Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Titreme Neden Olur?

Hamilelik tüm anne adayları için çok önemli ve özel bir süreç. Hamilelik sürecinde genel olarak tüm vücutta değişimler olur. Bunlardan biri de hamilelikte titremenin olmasıdır. Titreme, insan vücudunda istemsiz olarak meydana gelen bir refleks. Genelde birçok sebebe bağlı olarak ya da vücudun aniden hareket etmesi şeklinde titreme gerçekleşir. Hamilelikte meydana gelen titreme birçok uzman doktorun görüşüne göre, normal değil. Hamilelik sürecinde bazı durumlarda ortaya çıkan titreme, daha çok psikolojik olarak gergin hissedildiği zaman ya da birtakım hastalıklara bağlı olarak kendini gösterir. Hamilelik sürecinde anne adayı hem vücut yapısı hem de duygusal açıdan çok hassas olur.

Hamilelikte Titreme Neden Olur?

hamilelikte titreme

Genelde çoğu insan özellikle üşüdüğü zaman titrer. Ancak hamile olan anne adaylarında durum tamamen farklı. Titreme normal zamanda olduğu kadar masum kabul edilmez. Altında yatan farklı bir sebebin olduğundan sürekli şüphe duyulur. Hamilelik sürecinde zaman zaman ortaya çıkan titreme bağırsak enfeksiyonu sebebine bağlı olabilir. Çünkü hamilelik döneminde anne adayının bağışıklık sistemi çok daha zayıf olur. Bu durum da anne adayının birçok hastalığa daha duyarlı ve açık olduğu anlamına gelir. Hamileler çok sık olarak bağırsak enfeksiyonuna yakalanır.

Titremenin yanı sıra, aynı zamanda ishal ve ateşte varsa, bağırsak enfeksiyonu daha ciddi bir boyutta olabilir. Hamilelikte titreme, ateş ya da ishal gibi şikayetler oluştuğu zaman, doğru bir tedavi uygulanması gerekir. Hamilelikte titremenin oluşmasının bir diğer sebebi idrar yolu enfeksiyonudur. İdrar yolu enfeksiyonu anne adaylarında çok sık görülür. İdrar yolu enfeksiyonu genel olarak tüm idrar sistemini olumsuz bir şekilde etkiler. Aynı zamanda vücutta belirli bir oranda enfeksiyon olduğu için, bu durum anne adayının vücudunda titremeye neden olabilir. Titreme, idrar renginde bulanıklık, idrarın kanlı olması, idrar yaparken zorlanma ve alt karında ağrı gibi şikayetler de görülür.

Hamilelikte titremenin ortaya çıkmasında üst solunum yolu enfeksiyonlarından olan gribin etkisi olabilir. Titremenin yanı sıra, aynı zamanda öksürük, ateş, halsizlik ve kusma gibi belirtiler de eşlik eder. Anne adaylarında immun sistem baskı altında olduğu için, gribe daha kolay yakalanır. Aynı zamanda hamilelik döneminde bağışıklık sistemi daha zayıf olduğu için, çok basit görülen grip bile tehlikeli hale gelebilir. Hastalık dönemi daha çok 3 ile 15 gün arasında olur. Daha uzun sürerse mutlaka doktora görünmeniz gerekir.

Gastrointestinal enfeksiyon hamilelerde titremeye neden olabilecek bir hastalık. Anne adaylarında gastrointestinal enfeksiyon sebebiyle, vücutta kusma ve ishale neden olur. Bu belirtilerin yanı sıra, kanlı kusma, susuz kalma, idrarı hissetmeme, baş dönmesi, ateş ve vücutta titreme de ortaya çıkar. Tedavi edilmediği zaman daha ciddi boyutlara gelebilir. Anne adayı kustuktan sonra susuz kalır ve bu durum da kasılma yaşandığı için erken doğum riskinin ortaya çıkmasına neden olur.

Anne adayının hamilelik sürecinde en çok ihtiyaç duyduğu duygu moral ve mutluluktur. Ancak pozitif duygular yaşanmadığı zaman hamilelik süreci tehlikeye girebilir. Hatta anne adayının vücudunda kaygı ya da endişeye bağlı olarak titreme oluşabilir. Anne adayında oluşan titreme, genetik olarak da ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Titreme Nasıl Geçer?

hamilelikte titreme

Anne adayının hamilelik sürecinde titreme ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunudur. Hamilelik sürecinde titreme gibi belirgin bir şikayetiniz olduğu zaman, ilk olarak kadın doğum doktoruna başvurun. Doktor tarafından gerekli olan kan, tiroid ve vitamin testleri yapılır. Anne adayına doktor gerekli gördüğü zaman, sakıncası olmayan ilaçları tavsiye eder.

Eğer enfeksiyon nedeniyle vücutta titreme olduysa, antibiyotik ilaçlar kullanabilirsiniz. Hamilelik gibi ciddi ve önemli süreç içerisinde, anne adayı ihtiyacı oranında vitamin, protein, mineral ve karbonhidrat almalı. Anne adayı bu dönemde birçok besinleri tüketerek, daha çok fayda elde edebilir. Hamilelik sürecinde olumsuz bir etkisi olmayan bitki çaylarını doktorunuza danışarak içebilirsiniz. Hem sakinleştirir hem de vücudunuza belirli bir oranda fayda sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.