Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Su Fazlalığı Ne Anlama Gelir?

Hamilelik; neslin devamın sağlayan en önemli süreçlerden biri. Bu dönemde anne adayları hem bedenen hem de ruhen büyük bir değişimin içerisine girer. Bedeninde bir canlıyı büyütmek, onu en sağlıklı halde dünyaya getirmek çok büyük bir sorumluluktur. Bu yüzden annelerin hamilelik sürecinde doğru ve sağlıklı beslenmeye, sigara alkol gibi alışkanlıkları bırakmaya ve hamileliğe faydalı sporlar yapmaya özen göstermelidir.

Bu sayede bebeğin gelişimi daha sağlıklı olacak ve doğum da az risk içerecektir. Fakat hamilelik sürecini doğru geçirmeyen kişilerde, sahip olunan bazı hastalıklar ve bebekteki sorunlar hamilelikte problemlere neden olur. Bu problemlerden biri de hamilelikte su fazlalığıdır. Bu durum bazı annelerin başına gelen ve hamileliği riskli bir hale getiren durumlardandır.

Hamilelikte Su Fazlalığının Anlamı Nedir?

Hamilelikte Su Fazlalığı Ne Anlama Gelir?

Hamilelik sıvısı dediğimiz şey aslında ”amniyon sıvısı”dır. Hamilelikte bebek dışı zar ile çevrili bir kese içinde bulunur. Bu kesenin adı amniyon kesesidir, kesede aminyon sıvısı vardır. Amniyon sıvısı bebeği dış etkenlere karşı korurken, kas ve kemik sisteminin oluşmasına yardım eder. Anne karnında bebeğin ayrıca rahat hareket etmesine de fayda sağlar. Bu sıvı miktarı bazı dönemlere artış ve azalış gösterebilir.

Normal şartlarda yarım litre gibi bir miktar olan amniyon sıvısı, sabit değildir. Sürekli olarak emilir ve yeniden üretilir. Anne karnındaki amniyon sıvısının kaynağı bebeğin böbrek ve akciğerleridir. Bebek gelişim sürecinde bu sıvıyı yutar ve plasenta aracılığı ile dolaşım sisteminize kazandırılır. Ayrıca bebeğin vücut sıvıları ve idrarı da amniyon sıvısının büyük kısmını oluşturur. Bazı hamileliklerde amniyon sıvısının miktarında değişimler görülür.

Polihidroamnios yani amniyotik sıvı hacminin normalden fazla olması durumudur. Bu durum halk arasında hamilelikte su fazlalığı olarak adlandırılır. Normal hamilelik sürecinde amniyon sıvısı gebeliğin 32. haftasında en fazla miktardadır. Gebelikte 36. haftada 1 litre olan bu sıvı 42. haftaya kadar sabit bir biçimde azalması beklenir. Polihidroamnios durumu yaşayan hamilelerde 40. haftada amniyon sıvısının 2. litre civarında olması riskli bir durumdur. Hem annenin hem de bebeğin zarar görmesine neden olabilir.

Polihidroamniosun Nedenleri Nelerdir?

Polihidroamnios durumu anneden veya bebekten kaynaklı olabilir.

  • Anneden kaynaklı Polihidroamnios oluşmasının en büyük nedeni annenin şeker hastası olmasıdır.
  • Bebekten kaynaklı Polihidroamnios nedenleri ise;
  • Sindirim sistemi sorunları,
  • Yutma bozuklukları,
  • Kromozom anormallikleri,
  • Kalp yetmezliği,
  • İkizden ikize transfüzyon sendromu,
  • Konjenital enfeksiyonlar,
  • Rh izoimmünizasyonu gelişen gebelikler,
  • Nedeni saptanamayan sebepler.

Polihidroamnios problemi bazen hiç belirti vermeden anne ve bebeğin tehlike içinde hamileliğe devam etmesine neden olurken, görülen diğer belirtiler şunlardır; rahimde kasılmalar, rahimde aşırı ve hızlı büyüme ile karın bölgesinde rahatsızlık ve gerginlik. Bu belirtiler Polihidroamnios habercisi olabileceği gibi başka hastalıkların da etkileri olabilir.

Polihidroamnios Tanı, Tedavi ve Sonuç Aşamaları Nasıldır?

Hamilelikte Su Fazlalığı Ne Anlama Gelir?

Hamilelikte artan amniyon sıvısı yukarıda bahsettiğimiz belirtiler ile kendini gösterebilir. Bu durumda mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Polihidroamnios tanısı, ultrason görüntüleme yöntemi ile konur. Eğer annede Polihidroamnios durumu söz konusu ise anne hemen tedaviye alınır.

Polihidroamnios tedavisinde hem anne için hem de bebek için ön inceleme yapılır. Sorunun anneden mi, bebekten mi kaynaklandığı tespit edilir. Bu amaçla sık sık ultrason yardımı ile incelemeler yapılır. Sıvı alımı yapılarak sıvının miktarına bakılır. Eğer sorun anneden kaynaklı ise annenin hastalığına yönelik tedavi uygulanır. Eğer sorun bebek kaynaklı ise, bebeğin idrar miktarı azaltılmaya çalışılır. Bu amaçla ilaç tedavisi uygulanır. Diğer yandan artan amniyon sıvısını kontrol altına almak için ”amniyosentez” yani amniyon sıvısını azaltma işlemi uygulanır. Eğer Polihidroamnios annenin hayati açıdan risk oranın arttırıyor ise gebelik sonlandırabilir.

Polihidroamnios anne ve bebeği oldukça riske sokan bir durumdur. Amniyon kesesinde kontrolsüz artan amniyon sıvısı; rahmin fazla gerilmesine ve zarlara baskı yapmasına neden olur. Baskı ile yırtılan amniyon zarı erken doğuma neden olur. Polihidroamnios ayrıca erken doğum riski ile bebekte bazı sorunlara neden olur. Amniyon zarının yırtılması ile aniden boşalan amniyon sıvısı plasentanın zamanından önce ayrılmasına neden olur. Bebeğin kordon ile beraber vajinadan sarkmasına neden olabilir. Bu durum bebeği ve anneyi büyük riske sokar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.