Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Sinüzit

Anne adaylarının hamilelik döneminde çeşitli sebeplere bağlı olarak sinüs enfeksiyonu ortaya çıkmaktadır. İnsan vücudunda yer alan sinüslerin iltihaplanması ve aynı zamanda şişmesi, mukusun rahat bir şekilde dışarı atılmasını engellemektedir. Hamile olmayan sinüzit hastalığına sahip olan bireylerde bu enfeksiyona bağlı olarak birtakım belirtiler ortaya çıkmaktadır. Fakat anne adaylarının hamilelik sürecinde sinüzit belirtilerinin çok şiddetli bir şekilde yaşanması sadece hormonlardan kaynaklanmaktadır. Anne adaylarının hamilelik sürecinde ortaya çıkan sinüzit enfeksiyonunda iltihaplanma ve aynı zamanda burun tıkanıklığı da oluşmaktadır. Burun tıkanıklığı, yanak, göz ağrısı ve aynı zamanda basınç gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu tür enfeksiyon genel olarak soğuk algınlığına bağlı ise, virüs, mantar ya da sinüzit hastalığına neden olabilir.

Anne adaylarının hamilelik sürecinde burun akıntısı ve aynı zamanda burun tıkanıklığı çok fazla yaygın bir şekilde görülmektedir. Hamile olan kadınların yüzde otuzundan daha fazla bir oranda grip gibi viral bir enfeksiyon ve aynı zamanda alerji sebebi olmadan burnun iç kısmında ödem ve tıkanıklık olmaktadır. Bu duruma hamilelik nezlesi adı verilmektedir. Bu durum hamileliğin erken döneminden itibaren, ikinci ayında başlayabilir ve aynı zamanda hamilelik süreci boyunca daha kötüye gidebilir. Burun mukozasında tıkanıklığın ortaya çıkması sonucunda doğumdan sonra hafiflemektedir ve doğum sonrası iki haftaya kadar tamamen yok olmaktadır.

Hamilelikte Sinüzit Neden Olur?

Anne adaylarının hamilelik sürecinde sinüzit hastalığı çok fazla görülmektedir. Bu durum kış aylarında sıcaklığın çok düşmesi ve soğuk havada birtakım bakteri, virüs ve mikropların çoğalması sonucunda daha sık ortaya çıkmaktadır. Sinüzit hastalığında ortaya çıkan birtakım belirtilerin gerçek nedeni enfeksiyon ya da hamileliğe bağlı olarak hormonların değişimi olup olmadığını anlamak bazen zor olabilir. Çünkü burun içerisinde yer alan kan damarları ve aynı zamanda zar yapısı da hamileliğe bağlı olarak şişme durumu ortaya çıkabilir. Bu durumda hasta olmasanız bile burnunuzdan nefes alıp verirken çok zorlanırsınız. Fakat sinüs enfeksiyonunun kısa bir iyileşme süreci bulunmaktadır.

Önemli olan, hamilelikte sinüzit belirtilerinin ana nedeninin bir enfeksiyon ya da hormonlarınızdan kaynaklanıp kaynaklanmadığının doktor tarafından teşhis edilmesidir. Saman nezlesi gibi bazı alerjik rahatsızlıkları olan hamile kadınların sinüzit hastalığına yakalanma riski daha yüksektir. Anne adayının hamilelik sürecinde sinüs tıkanıklığı çok sık bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Hamile olan kadınların yaklaşık olarak üçte birinde sinüs ortaya çıkabilir.

İnsan vücudunda yer alan kan hacmi anne adayının hamilelik sürecinde sinüs tıkanıklığının farklı bir nedeni arasında yer almaktadır. Burun içerisinde yer alan küçük damarlar bulunmaktadır. Kan hacminin yüzde kırk oranında artması sonucunda buruna şişme ve aynı zamanda sinüslerde tıkanıklık ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra sık sık burun kanaması olan hamile kadınlarda burun kanamasında da artış görülmektedir.

Hamilelikte Sinüzit Belirtileri

Anne adayının hamilelik sürecinde vücudunda yüksek miktarda östrojen ve aynı zamanda progesteron hormunu burun içerisinde yer alan mukozanın şişliğinin artmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda burun salgılarını da arttırmaktadır. Hamilelik sürecinde anne adayının vücudunda dolaşan kan miktarı da buna bağlı olarak artmaktadır. Bu durum da burun içerisinde yer alan ince damarların şişmesine ve dokuda tıkanıklığa neden olmaktadır. Tüm bunlar hamilelikte sinüzite neden olmaktadır.

Anne adayının hamilelik sürecinde burnunda renksiz ya da beyaz sulu bir akıntı varsa, bunun yanı sıra başka semptomlarda görülüyorsa sinüzit hastalığı ortaya çıkmaktadır. Burun tıkanıklığından dolayı nefes almada vermede güçlük yaşama, geceleri uyumada zorluk ve aynı zamanda baş ağrısı yapmaktadır. Fakat bazı belirtiler diğer hastalıkların belirtileriyle aynı olması açısından, farklı hastalıklarla da karıştırılabilir. Eğer anne adayında burun tıkanmasının yanı sıra, aynı zamanda hapşırma, öksürme, boğaz ağrısı, bademciklerin şişmesi, hafif bir vücut ağrısı ve aynı zamanda ateş varsa sinüzit durumu ortaya çıkmaktadır.

