Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hangi Bitki Çayı Hangi Rahatsızlığa İyi Gelir?

Bitki çayları sağlığımız için önemli şifa kaynakları arasında yer alıyor. Doğal olmaları ve istisnai durumlar dışında (fazla tüketmek ya da alerjik vakalar gibi) tamamen zararsız olmaları da bitki çaylarının cazibesini artırıyor. Şimdi hangi bitki çayının hangi rahatsızlığa iyi geldiğine bir göz atalım.

1. Daha huzurlu bir hayat için: Papatya Çayı

Sinirleri yatıştırıp insanı sakinleştiren bir etkiye sahip olan papatya çayı bir nevi doğal bir antidepresan olarak biliniyor. Düzenli papatya çayı tüketimi ile stres sebepli uyku sorunlarınızdan kurtulabilir, eskiye nazaran daha derin ve huzurlu bir uykuya sahip olabilirsiniz. İçerdiği alfa bisabolol ve azulene mide yanması ve ülser türevi mide hastalıklarına iyi gelen papatya çayı kadınların adet dönemlerinde hissettiği gerginliğin ve regl sancılarının da daha alt seviyelere düşmesini sağlıyor. Yarım yaşını doldurmuş çocuklarda gaz spazmının önlenmesi için de kullanılabilen bu doğal mucizeden zarar görmemek için kurutulmuş papatyaları güvenli bir yerden satın almak gerekiyor, çünkü ne yazık ki kimi papatya çeşitleri zehirli ve sizi sağlığınızdan edebilir.

2. Saç dökülmesini önlemek için: Defne Çayı

Antiseptik özelliği olan defne çayı, gergin ve huzursuz hisleri ortadan kaldırıyor, bünyeye rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etki yapıyor. Antiseptik özelliği bulunan bu çay da uykusuzluk probleminin çözülmesine yardımcı olup güne daha dinç başlamanızı sağlıyor. Defne çayının hazmı kolaylaştırıcı ve saç dökülmesini engelleyici özellikleri de bulunuyor.

3. Cildinizin genç kalması için: Beyaz Çay

Yapısındaki zengin kateşin ile beraber metabolizmanın hızlanmasını sağlayan beyaz çay yağ üretimini de baskılayıp düzenli içilmesi halinde fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı oluyor. Beyaz çayda yer alan antioksidan özellikler ise kanserin ortaya çıkmasına sebep olan serbest radikalleri azaltıp hastalık ile mücadelede önemli bir görev üstleniyor. Cildin esnemesine sebep olan elastin maddesinin azalmasını önleyip cildin güzel kalmasını sağlıyor ve kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırıyor. Damarları genişletip kalp sağlığını koruyan beyaz çay kolesterolün de düşürülmesine destek oluyor.

4. Anne sütünün verimini artırmak için: Rezene Çayı

Yarım yaşını doldurmuş bebeklerden yetişkinlere kadar her yaş grubu için çeşitli yararları olan rezene çayı kasları yumuşatır ve spazmlara iyi gelip şişkinlik ve gazı ortadan kaldırır. Anne sütü üretimini artıran rezene çayı kadınlarda östrojen hormonunun etkilerini artırdığı için menopoz döneminde ve adet dönemi öncesinde ortaya çıkan sendromlara karşı kişinin ruh sağlığını da destekler.  İştah sorunu yaşayan ve yemek yemeyi sevmeyen çocuklar üzerinde iştah artırıcı özelliğe de sahip olan beyaz çay bağışıklığı da güçlendirir.

5. Fazla kilolardan kurtulmak için: Yeşil Çay

Metabolizmanın hızlanmasını sağlayıp yağ yakmayı kolaylaştıran yeşil çay içerdiği kateşin maddesinin de yardımıyla sindirim enzimlerine etki edip daha hızlı kilo vermenin de önünü açar. Düzenli tüketilmesi durumunda deri altındaki karın yağlarını azaltmak ve kandaki trigliseritin seviyesini düşürmek gibi etkileri de bulunuyor. İçeriğindeki yüksek antioksidan sayesinde kanser, DNA hasarı gibi rahatsızlıkları önleme konusunda yararlı ve ülseratif kolit, chrohn gibi bağırsak hastalıklarında şikayetlerin azaltılmasını destekliyor.

