Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Tüy Dökücü Krem Kullanmanın Zararı Var Mı?

Hamilelik dişi canlılar için en kutsal görevdir. Bir yavruyu dünyaya getirmek aynı zamanda neslin devamı sağlamak annelerin en değerli özelliğidir. Bu yüzden hamilelik döneminde annenin üzerinde türlü değişiklikler oluşur. Kadınlar 9 ay 10 günlük hamilelik süresinde hormonların farklılaşmasından dolayı olumlu olumsuz birçok değişiklik yaşarlar. Bu değişimler anneye fayda sağlarken zarar da verebilir. Gerçek şu ki hamile bir kadın normal rutininde olan hayatı hamilelikte yaşayamaz.

Çünkü hormonal değişiklikler, annenin vücudunda bir can taşıması dolayısı ile daha farklılaşır. Anne hem beslenmesine hem de yaşayış şekline bebeği için dikkat etmelidir. Bu yüzdendir ki, forumlarda hamile anneler dikkat edilmesi gereken durumları hep tartışıyor. Bu tartışmalardan biri de tüy dökücü kremler ile ilgili. Hamilelikte annenin tüy dökücü krem kullanmasının zararı var mı sorusu çok sık sorulan sorulardan biridir. Bizde bu yazıda bu soruyu ele alarak sizler için yanıtlayalım.

Hamilelikte Tüy Dökücü Krem Zararlı Mı?

hamilelikte tüy dökücü krem kullanmanın zarar var mı?

Hamilelikte hormonların aşırı çalışması hamile annedeki tüylerin bölgesel olarak artmasına neden olur. Çoğu hamile kadın bu dönemde artan tüylerden dolayı şikayetçidir. Annenin karnının büyümesi ve ağırlaşması ile tüylerini kendi yöntemleri ile alan kadınlar zorlanmaya başlar. Bu aşamadan tüy dökücü spreyler, tüy dökücü kremler veya tam anlamda çözüm için lazer epilasyonu tercih edebiliyor. Bu durum hem annenin daha rahat tüylerinden kurtulmasına hem de daha az acı hissetmesini sağlıyor. Fakat bu yöntemlerde annenin maruz kaldığı kimyasallar bebeğin zarar görmesine neden oluyor.

Hamile annelerin bu süreçte özellikle genital bölgenin aşırı hassaslaşmasından dolayı tüy dökücü kremleri tercih ettiği biliniyor. Fakat bu kremler doktor ve uzmanlar tarafından kesinlikle tavsiye edilmiyor. Tüy dökücü kremlerin içeriğinde kimyasal bileşenler bulunur. Hamilelikte bu kimyasal bileşenler deri altından kana karışabilir. Bu kimyasalların yoğunluğuna göre bebek zarar görür. Tüy dökücü kremlerde bulunan ”baryum sülfür ve kalsiyum tyiglokat” kimyasal yapılıdır. Bu kimyasal bileşiklerin annenin vücuduna direkt olarak bir zarar vermese bile uzun vadede bebeğe zarar verebiliyor.

Üst bacak ve genital bölgeye sürekli olarak uygulanan bu tüy dökücü kremler bebeklerin erken doğmasına, bazı doğum anormaliliklere ve düşüğe sebep olur. Bu yüzden hamilelikte tüy dökücü kremleri kullanmayınız. Sadece tüy dökücü kremler değil; makyaj malzemeleri, parfümler, deodarantlar, aşırı kimyasal içeren düş jeli ve şampuanlar ile genital bölge temizleyicileri kullanmamaya özen gösterin.

Hamilelikte Hangi Epilasyon Şekilleri Tercih Edilmeli?

Hamilelikte annenin tüy dökücü krem kullanmasının zarar var mı

Hamile annelerin bebekleri ve kendi sağlıkları için tüy dökücü kremler veya tüt döken spreyler kullanmak yerine başka alternatifler uygulamalıdır. Şimdi size bunlardan bahsedelim.

Jilet Kullanımı; hamilelik süresince annenin en güvenli tüy alma yöntemi olarak jiletle epilasyon yöntemini tercih edebileceğini söyleyebiliriz. Hamileliğin son ayların kadar jilet yardımı ile temiz ve zararsız bir şekilde hamile anne tüylerinden kurtulabilir. Fakat jilet kullanırken jiletin temiz olmasına ve kendini yaralamamaya özen göstermesi gerekir. Bir kesik veya yara oluşması halinde tentürdiyot ile kanamalı bölgeyi temizlemesi halinde enfeksiyon kapma riski ortadan kalkar.

Ağda Yaptırmak; da tüy dökücü kremlere bir alternatif olarak sayılır. Ağdanın tüyleri kökten alması hamile anneleri sürekli tüy alma sorunundan kurtarır. Fakat ağdanın biraz acı verici olması ve hamileliğin son aylarına doğru vücutta oluşan şişliklerin acıyı daha fazla hissetmesine neden olması dolayısı ile hamilelik boyunca anneler tarafından hep tercih edilmez. Fakat hamilelikte doğum öncesi özellikle normal doğum yapmak isteyen annelerin genital bölge ağdası yaptırması daha hijyenik bir doğum yapmalarını sağlar.

Lazer Epilasyon; hala tartışmalı olan bir konudur. Lazer epilasyonda kıl köklerine ışın enerjisi kullanılarak tüylerin yok edilmesi sağlanır. Şimdiye kadar kadınlarda genital gölgeye uygulanan lazer epilasyonun o bölgeye zarar verdiğine dair bulgular yoktur. Hamilelerde uygulanan lazer epilasyonun bilenen belli bir zararı ortaya konulmamıştır. Fakat uzmanlar hamilelikte artan hormon faaliyetlerinin lazer epilasyon sürecini uzattığı için bu işlemi doğum sonrasında veya öncesinde yapmalarını öneriyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.