Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Tiroid Hastalığı

İnsan vücudunun en önemli dokularından biri olan tiroit, boynun ön kısmında ve gırtlakta bulunan kıkırdağın alt kısmında yer alan H şeklinde olan endokrin bezine verilen isimdir. Yaklaşık olarak 5 cm uzunluğunda ve aynı zamanda 30 gramdan daha hafif bir doku olan tiroidin kana kırmızı rengi vermek ve insan vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu hormonları üretme gibi işlevleri vardır.

Hamilelikte Tiroid Hastalığı Nedir?

tiroid

Hamilelik süreci çok ciddi beslenmenin var olduğu ve kişisel birçok alanda çok dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Bu süreçte beslenmeye ve diğer alanlarda yer alan faktörlere dikkat edilmediği sürece birçok hastalık ortaya çıkabilir. Tiroid hastalığı ise çok farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Hamilelik gibi çok önemli bir dönemde, sürekli büyüyen fetüse ciddi zararlar verebilir. Tiroid hastalığı genel olarak her kadında oluşabilecek nitelikte bir hastalıktır. Tiroid hastalığı hamilelik sürecinde ve sonrasında anne adayının sağlığını kötü bir şekilde etkiler. Hastalığın verdiği zarar hamilelik sonrasında bile aşılamayabilir. Hamilelik süreci boyunca anne adayının vücudu tarafından iki önemli hormon üretilir. Bu hormonlar, koryonik gonadotropin ve aynı zamanda östrojen olarak bilinir. Bu iki hormon insan vücudunun kanında bulunan tiroit hormonunun değerini etkiler ve normal seviyede olmasına yardımcı olur.

Hamilelikte Tiroid Hastalığı Neden Olur?

tiroid

İnsan vücudunun en önemli sistemlerinden biri ve vücudun koruyucu kalkanı işlevine sahip olan bağışıklık sistemi, vücuda girmeye çalışan yabancı maddelere karşı önlem alır. Yabancı maddeler vücuda girdiği zaman, onlarla savaşarak, etkisiz hale getirir. Bazı otoimmün hastalıkların ortaya çıkması durumunda, bağışıklık sistemi vücudun kendi hücrelerini tanıyamayarak, saldırır ve yok eder. Bu tür hastalıklar hamilelik süresinde hipertiroid gibi hastalıkların oluşmasına yol açar. Hamileliğin ilerleyen zamanlarında, anne adaylarında hipertiroid gibi sağlık sorunları görülebilir. Anne adayının hamilelik sürecinde bedensel değişime bağlı olarak tiroid hormonu sürekli yüksek seviyede olur. Tiroid hormonunun daha fazla üretilmesiyle birlikte bu hastalık ortaya çıkar. Bu hastalık bazı kötü etkilerin ortaya çıkmasına neden olur. Hamilelik sürecinde hipertiroid hastalığının nedenleri arasında Graves hastalığı, toksik adenom ve subakut tiroit gibi sağlık sorunları yer alır. Graves hastalığında, bağışıklık sistemi tiroksin üretmek için tiroit bezlerine saldırır. Bu durumda otoimmün hastalık ortaya çıkar. Toksit adenom ise nodüller tiroid bezi içerisinde gelişir ve böylece tiroit hormonunu salgılar.

