Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamileyken Kontakt Lens Kullanmak

Hamileyken kontakt lens kullanmak, bebek bekleyen anne adayları için özellikle üzerinde durmaları gereken bir konudur. Hem kendi sağlıklarını hemde bebeklerinin sağlıklarını düşünmek zorunda olan anne adayları için lens kullanımı bir diğer önemli anne-çocuk sağlığı faktörü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hamilelik dönemi, anne adaylarının hormonları üzerinde belli başlı değişimlere sebep olmaktadır. Bunlardan bir tanesi de kuşkusuz gözyaşı salgısıdır. Hormonlar üzerindeki bu ani değişimler kullanılan kontakt lenslerin daha çabuk kirlenerek normalden daha fazla protein biriktirmesine sebep olmaktadır. Şimdi bu hususlara gelin birlikte değinelim.

Hamilelikte Kontakt Lens Kullanımı ve Göz Sağlığı

Hamilelik süresince başta bebek sağlığı olmak üzere anne sağlığını etkileyen belli başlı etmenler vardır. Alkol sigara kullanımı, fast food tüketimi, stres vs. bunlar en önemli sağlığı direk etkileyen durumlardır. Gıda tüketimi dışında ilaç kullanımları da anne adayları için riskli bir durum oluşturabilmektedir. Enfeksiyon ile mücadeleyse hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken en ince konuların başında gelmektedir. Özellikle göz enfeksiyonları anne adayları için dikkatli olmaları gereken bir konudur. Eğer dikkatli olunmazsa yanlış kontakt lens kullanımı hamile bireyler için hamile olmayan bireylere göre etkisi 3-4 kata kadar artabilen önemli bir husustur.

Özellikle hamilelik sürecindeki anne adayları için günlük kontakt lens kullanımı önerilmektedir. Çünkü günlük kontakt lensler temizlik, bakım ve kullanım kolaylığı açısından son derece kolay ve zahmetsiz kullanılmaktadırlar. Yani bu hususa lens kullanıcıları özellikle dikkat etmelidir.

Hamilelikte Lens ve Göz Kuruluğu

Hamilelik süresince anne adayında göz kuruluğu özellikle artmaktadır. Lens kullanırken bu kuruluk daha fazla hissedilmektedir. Bu sebeple de yapay gözyaşı damlaları kullanımı önerilmektedir. Çünkü hamilelik süresince yapay gözyaşı damlası kullanımının herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Hamilelik ve Lens Solüsyonu

Lens solüsyonu lens ile kullanılması zorunlu olan özel bir sıvıdır. Rahat ve işlevi daha da sağlıklı olan bir lens kullanımı için bu sıvı olmazsa olmazdır. Fakat bu sıvının hamileler üzerinde herhangi bir olumsuz duruma sebebiyet verdiği görülmemiştir.

Hamileyken Kontakt Lens Kullanmak Zararlı Mıdır?

Hamilelik sürecinde kontakt lens kullanmanın bir takım dezavantajları olabilmektedir. Bunlardan en önemlisi hormonal dengenin ani değişiminden kaynaklı vücut kimyasallarının değişmesi ve lens kullanımının sakıncalı bir hal almasıdır. Çünkü biraz önce de değindiğimiz gibi gözyaşı salgısı direk olarak etkilendiği için bu süreçte özellikle lensler üzerinde protein birikimine neden olabilmektedir. Bu da görme yetinizi kısıtlayacaktır.

Fakat, hamilelik öncesi ve sonrası süreç için lens kullanan anne adayları ve anneler bu dönemde alacakları birkaç basit önlemle kontakt lens kullanımında olumsuz herhangi bir durumla karşılaşmayacak son derece rahat bir süreç geçirecektirler.

Daha önce kontakt lens kullanan bazı bireyler hamilelik döneminde aynı lenste farklı etkiler hissedebilirler. Örneğin aylık kullanıma uygun lenslerde bazı anne adayları 15 gün gibi bir kısa sürede lensin eskisi gibi olmadığını ve konforunu kaybettiğini belirtmiştir. Bunun tek sebebiyse biraz önce belirttiğimiz hormonal yapı ve gözyaşı salgılarının lens üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmasıdır.

Lens Kullanan Hamilelere Öneriler

Aşağıdaki öneriler hamilelik sürecinde lens kullanımında özellikle dikkat edilmesi gereken bazı unsurlardır:

  1. İlk olarak lens kullanımına ara verip gözlüğe geçmek daha olumlu bir hamilelik süreci geçirilmesine zemin hazırlayacaktır.
  2. İkinci olarak da bu süreçte lens ölçümlerinin yeniden yaptırılıp yeni lensler alınması gözün görme yetisine daha fazla yardımcı olacaktır. Bu sayede daha net bir görüş sağlayacaksınız. (Özellikle hamileliğin 3.ayından itibaren yeniden bir göz muayenesi önerilmektedir).
  3. Üçüncü olarak ise biraz öncede belirttiğimiz gibi hamilelerin günlük kontakt lens kullanmaları önerilmektedir. Çünkü günlük lens kullanımı bebeğe ayrılan zamanın daha fazla olmasında etkilidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.