Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamileyken Adet Olunur Mu?

Bir kadın olarak anne olmak, bir evlat dünyaya getirmek birçoğumuzun isteğidir. Bu durumun mümkün olması dahilinde hamilelik süreci ve annelik en güzel deneyimlerden biri olarak sayılır. Bir çocuğun dünyaya gelmesi annenin rahminde gelişip büyümesi ile sağlanır. Günümüz şartlarında kadınların bireysel olarak da çocuk sahibi olabildiği, cinsel birliktelik yaşamadan tüp bebek yöntemi ile yüksek kısırlık oranına sahip kişilerin de çocuk sahibi olabilmesi büyük önem taşıyor.

Hamilelik ve doğum ile ilgili ne kadar bilimsel veriler ve doğru bilgilendirmeler yapılsa da, halk arasında süregelmiş mitler ve tabular yıkılamıyor. Bu mitlerden biri de hamileyken adet olma durumudur. Hamileliğin belli dönemlerinde görülen kan hamile anne adayının düşük yaptığını sanmasına neden olur. Peki hamileyken kan görülmesi normal midir, hamileyken adet olunur mu? Bu konu ile ilgili en doğru cevapları bu yazıda sizler için verelim.

Hamilelik ve Adet Döngüsü Nasıldır?

Hamileyken Adet Olunur Mu?

Bir kadın her ay vücudunda en az 1 tane sağlıklı yumurta üretir. Bu yumurtanın kadının vücudunda üretilememesi kısırlık dediğimiz olaydan kaynaklıdır. Doğurganlık için yumurta üretimi şarttır. Günümüzde çeşitli tedavi yöntemleri ile bu sorun ortadan kaldırılır. Bir yumurtanın üretildikten sonra döllenmesi sonucunda bebek oluşur. Kadınlarda yumurta üretimi ile salgılanan hormonlar rahim duvarını bebeğin tutunması ve büyümesi için hazırlar. Kadının sahip olduğu bu yumurta her ay dönümünde döllenmediği takdirde bu hazırlanan rahim duvarı hormonların etkisi ile bozulur ve tekrar eski haline gelir.

Bozulan rahim duvarı adet kanaması şekli ile bu duvarın çeperini vücuttan atar. Bu sayede rahim temizlenerek yeni bir yumurtanın döllenme ihtimaline göre hazırlık yapar. Hamilelikte yumurta yumurta kanalında döllendikten sonra rahim duvarına yerleşir ve burada beslenerek büyümeye başlar. Bu yüzden bir kadının hamile kaldıktan sonra her ay adet olması mümkün değildir. Adet kanaması olması halinde bebeğin düşük olduğu anlamına gelir. Fakat anne karnındaki bebeğin rahime yerleşmesi sürecinde belli zamanlarda kanama veya kan lekeleri görülebilir. Bu durumda kanın yoğunluğu, süresi ve rengine göre kanama değerlendirilir.

Hamileyken Adet Olma Durumu Gerçekleşir Mi?

Hamileyken Adet Olunur Mu?

Hamile olan kadın hamileliğin ardından normal bir şekilde adet görmesi olası değildir. Bazı sebeplere bağlı hamilelerde kanamalar görülür. Bu kanamalar ise sanki adet oluyormuş gibi algılanır. Hamilelikte görülen kanamaların nedenleri şunlardır;

Düşük; hamile olan bir kadının düşük yapması ile adet olmaya benzer belirtiler gözlenir. Kadında parça şeklinde pıhtıların gelmesi, halsizlik, şiddetli karın ağrısı ve uzun süren kanamalar ile kendini gösteren düşük adet kanaması sanılır. Fakat öyle değildir. Hamileliklerin % 20′ sinin düşük ile sonuçlanması istatistiğine baktığımızda hamileyken görülen lekelenme ve azar azar gelen kanamaların düşüğün belirtisi olduğu tespit edilmiştir. Bu belirtilerden sonra artan kanama haline en kısa zamanda doktora başvurmak hayati önem taşıyor.

Dış gebelik; tüm hamilelik sürecinin aynı olduğu fakat bebeğin anne rahminde değil de, yumurta kanalında büyümesi anlamına gelir. Bu yüzden bu tür hamileliklerde zorunlu kürtaj veya düşük durumları oluşur. Dış gebelik olan hamilelerde bu duruma bağlı adet kanamasına benzer kanama gözlenir. Bunla beraber karın ve omuz ağrısı ile birlikte baş dönmesi görülür.

Yerleşme kanaması; çoğu kadında görülür. Döllenmiş yumurta anne rahmine yerleşirken rahim duvarındaki damarları zorlar ve bu damarlardan kan sızar. Fakat gelen kan çok az miktarda ve pembemsi formdadır. Adet kanamasına benzemez. Bu kanama yumurtlama döneminden 10 gün sonra görülür. Bu kanama en fazla 2 gün sürer. Yerleşme kanamasını adet görme ile karıştırmamak gerekir.

Doğum kontrol haplarının bırakılmasından sonra görülen kanama; hamilelik önleyici yöntemlerden olan doğum kontrol hapları kullanılması bıraktıktan sonra kişi hamile kaldığında kısa süreli kanamalar görülebilir. Bu durum gayet normaldir. Hamilelik devamında kanamalar kesilecektir. Bu yüzden adet görülme olarak algılanmaması gerekir.

Hormonal değişimler; vücutta değişen hormon dengesi sonucunda ara ara kanamalar görülür. Bu kanamaların hormonal dengenin sağlanması ile düzelir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Merve Aydoğdu dedi ki:

    Hamilelikte adet görülmez diye düşünüyordum. Ama üstüne görme diye birşey duydum