Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamileyim ve Şeker Hastasıyım Ne Yapmalıyım?

Diyabet olarak da bilinen şeker hastalığı, her yedi kişiden birinde görülmekte olan ve günümüzde tedavisi ömür boyu süren bir sağlık sorunudur ve ülkemizde 7 milyon kişide bulunur. Diyabet hastalığı, kandaki şeker düzeyinin kontrol altında tutulması halinde bireylerin normal hayatına herhangi bir şekilde engel teşkil etmese de, anne olmak isteyen fakat şeker hastası olan kişiler için çeşitli planlamaların yapılması ve şeker seviyesinin kontrol altına alınması gerekir. Fakat burada bilinmesi gereken şey dikkatli olunduğu takdirde hamile olmanın herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini bilmekten geçer.

Diyabet hastalığına sahip olan hamile kadınların, doktor kontrollerini hiçbir zaman aksatmaması, şeker takibin düzenli bir şekilde yaptırması, her ilacın doktor kontrolünde alması gerekir. Diyabet hastası olan hamile kadınların doğumlarını mecbur olmadıkları takdirde normal doğum olarak yapması gerekir.

Şeker Hastası Olan Hamileler Neler Yapmalıdır?

1. Şeker Seviyesi

Şeker hastası olan bir kadının gebe kalmasında herhangi bir sorun olmasa da dikkat edilmesi gereken şeylerin sayısı bir hayli fazla olur. Diyabet sebebiyle kalp, böbrek ve göz gibi organlarda hasar oluşması halinde bu sorunların giderilmesi gerekir.

Hamile olmadan önce şeker seviyesinin 80 ile 120 arasında olması önem taşır. Bu seviyenin dışında olan şeker seviyesi gebelik için riskli olur. Gebeliğin 5. ve 6. haftalarında başlayan omurilik ve beyin gelişimi şeker seviyesi sebebiyle olumsuz bir şekilde etkilenebilir. Bu tür sorunlar gelişme geriliğine, iri doğumlara, düşük kilolu doğumlara ya da çeşitli anomalilere ve hatta bebeğin düşmesine bile sebep olabilir.

2. Gebe Olmadan Önce Hap Mı İnsülin mi?

Tip 2 diyabet hastası olup tedavi altında olan hamile kadınların ilaçlarını ağızdan alması halinde bu durum bebeğin ilk aylarında sorunlar yaşamasına sebep olabileceği için gebelik planının öncesinden itibaren insülin tedavisinin yapılmasında fayda var. Ayrıca insülin doğum süreci boyunca da alınabilir. Doğumun ardından ise hap tedavisi uygulanmasında sakınca yoktur. Loğusalık döneminde emziren annelerin aldıkları hapın süte geçme ihtimali bulunmaz.

3. İnsülin Kullanılırken Öğünlerin Atlanmaması Gerekir

Gebelik süreci boyunca insülin almak bebeğe zarar vermek bir yana şeker seviyesini kontrol altına alacağı için bebeğe yarar bile sağlar. Diyabet tedavisinde insülinin günde üç kez kısa, bir kez de orta ya da uzun bir şekilde yapılması gerekir.

Günde üç defa kısa yapılacak olan insülinler sabah, öğle ve akşam yemeklerinden önce, orta ya da uzunlar ise 23.00’te uygulanmalı. Diğer yandan her bir öğüne dikkat edilmesi de önem taşıyor. Uzun etkisi olan insülinin öğün atlanması halinde ani şeker yükselmesi ya da düşmesi gibi sorunlara yol açması, bebeği de oldukça olumsuz bir şekilde etkileyeceği için, düzenli ve dengeli bir beslenme şekli insülinin alınması kadar önemli bir durumdur.

Şeker Hastası Olan Hamileler Nelere Dikkat Etmelidir?

  • Diyabetin tansiyon, böbrek ve göz sorunlarına yol açacak olması sezaryenden kaçınılmasını gerektiriyor. Bu tür ameliyatlarda yaraların uzun sürede iyileşmesi sebebiyle normal doğumun tercih edilmesi gerekiyor.
  • Diyabetli olan kişilerin kilo alması halinde kan şeker seviyesi yükselir. Kan şekerinin bebeğe geçmesi halinde bebekte damar, böbrek ya da kalp sorunları ortaya çıkar. Endokrin dengesi bozulan bebeği büyük sorunlar bekler. 4. aydan itibaren 750 gram ile 1.000 gram arasında kilo alabilecek olan gebelerin, gebelik döneminin tamamlanmasının ardından 10 – 11 kilodan fazlasını almaması gerekir.
  • Gebelik döneminde folik asit oldukça yararlı olup günden dört defa kullanılmasında fayda var. Düzenli bir şekilde folik asidin kullanılması halinde omurilik gelişim bozukluğu olan spina bifidanın önüne geçmiş olursunuz.
  • Diyabet hastası olan kadınların sabah ve akşamları günde 20 dakika kadar hafif egzersiz yaparak, hamilelik döneminde rahatlayabilir ve kan şekeri seviyesini düşürebilmesi mümkün olur.
  • Diğer yandan 7 – 8 saatlik bir uyku hormon sisteminin kendini toparlamasını sağlayacağı için hamile kadınların uykularını iyi bir şekilde alması gerekir. Uykunun geceleri alınmaya çalışılması gerekir. Aksi takdirde şeker kontrolünün sağlanması zorlaşır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.