Eğer sinüzit hastalığınız varsa, sinüsler iltihaplı olması nedeniyle bir miktar şişme yapmaktadır ve bu durumda anne adayında şiddetli baş ağrısına neden olmaktadır. Anne adayının hamilelik sürecinde ortaya çıkan sinüzitin birtakım belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler, virüslerin sebep olduğu enfeksiyonlar, çok sık bir şekilde görülen viral enfeksiyonlar gribe neden olmaktadır. Sinüzitin belirtileri arasında bakteriyel enfeksiyon da bulunmaktadır. Bakteriyel enfeksiyon, bir üst solunum yolu enfeksiyonun yedi ya da on gün daha uzun devam etmesi durumunda, viral enfeksiyon ortaya çıkmaktadır. Anne adayının hamilelik sürecinde sinüzit belirtilerinden birisi de nezledir. Nezle, burunda sürekli akıntı olması durumunda, bu bölgede enfeksiyonun ortaya çıkması için sinüzite neden olmaktadır. Sünizitin diğer belirtisi ise alerjik sebeplerden olan diş enfeksiyonudur. Sinüzitin ilerleyen aşamalarında az da olsa virüslü bir dişten dolayı kaynaklanmaktadır.

Hamilelikte Sinüzit Tedavisi

Anne adayının hamilelik sürecinde sinüzit gibi bir rahatsızlığın olması durumunda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuz burun içerisinde nelerin olduğu görmek için nazal endokskopi yapması gerekmektedir. Eğer sinüzti alerji kaynaklı ise, bazı alerji testlerinin yaptırılması gerekmektedir. Anne adayının hamilelik sürecinde ortaya çıkan sinüzit bebeği hiçbir şekilde etkilememektedir. Fakat anne adayının hamilelik sürecinde sinüzit hastalığından kısa bir sürede kurtulabilmeleri için mutlaka dinlenmeleri, sinüzite iyi gelen vitaminler ve aynı zamanda besinlerle insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sisteminin güçlendirilmelidir. Anne adayının hamilelik sürecinde uzun süre sağlıklı kalmak için bulaşıcı özelliği olan üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarına sahip olan kişilerden uzak durmaları gerekmektedir. Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçınmaları gerekmektedir. Sigara dumanı ya da kirli havanın çok olduğu ortamlarda çok bulunmamaları gerekmektedir. Eğer herhangi bir besine ya da maddeye karşı alerjiniz varsa, alerjinizin tekrarlamasına neden olan ortamlardan uzak durmaya çaba gösterin. Herhangi bir enfeksiyona karşı da bağışıklık sisteminizin işlevini daha iyi yerine getirebilmesi için vitamin ve mineral oranı yüksek olan besinleri daha çok tercih etmeniz gerekmektedir. Kişisel temizliğinize ve hijyeninize normalden çok daha fazla önem gösterin. Soğuk algınlığından olabildiğince kendinizi korumanız gerekmektedir.

Anne adayının hamilelik süreci boyunca sinüzit hastalığını tedavi etmek ve aynı zamanda tıkanan sinüsleri açmak için sinüzit belirtileriyle bebeğinizi hiç riske armadan doktorunuzun kontrolünde birtakım doğal yöntemlerle tedaviye katkı sağlayabilirsiniz. Anne adayının hamilelik süreci boyunca ilaç kullanması sakıncalı olduğu için sinüzit hastalığını doğal yöntemlere tedavi etmeniz gerekmektedir. Ama yapacağınız ya da uygulayacağınız her yöntemin bebeğe zarar verme ihtimali bulunmaktadır, bunun için atacağınız her adımda mutlaka doktorunuzu bilgilendirmeyi unutmayın, doktorunuzun önermediği hiçbir şeyi yapmayın. Anne adayının hamilelik sürecinde sinüzitten ya da gripten korunmak için ayaklarınızı ve aynı zamanda başınızı da sıcak tutmanız gerekmektedir. Soğuk kış günlerinde beresiz bir şekilde dışarı çıkmayın. Her duştan sonra havluyla saçınızı sarın ve uzun bir süre bekleyin. Saçınız ıslakken saçınızı saç kurutma makinesi ile kurutmayın, önce biraz saçınızın havlu içerisinde kurumasını bekleyin. Daha sonra saç kurutma makinesi ile saçınızı kurutabilirsiniz. Sinüzitin temel sebebi baş kısmın soğuğa çok fazla maruz kalmasıdır. Sinüzitte ağrılar ortaya çıktığında sıcak uygulama yaparak biraz hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz. Gece uyuduğunuz oda soğuk oluyorsa, uyurken de bere takabilirsiniz. Baş kısmınızı soğuktan korumaya çaba gösterin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.