin doğum sonrasında yoğun bakım ünitesine ihtiyaç duyulabilir. Bebekte kalp anormallikleri  görülme riski fazladır. Bebekte karın duvarında anormallik görülebilir. Yarım damak dudak yapısı oluşabilir. Bebeğin göğüs kafesi gelişmemiş vaya eksik olabilir. Bebeğin kürek kemikleri anormal gelişmiş olabilir. Kusurlu omurga ve böbrek oluşabilir. Bebekte  zeka geriliği görülebilir. Cilt  yapısı aşırı ince alabilir ve cildin altındaki yağ tabakası eksik olabilir. Sigara kullanan annelerin çocuklarında ileride, hiperaktif   görülme olasılığı vardır. Anneleri sigara kullanan bebeklerin soluk almanın durma riski son derece fazladır. Sigara kullanan annelerin bebeklerinde beşik ölümü adı verilen ani bebek ölümü riski, normal bir annenin bebeğine oranla iki kat fazladır.

Sigara kullanan annelerin bebeklerinde büyüme çağında boy uzama problemi yaşanabilir. Sigara bebeğin  anne karnında ölme riskini arttırır. Gebelik sırasında sigaraya maruz kalan bebeklerin büyüdüklerinde sigara bağımlısı olma olasılığı fazladır. Sigara kullanan annelerin bebekleri sık sık hastalanırlar ve hastane gibi kalabalık ortamlara girmek, ilaç tedavisi almak zorunda kalırlar.

Sigara Kullanmanın Emzirme Dönemine Etkileri

Sigarada bulunan nikotin gibi kimyasal maddeler anne sütü ile bebeğe geçmeye devam eder. Sigara anne sütünde bulunan ve bebek için faydalı olan C vitamini miktarını azaltır. Sigara süt üretimini azaltarak, bebek için  en faydalı olan anne sütünden gerektiği kadar yararlanmasına engel olur .Sigara kullanan annelerde genelde iştahsızlık görüldüğü için, bebeklerde doğumdan sonra yeteri kadar beslenemez. Sigara kullanan annelerin sütündeki besleyicilik oranı daha azdır. Sütün kalitesi düştüğü için, daha erken ek gıdaya yada mamaya geçiş  gerekebilir. Sigara bazı annelerde sütün kokusunu ve tadını değiştirebilir. Böyle bir durumda bebek annesini emmeyi tamamen reddedebilir. Sigara kullanan annelerin bebeklerinde emmeden sonra daha çok kusma, kolik, gaz  ağrıları gibi  rahatsızlıklar  görülebilir.

Eğer anne sigarayı bırakamıyorsa en azından şu tedbirleri almalıdır:

Sigara içtikten sonra ne kadar çok vakit geçerse sütteki nikotin oranı o kadar azalmaktadır. O  yüzden sigara içtikten hemen sonra bebek emzirilmemelidir. En az bir iki saat beklenmelidir. Evde yada arabada bebekle aynı ortamda sigara içilmemelidir. Sigara mümkün olduğu kadar açık  alanda içilmelidir. Gün içerisinde mümkün olduğu kadar az sigara içilmelidir. Emzirirken bir taraftan sigara kesinlikle içilmemelidir. Çünkü bu esnada bebeğin küçücük ciğerleri sigara dumanından çok etkilenecektir. Sigara içilen ortam mutlaka düzenli havalandırılmalıdır. Hatta sigara içtikten sonra eller yıkanmalı, kıyafet değiştirilmelidir. Çünkü sigara dumanı kıyafete ve cilde çok siner. Nikotin seviyesi daha düşük olan sigaralar tercih edilebilir. Mutlaka bir uzmanla ya da sigarayı bırakma danışma hattıyla irtibata geçilip, profesyonel yardım almak gereklidir. Unutulmamalıdır ki sigara bir bağımlılıktır ve eğer insan isterse bunu başarabilir. Özellikle de minicik bir bebeğin hayatı ve sağlığı söz konusu ise bu yapılmalıdır. Eğer bu durumlara dikkat edilmez de bebek pasif içici durumuna geçerse, bebekte zatürre, bronşit, astım, ani ölümler gibi sorunlar artabilir.Bu durumda hayata yeni tutunmaya çalışan bebek için son derece zararlıdır.

Sigarayı  Bırakmanın Bebek İçin Faydaları

Bebeğinizin zamanından önce doğmasını engellemiş olursunuz. Bebeğin düşük kilolu olması engellenir. Bebeğin ciğerlerinin daha iyi gelişmesine katkı sağlanış olur. Bebeğin herhangi bir sağlık sorunu ile doğma riski azaltılmış olur. Bebeğin sigara bağımlısı olma riski azalır. Her şeyden önemlisi evinize sağlıkla bebeğinizle dönme şansınız yüksektir.

Sigarayı Bırakmanın Anne İçin Faydaları

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirdiğiniz için suçluluk duygusu yaşamayacaksınız. Kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Öksürmeniz, nefes alışınız düzene girecek. Kanser olma riskiniz, kalp krizi    ve felç geçirme riskiniz azalacak. Ailenizle ve bebeğinizle mutlu bir hayat geçirebileceksiniz. Sigara dumanına maruz kalmaktan kurtulacaksınız. Sağlıklı dişlere ve vücuda sahip olacaksınız. Çocuğunuza büyüdüğünde iyi bir rol model olacaksınız.

Sigara için ayırdığınız parayla aile bütçesine katkı yapabilir daha güzel şeyler için birikiminizi harcayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.