Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hapşıramama Sorunu Nasıl Geçer?

Vücudun doğal reflekslerinden biri olan hapşırma durumu, doğal durumlar dışında; örneğin bitkisel tozların ya da karabiberin burnun içine girmesi durumunda uyarılan hapşırma refleksi sonucunda da ortaya çıkabilir. Kimi kişilerin daha zor hapşırdığı da bilinenler arasında yer alır. Refleksleri çok iyi gelişmiş olan kişilerin ise hemen hapşırdığı bilinir. Hapşırmak için özel tozlara ya da özel bir çabaya gerek duymazsınız. Hapşırmak oldukça doğal bir eylem olup üst solunum yollarındaki mukozanın temizlenebilmesi için var olan bir reflekstir. Bu refleks sayesinde burun ve vücut enfeksiyonlardan kurtulmuş olur. Hasta olduğumuz zamanlarda burun akıntısı ve hapşırma gibi durumlar işte bu sebeple önem taşır.

Hapşırma Nedir?

Mikroorganizmalar, tozlar, ısı değişiklikleri ya da ışık değişiklikleri sonucunda hapşırma refleksi kendini gösterir. Burunda yer alan mukoza ve kıllar tozları tutarak beyne sinyal ilettikten sonra birçok kas devreye girerek hapşırma durumunu ortaya çıkartır. Omuz, boyun, yüz ve göğüs etrafında yer alan kaslar devreye girerek akciğerlerde yer alan havayı sıkıştırır ve bu şekilde havayı olabildiğince hızlı bir şekilde vücuttan atar.

Hapşıramama Sorunu Nedir?

Hapşıramama sorunu ise kendini genellikle hapşırma refleksi iyi olmayan ya da o an iyi bir şekilde çalışmayan kişilerde görülür. Bu tür durumlar ile sık sık karşılaşırız. Hapşırma refleksi gelmiş olsa da kişinin özellikle konuşma ya da birçok kişinin bulunduğu bir alanda tuttuğu anlar bulunur. Hapşırmadan önce nefes alan kişiler hapşırmanın önüne geçer. Çeşitli kaslarda sorun olması halinde de hapşıracak gibi hisseden kişi bu eylemin sonunu getiremez. Hapşırma eyleminin önüne geçebilecek olan bir yol hakkında ortaya konmuş herhangi bir bilimsel gerçek olmasa da kişiler burun kemiğinin tam ortasında yer alan kıkırdak kısmını sert bir şekilde sıkıp hapşırığını önlemeye çalışabilir. Her ne kadar bilimsel bir geçerliliğe sahip olmasa da bu yöntem sık bir şekilde kullanılır.

Hapşırmanın Sebepleri Nelerdir?

1. Alerjik Etkenler

Özellikle mevsim geçişlerinin olduğu zamanlarda polene alerjisi olan kişiler bol bol hapşırır. Diğer yandan çeşitli maddeler ya da toza alerjisi olan kişilerde de hapşırma hali görülür. Kimi durumlarda bu kişilerin hapşırmaktan da öteye giderek nezle gibi belirtiler gösterdiği olur.

2. Nezle ve Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığı ve nezle bakteriden kaynaklanmakta olan enfeksiyonlar olup kişiler bu tür sebeplerden dolayı hapşırabilir. Hastalık henüz kendini göstermeden önce sık sık hapşırmanız halinde hasta olacağınızı anlarsınız. İlaçların yardımı ile bu durumun üstesinden gelmeniz de mümkün olur.

3. Patolojik Sorunlar

Kılcal damarlarda zedelenme olması ya da mukozada meydana gelen bir zarar hapşırmaya neden olabilir. Kişiler bu tür zedelenmiş yerleri tedavi ettirmedikleri sürece hapşırmaya devam eder. Kimi durumlarda bu tür sosyal ilişkileri de etkileyecek derecede büyüyebilir.

4. Aşırı Yoğun Kokular

Aşırı yoğun kokular sebebiyle hapşırmak da mümkündür. Bu burunda yer alan koku panelleri tarafından verilen reflekse ile alakalı bir durum olup, burnun kokuya alışması halinde hapşırma da sona erer.

Hapşıramama Sorununun Önüne Nasıl Geçilir?

Hapşıramama durumunda hapşırmak için yapılabilecek olan şeyler şu şekilde sıralanabilir;

  • Hapşırık refleksi henüz tam gelişmemiş olan kişilerde hapşırtıcı tozlar kullanılabilir. Hapşırtıcı toz kimi durumlarda alerjiye sebep olabileceği için bu duruma da dikkat edilmesi gerekir.
  • Karabiber ya da çeşitli bitkisel tozları burnunuzdan çekerek ya da kimi zaman yalnızca koklayarak hapşırmanızı sağlayabilirsiniz.
  • Dış ortamda ısı ya da ışık değişimlerinin yaşanması halinde hapşırmanız da kolaylaşır.
  • Kimi durumlarda hapşırma refleksinin harekete geçmesine rağmen hapşıramadığımız zamanlar olur. Hapşırma refleksi karanlık bir ortamdan ışıklı bir ortama geçiş sırasında ya da sıcak bir ortamdan soğuk bir ortama geçiş sırasında gösterebilir. Bu tür durumlarda ağzımız açılsa ve hapşırmaya ramak kalsa da kimi durumlarda hapşıramayız. İşte o zaman ışık değişikliği durumundan örnek verecek olursak gözlerinizi ışığın kaynağına doğru çevirmelisiniz.
  • Hapşırmak isteyen kişilerin hapşırma refleksini tetikleyecek türden şeyler yapması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.