Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamilelikte Yoga Yapmanın Etkileri

Hamilelik sürecinde anne adayları hem fiziksel hem de psikolojik olarak bazı değişimler yaşar. Anne adayı için duygusal, mutlu ve bazen de ağrılı 40 haftalık bir maraton başlar. Hamilelik gibi çok önemli ve ciddi olan bu süreçte anne adayının karşılaşacağı sorunları azaltmak için hamile yogası gibi bazı aktiviteler yapılabilir.

Hamile Yogası Nedir?

Anne adayları hamilelik sürecinde psikolojik durumlarını düzeltmek ve doğumu kolaylaştırmak için yoga yapmayı tercih eder. Anne adayı yoga yaparak hem bedenini hem de zihnini doğuma hazırlar. Yogada yer alan bazı duruşlar, anne adayının vücudunu aktif bir şekilde tutarak, mide bulantısı ve diğer sağlık sorunlarınızı önlemede yardımcı olur. Hamile yogası yapmanın en büyük avantajı ise normal doğumu büyük ölçüde kolaylaştırması. Yoga yaparken nefes alma yöntemlerini öğrenirsiniz ve bu da doğum anında daha rahat olmanıza yardımcı olur. Hamile yogasını sadece hamilelik sürecinde değil, doğumdan sonraki süreçte de yapabilirsiniz. Doğum sonrasında yogaya devam ettiğiniz sürece vücudunuz daha hızlı bir şekilde formuna geri döner. Aynı zamanda yoga sırtınızda ortaya çıkan gerginliğin rahatlamasını sağlar.

Hamilelikte Yoga Yapılır Mı?

hamilelikte yoga

Hamilelik süreci boyunca anne adayı fiziksel, hormonal ve aynı zamanda psikolojik bazı değişimler yaşar. Bu süreçte anne adayının vücudunun bebeğe adapte olma süreci ve onu kabul etmesi gibi psikolojik sorunlarda zorlanılır. Bu nedenle hamileliğin ilk aylarında kusma, bulantı ve baş dönmesi çok sık görülür.

Anne adayının vücudunun bebeğe adapte olması birkaç ayı bulur. İlk olarak bebek anne adayının rahminde büyümeye başlar ve düzenli olarak her ay biraz daha gelişir. Bebek her ay biraz daha büyüdüğü için, buna bağlı olarak ağırlığı da artar. Aynı zamanda anne adayının vücudunun ağırlık merkezi de değişir.

Ağırlık merkezinin değişmesi omurganın doğal yapısını bozar ve böylece bel, sırt, boyun omurlarında, bacaklarda ağrıya yol açar. Bu nedenle anne adayı, hem fiziksel hem de ruhsal olarak kendini rahat hissedebilmek için hamilelik döneminde en çok tercih edilen aktivitelerden biri olan hamile yogasını tercih edebilir. Hamilelik yogasını hem doğumdan önce hem de doğumdan sonraki sürece yapabilirsiniz. Yoga ile çok mutlu, neşeli ve dingin bir insan olursunuz. Bu pozitif duruşunuz aynı şekilde eşinize ve bebeğinize de etki eder.

Hamilelikte Yoga Yapmanın Faydaları

hamilelikte yoga

Anne adayının, hayatındaki en özel ve en güzel dönemlerden biri de hamilelik süreci. Anne adayı bu özel süreci en mutlu şekilde geçirmek ister. Ancak bazı sağlık problemleri ve hormonal değişimler buna izin vermez. Bu tür durumlarda genelde anne adayı dışarıdan bir destek alır. Hamilelik yogası da anne adaylarının aldığı bir destek niteliği taşır. Hamilelik süreci boyunca düzenli bir şekilde yapılan yoga ile anne adayının fiziksel kondisyonu tamamen korunmuş olur. Hamilelik sürecinde her anne adayının yaşadığı duruş bozukluğunun en aza inmesine yardımcı olur. Anne adayının bu süreç içerisinde yaşayacağı solunum ve dolaşım sistemindeki bazı sağlık sorunlarını önler. Hamilelik sürecinin ilk birkaç ayında meydana gelen kusma ve bulantı gibi rahatsız edici durumlar ortadan kalkar. Anne adayının vücudunda ortaya çıkan el ve ayaklardaki şişmeler ve kramplar oldukça azalır. Hamilelik yogasında yapılan bazı hareketlerle anne adayının karın kasları güçlendirilir ve bu durum annede masaj etkisi oluşturarak, bağırsak hareketlerini hızlandırır. Hamilelik döneminde her kadının yaşadığı ortak sorun olan, iştah artışı hamilelik yogası ile kontrol altına alınır. Anne adayının bu süreç içerisinde en çok ihtiyaç duyduğu mutluluk ve enerji en yüksek seviyeye gelir. Hamilelik yogası anne adayının daha sakin ve doğuma daha fazla konsantre olmasını sağlar.

Anne adayı tüm psikolojik ve bedensel sıkıntılardan uzaklaşır, daha dingin ve huzurlu bir yaşama sahip olur. Bu süreç içerisinde çok fazla olan stresi ve bedeninde birikmiş olan öfkeyi, kızgınlığı büyük ölçüde azaltır. Buna bağlı olarak aynı zamanda hoşgörü de artar. Fiziksel birçok değişim yaşayan anne adayı bedenini kabullenir ve sevmeye başlar. Anne adayı hamilelik yogası yaparken daha huzurlu olacağı için bebeğine karşı olan sevgisi daha çok artar. Her anne adayının en çok korktuğu doğum anında bazı gerginlikler yaşanır. Hamile yogası bu gerginliğin azalmasını sağlayarak doğumun sakin, kolay ve aynı zamanda hızlı olmasını sağlar. Çünkü özellikle normal doğum anında doğru nefes tekniği uygulanarak anne adayının hem ruhsal durumu rahatlatılır hem de oksijeni çok daha doğru bir şekilde kullanması sağlanır. Doğru nefes alıp, verme tekniği ile doğum daha kolay gerçekleşir.

Hamile Yogasının Hangi Durumlarda Yapılmaması Gerekir?

hamilelikte yoga

Hamilelik sürecini her kadın çok farklı bir şekilde yaşar. Bazı anne adayları çok mutlu ve huzurlu yaşarken, diğeri stresli, üzüntülü bir şekilde yaşayabilir. Anne adayları bu durumun üstesinden hamile yogası ile gelmeye çalışabilir. Ancak hamile yogasına başlamadan önce hamileliğinizin 14. haftasına kadar beklemeniz gerekir. Çünkü vücudun hamilelik sürecinde yaşanacak olan değişimlerin oluşması için zaman tanınır. Bu süreç sonunda kendinizi çok yormadan hamile yogası yapabilirsiniz.

Anne adayları hamile yogasının bazı hareketlerini yapması sakıncalı olabilir. Doktorların anne adayına uzun süre ayakta kalmayı ve çömelme gibi riskli hareketleri yasakladığı bir süreçte hamile yogası yapılması yanlış olur. Bu tür durumlarda hamile yogasına tamamen ara verilmesi gerekir.

Bebek, hamilelik sürecinin son haftalarında, doğum pozisyonuna girdiyse, anne adayının kendini yoga yapmak için zorlamaması gerekir. Bu süreçte anne adayının yapabileceği hareketler kısıtlı olur. Ayrıca hamilelik sürecinin son 3 ayında, anne adayının eklemleri çok fazla yumuşadığı için çok derin ve zorlayıcı hareketlerden uzak durması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.