6. Bağışıklık güçlendirmek için: Ihlamur Çayı

Sonbahar ve kış dönemlerinde soğul algınlığı ile grip karşısında kullanılan en etkili geleneksel silahlardan biri olan ıhlamur çayı bu tip hastalıklardan korunmanız için bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Öksürük şikayetlerinin de azalmasını sağlayan ıhlamur çayı, hastalık esnasında boğazda meydana gelen hasarı azaltır, ağrı kesici ve iltihap azaltıcı etkileriyle birçok şikayeti ortadan kaldırır. Terlemenin önünü açtığı için hastalık esnasında vücudu rahatlatıyor. Ihlamur çayının ruh sağlığına da olumlu etkileri var. Sakinleştirici özelliği olan bu çay stresli durumlarda sizi eskisinden daha sakin tutuyor.

7. Mide bulantısını geçirmek için: Nane Çayı

Bünyesindeki antioksidan sayesinde tümör, virüs ve bakteriler karşısındaki mücadelede vücudumuzun daha güçlü hale gelmesini sağlayan nane çayı aynı zamanda mide bulantısı, mide yanması gibi rahatsızlıkların etkilerinin azaltılması amacıyla da tüketiliyor. Reflü hastalığında mustarip olanlar da mide ekşimesini azaltan nane çayı boğazdaki kuruluğun giderilmesi ve boğazın yumuşamasını sağlıyor.

8. Sindirim sistemini güçlendirmek için: Anason Çayı

Türkiye’de çok fazla tüketilmeyen anason çayı gaz problemini ortadan kaldırır. Sindirim sistemine güç verip sindirimi kolaylaştırır. Ağır bir yemek yendiği zaman ortaya çıkan hazımsızlığı ortadan kaldırmada birebir olan anason çayı bedene sakinleştirici bir etki de yapar. Kalsiyum, bakır, potasyum, demir, çinko ve magnezyum gibi mineralleri yapısında bolca barındıran anason kalp ritmi ve kan basıncının düzenini korumasını destekler.

9. Doğal antibiyotik için: Ada Çayı

Ada çayı yapımında kullanılan yaprakların bünyesindeki doğal antibiyotik ile birlikte bağışıklık sistemi güçleniyor, bununla beraber soğuk algınlığı ve grip gibi durumlarda bakterilerin çoğalması önlenip kişinin hastalıktan daha hızlı kurtulması sağlanıyor. Aynı zamanda öksürüğün giderilmesine de yardımcı olan ada çayının buharını soluduğunuz durumda sinüsleri açıp akciğerinizi temizleyebilirsiniz. İshalin etkilerini azaltma ve mide krampları konusunda da etkili olan bu çay hafızayı kuvvetlendirip beyin gelişimini destekliyor.

10. Kronik yorgunluğu geçirmek için: Kuşburnu Çayı

İçeriğindeki C, B1 ve B12 gibi vitaminlerin de desteğiyle bedene dinçlik veren ve bağışıklık sisteminin gücüne güç katan, bitki çayları arasında belki de en çok tüketilen ürün olan kuşburnu çayı antioksidan özelliği sayesinde vücudu enfeksiyona karşı koruyor. Kronik yorgunluk şikayeti olan kişilere enerji veren kuşburnu çayı, yapısındaki A vitamini ve karotenoid sayesinde göz sağlığımızı koruma konusunda da önemli etkiye sahip.

11. Depresyondan kurtulmak için: Melisa Çayı

Sakinleştirici özelliği sayesinde düşük ve orta depresyon ile mücadelede etkili bir şekilde kullanılan melisa çayı aynı zamanda gaz, şişkinlik, hazımsızlık gibi sindirim sistemi ile alakalı problemlerin ortadan kaldırılması için takviye bir kuvvet niteliğinde. Çayın yapımında kullanılan yapraklardaki uçucu yağ sayesinde virüslerle mücadelede bünyeyi daha güçlü hale getiriyor, özellikle uçuk virüsünün giderilmesi konusunda hayati bir görev üstleniyor. Melisa çayındaki önemli bileşenlerden biri olan rozmanirik asit sayesinde beynimizin öğrenme ve algılama işlevlerinin artması sağlanıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.