Hamilelikte Tiroid Hastalığının Belirtileri

Tiroid hastalığında birçok belirti meydana gelebilir. Tiroid hormonu seviyesinde artış olur. Bu da tiroidin büyümesine neden olur. Aynı zamanda yorgunluk, kusma, bulantı, kalp atış hızının artması, ısı toleransında değişiklik, iştahın azalması, baş dönmesi, aşırı terleme, görüşün zayıf bir hale gelmesi, kabızlık, göz etrafında oluşan şişlik, kan şekeri değerindeki artış ve karın ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar. Tiroid hormonun az ya da çok çalışması yorgunluk, unutkanlık ve kilo artışı gibi sağlık sorunlarına yol açar. Tiroid hormonları insan vücudunu düzenleme görevine sahip olup bunun yanında, üreme fonksiyonu ve zeka seviyesi gibi birçok görevi bulunur. Tiroid hastalığında önemli olan herhangi bir sağlık sorununa neden olmadan, erken bir zamanda tedavi edilmesidir. Tiroid hormonunun az ya da çok çalışması gibi durumlarda adet düzensizliği, adet olamama, hamile kalamama, düşük yapma gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Hamilelik sürecinde tiroid hastalığının oluşması fetüsle ilgili çok ciddi sağlık sorunlarına, konjestif kalp yetmezliği, düşük, düşük doğum ağırlığı, hamilelik sürecinin son ayına kadar kan basıncının sürekli yüksek olması, erken doğum riski ve düşük doğum ağırlığına yol açar. Anne adayının hamilelik sürecinde Graves gibi hastalığı varsa, tiroid hormon seviyesi normal değerlerde bile olsa kanında yer alan TSİ antikorlarının şansı bulunur. Hamilelik döneminde annenin ürettiği TSİ antikorları, plasenta arasında seyahat eder ve aynı zamanda bebeğin kan akışına dahil olabilir. Bu durumda fetal tiroid bir uyarıcı niteliğinde olur. Fakat anne adayı anti-tiroid türünde ilaçlar kullanıyorsa, bebeğe tiroid hastalığının oluşma ihtimali düşüktür. Genel olarak hamilelik sürecinde tiroid hastalığı, yeni doğan bebeklerde hipertiroid şeklinde ortaya çıkar. Yeni doğan bebeklerde ortaya çıkan tiroid hastalığı kalp atışının hızlı olması sebebiyle kalp yetmezliği, kafasında yer alan yumuşak alanın daha erken kapanması, kilo almada sorun ve nefes alma gibi sağlık sorunları ortaya çıkar.

Hamilelikte Tiroid Hastalığının Tedavisi

tiroid

Hamilelik gibi önemli bir süreç içerisinde bazı sebeplere bağlı olarak tiroid hastalığı ortaya çıkabilir. Hamilelik dönemi boyunca tiroit hastalığına sahipseniz, hemen tedaviye başlamanız gerekir. Bu tedavi sırasında fetüsün güvenliği daima korunur. Kalp atışının daha yavaş atmasını sağlamak için bazı ilaçlar kullanılır. Fakat TSH değeri düşük ve T4 seviyesi normal ise bu durumda daha farklı bir tedavi yöntemi gerekir. Anne adayının hamilelik sürecinde tiroid hormonlarının hastalığa bağlı olarak eksildiğinde bunun yerine takviye yapılabilir. Hamilelik döneminde tiroid hastalığının tedavisinde en iyi tercih anti-tiroit gibi ilaçların kullanılması. Bu ilaçlar tiroid hormonun üretimin azalmasına yardımcı olur. Ancak tiroit hastalığında kullanılan anti-tiroid hastalığında bazı bilinmesi gereken önemli bilgiler bulunur. Anti-tiroid ilaçlarının düzenli olarak kullanılması sonucunda bazı yan etkileri ortaya çıkabilir. Bunlar özellikle karın ağrısı, cilt yüzeyinde oluşan döküntü, iştahsızlık, yorgunluk, boğaz ağrısı, ateş ve aynı zamanda sarılır gibi. Bu yan etkiler başladığı anda ilacı durdurmanız gerekir. Kan dolaşımında bulunan lökosit alyuvarların sayısının azalması, döküntü ve kaşıntı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Hamilelik süreci boyunca TSH değerinin sürekli olarak ölçtürülmesi gerekir. Hamileliğin ilk ayında TSH ve tiroid hormonları değerleri incelenerek, ilaç dozu arttırılabilir. Eğer tiroid hastalığı hamilelikten önce de bulunuyorsa, hamilelik sürecinde bu hastalık düşük riskini büyük ölçüde arttırır. Tiroit hastalığının tedavisi ile tiroid hormonunun işlevi normal haline dönünceye kadar bütün tehlikeli durumlar ortadan kalkar. Eğer tiroid hastalığının tedavisinde yüksek dozda anti-tiroit gibi ilaçlar kullanılıyorsa, doğum sonrasında bebeğin emzirilmemesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.